DAVID WALKER

“David Walker, A kalite ürünler üreterek müşterinin sadakatini ve beğenisini kazanmış ithal parfüm markasıdır. Yatırımcılarımızın büyük çoğunluğu sektörü, markaları tanıyan ve David Walker kullanıcısı olan kişilerdir” diyen Türkiye Mağazalar Direktörü Hüseyin Efe sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
2010 Yılında tanışıp, çalışmaya başladığım David Walker’da geçtiğimiz süre zarfında birçok proje ve pozisyonda görev aldım. Şuan Türkiye Geneli Mağazalar Direktörü olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
David Walker 2004 yılında 15 yıllık deneyim ile Zara Kimya bünyesinde kurulmuş olup, kurulduğu günden beri, sürekli kendisini geliştirmiş ve kısa sürede sektörde en ön sıralarda yerini almıştır. Firmamız her geçen gün kurumsal kimliğini geliştirmekte ve genişletmektedir. Türkiye’nin en başarılı, en kaliteli parfüm mağazalar zincirini oluşturmak hedefine istikrarlı adımlar ile ilerlemekte ve iddialı büyüme stratejisi doğrultusunda konsept satış mağazalarını oluşturmaya devam etmektedir.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Türkiye’de 53 şehirde 90’nın üstünde mağaza sayısı ile Ankara Atatürk Bulvarı, Meşrutiyet Caddesi, Bahçelievler 7. Cadde, İstanbul Bakırköy, Kadıköy, Beşiktaş, Ortaköy, İzmir Karşıyaka, Bornova, Konak, Alsancak gibi Türkiye’nin en prestijli Caddelerinde ve Ankara Ankamall, Natavega, İzmir Mavibahçe, Adana Optimum, M1, Şanlıurfa Piazza, Malatyapark gibi bulundukları şehirlerde en beğenilen Alışveriş Merkezlerinde yer almaktayız. Yurt dışında da 6 farklı ülkede hizmet vermekteyiz.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
2004 ile 2014 yılları arasında hiç franchise vermedik, bu süre içerisinde markamızın gelişim ve yatırım ağını oluşturarak franchise sisteminin alt yapı çalışmalarını oluşturduk. 2014 yılından itibaren gelen yoğun talepler doğrultusunda franchise vermeye başladık. Henüz yatırım yapmadığımız şehirlerdeki müşterilerimizden gelen yoğun talepler doğrultusunda markamızın daha fazla alanda hizmet verebilmesini hızlandırmak için franchise sistemini seçtik.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
David Walker, Franchise görüşmelerinde, markamızı doğru bir iletişimle ve özveri ile temsil edecek, marka imajını doğru bir şekilde yürütebilecek ve iş akdine bağlı kalabilecek yatırımcılar olmasına dikkat etmekteyiz. Yıllar boyu emeklerle oluşturulan markamızı temsil edecek olan yatırımcıların iş modeline uygunluğu ve ciddi mesai harcayarak sistemin işleyişinin eksiksiz olmasını sağlaması ve marka değerinin bilincinde olması başlıca istediğimiz kriterler arasındadır.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Mağaza denetlemelerimizi her ayın belli günlerinde, bölge müdürlerimiz ve mağaza koordinatörlerimiz ile ziyaretlerde bulunarak denetlemeleri gerçekleştirmekteyiz. Bunun yanı sıra firmamızın mağaza ve satış standartlarını gizli müşterilerimiz vasıtasıyla denetlemekteyiz.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
David Walker Franchise sisteminde, Anahtar Teslim Mağaza sistemiyle çalışır. Franchise projesi AVM içi kioks, AVM içi mağaza, Cadde Mağaza olarak 3 farklı konsepte olabilir. Tadilat aşaması, Mobilya ve Dekor Aşaması, Kurulum ve ürün yerleştirmesi evrelerini tamamladıktan sonra proje tamamlanır. Franchise maliyetleri AVM kioks ve mağaza projelerinde 50.000 TL ile – 150.000 TL arasında, cadde mağaza projeleri ise 70.000 TL ile 100.000 TL arasında bir yatırım gücü gerektirmektedir.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
David Walker; A kalite ürünler üreterek müşterinin sadakatini ve beğenisini kazanmış ithal parfüm markasıdır. Yatırımcılarımızın büyük çoğunluğu sektörü, markaları tanıyan ve David Walker kullanıcısı olan kişilerdir. Ürün kalitesi, ambalaj ve görsel olarak kendine ait bir çizgimizin olması, müşteri memnuniyetine önem veren bir marka olmamız, konsept ve dizaynımızın butik ve farklı olması, yatırımcılarımızın bizi tercih etmelerindeki başlıca etkenlerdir.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Yeni açılan işletmenin başarılı olması için, yapılacak iş ile seçilen lokasyonun birbirine uyumlu olması gereklidir. Bir işi, doğru kişi, doğru yerde doğru marka ile yaparsa başarı kaçınılmaz olur. Her yeni açılan işletmede tanıtım ve tanışma dönemi vardır. Bu dönemde, markayı en iyi şekilde temsil edebilmek ve satışa sunulan ürünlerin en iyi şekilde ifade edilmesi gerekmektedir. Firma merkezi ile birlikte hareket eden işletmeler daima başarılı olur.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Kozmetik sektörü her geçen gün gelişmekte ve tüketici tarafından yoğun ilgi görmektedir. Yatırım maliyetinin uygun,  kar marjı olarak yüksek ve ürün satış sirkülasyonun fazla olmasından dolayı, yatırımcıya yapmış olduğu yatırım, hızlı bir şekilde geri dönmektedir. Kozmetik sektörü, ticari olarak değerlendirildiğinde karlı bir iş akışına sahip olması, çalışma şartları ve programı olarak değerlendirildiğinde ise gayet keyifli ve zevkli bir iş alanı olmasından dolayı franchise için tercih edilmesi gereken bir alan olduğunu söyleyebilirim.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Geldiğimiz noktada ürün portföyümüzde bulunan parfüm üretiminde tamamen David Walker’e özgü yapılan çalışmalar, ambalaj ve tasarımlarda izlenen marka bütünlüğü, sektöre yeni bir bakış açısı getirmiş. Halk arasında Açık Parfüm olarak kullanılan tabir firmamız tarafından gerçekleştirilen yenilikler sonrası İthal Parfüm olarak sektörde yeni bir yere sahip olmuştur. 

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Parfüm ve Kozmetik ürünleri, hem bay hem de bayan tüketicinin temel ihtiyaç olarak yer vermiş olduğu kişisel bakım ürünleri arasındadır. Özellikle genç neslin fazlasıyla rağbet göstermesinden dolayı her geçen gün piyasa payı artış gösteren bir alan haline gelmiştir. Buna bağlı olarak sektörü önü açık ve parlak görüyorum.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Türkiye Geneli 53 şehir olan hizmet ağımızı 70 şehir üstüne çıkarmayı hedeflemekteyiz. İstanbul’daki mağaza sayılarımızı arttırmayı planlıyoruz. En iyi Caddelerde en iyi şekilde yatırımlar yapmayı hedefliyoruz. Yeni dönemde yurt dışı projelerine daha fazla ağırlık vererek satış hedeflerimizi artırmayı, yeni bağlantılar ile henüz yatırım yapmadığımız birçok ülkede mağazalarımızı açmayı planlıyoruz.