UMRAN BAĞIMSIZ ARAÇ EKSPERTİZ MERKEZLERİ

“İlk şubemizi 2012 yılında, Bağcılar bölgesinde açtık. Küçük bir işletme olarak kurulan firmamız, bağımsızlık ve tarafsızlık ilkelerimiz doğrultusunda her geçen gün büyümeye, gelişmeye ve birçok konuda sektörde öncü olmaya devam ediyor” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Özer sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Aslen Elazığlıyım fakat 1981 yılında İzmir de doğdum. 9 Eylül Üniversitesi Adalet Yüksek Meslek Okulu mezunuyum. Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz? Galerici bir babanın oğlu olarak tüm çocukluğumu arabalarla geçirdim diyebilirim. İlk meslek hayatıma araba yıkayarak başladım. İlerleyen yıllarda araba alıp satmaya başladım ve 2009 yılına kadar İzmir’de galericilik yaptım. Daha sonra İstanbul’a taşınıp mesleğimi burada yapmaya devam ettim ve bunu yaparken benim ve tüm meslektaşlarımın yaşadığı sıkıntı ve aksilikleri çok yakından gözlemleme ve deneyimleme fırsatı bulmuş oldum.
Dolayısı ile bu sektörde, tüm insanlara düzgün ve kaliteli hizmet verebilmek adına firmamı kurmaya karar verdim. İlk şubemizi 2012 yılında, Bağcılar bölgesinde açtık. O zamanlar küçük bir işletme olarak kurulan firmamız, bağımsızlık ve tarafsızlık ilkelerimiz doğrultusunda her geçen gün büyümeye, gelişmeye ve birçok konuda sektörde öncü olmaya devam ediyor.

Şu an kaç şube ile ve nerede hizmet veriyorsunuz?
Umran Bağımsız Araç Ekspertiz Merkezleri olarak hedefimiz 81 ilde şube açmak ve her geçen gün hedefimize biraz daha yaklaşıyoruz. Hizmet veren şube sayımız 62 fakat yapım aşamasında olan ve yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak birçok şubemiz var. Umran ailesi olarak her geçen gün daha da büyümüş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Franchise sistemine ne zaman başladınız ve nede bu sistemi seçtiniz?
Franchise sistemine 2016 yılında başladık. Bu işe başlarken bayileşmek gibi bir düşüncemiz yoktu. Sürekli almış olduğumuz yoğun talep üzerine bayileşmek zorunda hissettik. Türkiye’nin dört bir yanından araç almak veya satmak için İstanbul’a gelen müşterilerimiz ekspertiz için bize geldiklerinde verdiğimiz hizmetlerden o kadar çok etkilendiler ki kendi illerinde de şube açmamızı şiddetle istiyorlardı. Biz de Umran Bağımsız Araç Ekspertiz Merkezleri olarak bu talepleri karşılamak zorunda hissettik.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler nelerdir?
Adaylarımızda aradığımız kriterler öncelikli olarak markamızın misyon ve vizyonunu en iyi şekilde temsil etmesi, takım çalışma şartlarına uyumlu olmasıdır.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Aylık düzenli bayi toplantılarımız ve bölge müdürlüklerimiz ile birlikte bayilerimizin tüm sorunlarıyla ilgilenip, iş geliştirme süreçlerinde yanlarında oluyoruz. Türkiye çapında hizmet veren 5 bölge müdürlüğümüz aracılığıyla düzenli olarak şube ziyaretleri gerçekleştiriyor ve bu ziyaretlerde şubelerin teknik alt yapısından temizliğine, cirolarından, rapor analizlerine kadar 360 derece tam bir takip sağlıyoruz. Denetim aksiyon planı hazırlayarak şube iyileştirmelerini gerçekleştiriyor ve takip ediyoruz. Şubelerin sosyal medya ve Google hesapları Reklam ve Medya departmanımız tarafından an be an takip edilmektedir. Çağrı merkezimiz tarafından tüm şikayet ve öneriler günlük takip edilir ve kayıt altına alınır. Çağrı merkezimizdeki teknik personel tarafından öneri ve şikayetlere anında çözüm üretiyoruz.

UMRAM bilgi işletim ağı üzerinde kurduğumuz takip ve denetim sistemiyle şube şube daha da özele giderek personelin tüm rapor değerlendirmelerini inceliyoruz. UMRAM bilgi işletim sistemine tanımlanan kodlamalar sayesinde raporlamalarda herhangi bir sapma olması durumunda sistem uyarı vermektedir. Her şubemizde bulunan müşteri temsilcilerimiz düzenli aralıklarla müşteri ziyaretlerini gerçekleştirir ve şubeye özel umran.online portalımıza girerek tüm görüşme detaylarını yazar. Portal üzerinden bayilerimiz ve müdürlerimiz şubelerinin müşteri görüşme detaylarına anlık ulaşabilirler. Müşterilerinin şubeleri hakkındaki düşüncelerini ve önerilerini öğrenme imkanı bulur ve böylelikle şubelerimize daha kaliteli bir hizmet verme imkanı sunmuş oluruz.

Müşterilerimize özel web sayfamızda tanımladığımız Online İşlem Merkezi portalından giriş yaparak aldığı araçların raporlarını, sattığı araçların raporlarını, sistem üzerinden sorguladığı araçların raporlarını ve Plus Kart işlemlerine süresiz olarak ulaşabilir. Ayrıca müşterimiz isterse mobil uygulamamızı indirerek kendilerine tanımlanan portaldaki işlemleri ve daha birçok işlemi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilir.

Girişimcilerin firmanızı tercih etmelerinin sebepleri nelerdir?
Bunun birçok nedeni var fakat en önemli nedeni kurumsal bir firma olmamız. Biz Umran Bağımsız Araç Ekspertiz firması olarak uzman kadromuzla müşterilerimize güvenilir ve profesyonel hizmet sunuyoruz. İlk kullanıcıdan son kullanıcıya kadar araçta meydana gelen değişiklikleri tespit ediyoruz ve Uluslararası standartlara uygun olarak gerekli testlerini yapıyoruz. Ayrıca bayilerimizi koruyan bir bakış açısıyla 4 km içinde ikinci bir bayi açılmasına müsaade etmiyoruz. Şubelerimize açılışından itibaren makine, teçhizat ekipman, inşaat, reklam ve teknik destek veriyoruz. Şubelerimize açıldığı günden itibaren eğitim ve personel desteğini kesintisiz vermekteyiz.

Yeni açılacak şubelerimizin araç kabul, servis müdürü, müşteri ilişkileri temsilcisi ve ustalarını en az 3 haftalık eğitime alıyoruz. Bu süreçte başarılı olan çalışanlarımıza sertifikalarını vererek şubelerine uğurluyoruz. Bayilerimize ise Genel Müdürlükte 3 gün işletme eğitimi veriyoruz. Kalitenin sonu olmayan bir süreç olduğunun farkında olarak tüm bayilerimize her alanda destek vermekteyiz. 9 yıllık deneyim ve tecrübemizi bizi temsil edecek bayilerimize ve çalışanlarına seve seve aktarmaktayız. Bölge müdürlüklerimiz vasıtasıyla şubelerimizin analizlerini düzenli olarak paylaşıyoruz ve aksiyon planlarını birlikte alıyoruz. Çağrı merkezimizle, Reklam ve Medya departmanımızla, Finans ve Muhasebe çalışanlarımızla, Mimarlarımızla, Teknik Departmanımızla, Bölge Müdürlerimizle, Yöneticilerimiz ve Eğitmenlerimizle kısacası uzman kadromuzla buradayız.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Dikkat etmeleri gereken en önemli husus bu işi kolay bir iş gibi görmemeleridir. Dışarıdan bakıldığında kolay bir iş izlenimi verebilir bu sektör fakat çok fazla dinamikleri olan ve en ince detaylarına kadar ilgilenilmesi gereken bir iş. Tüm bunları göze alarak, ilkelerine bağlı kalarak ve memnuniyet odaklı olarak başarılı olacaklardır.

Pandemi döneminde yaptığınız çalışmalar neler? Aldığınız önlemler neler?
Tüm sektörlerde olduğu gibi 2.el araç satışları da düşmüştü, bu durum ekspertiz sektörünü olumsuz etkilemiştir. Krizin etkilerini azaltmak amacıyla pandemi döneminde Ulusal Kanal da TV reklamları verdik. Bayilerimizi korumak için Genel Merkez olarak esnek kararlar alarak bayilerimizin yanında durduk.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz neler?
Bizim tek bir işimiz vardır o da Ekspertiz. Bizler asla araç alım satımı, tamir vs. işlerle ilgilenmiyoruz. Bu bizim kırmızı çizgimizdir. Bizler sektörün en iyi firması olmak için bu yola çıktık. Hedefimiz ise ‘’ Hedef 81 İl, Hedef Tüm Türkiye’’ sloganı ile tüm şehirlerimizde hizmet vermektir.