GARANTİLİ ARABAM

“Oto Ekspertiz konusunda kendisine güvenen işletmemiz; müşterilerimize her zaman doğru, hatasız, güncel ve teknolojik bilgileri dürüstlük ilkesi kapsamında vermeyi kendisine ilke edinmiştir. Bu kapsamda müşterilerimizin güven duygusu içinde aldıkları araçları test etmeleri sağlanmaktadır” diyen marka yetkilileri sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Garantili Arabam, Türkiye’nin en yaygın bayilik ağı olan Oto Ekspertiz markası. kurumsal kimliğimizle, sorumlu bir marka oluşumuzla hem müşterilerimize hem de bizden franchise almak isteyen paydaşlarımıza güven verdik. Güncel teknolojik ilerlemeleri takip etmemiz, bizi bugünkü seviyemize yükseltti. Garantili Arabam, bugün sadece oto ekspertiz hizmeti veren bir marka değil. Devlet destekli, patentli ve dünyanın en gelişmiş oto ekspertiz cihazlarının üreticisi konumunda. Ar-Ge Çalışmalarımız ile oto ekspertiz sektöründe liderlik konumumuzu sürdürmekteyiz. Yenilikçi yapımız ile ülkemizde olmayan cihazları yerli ve milli adımlar ile üreterek ülkemize kazandırıyoruz.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Garantili Arabam markası 25 yıllık bir tecrübenin ortaya çıkışı aslında. 1996 yılından beri, işletmemiz daima sektörün sorumluluk sahibi yönlendiricilerinden biri oldu. Garantili Arabam ismi ise, “Türkiye’de oto alışverişinin Garantili Markası Olma” vizyonuyla geliştirildi. 2010 yılında markalaşmasını ve kurumsal kimliğe ulaşmasını tamamladı. Bugün Garantili Arabam, tüm Türkiye’de en çok oto ekspertiz bayilik sayısına ulaşan kurumsal bir Türk markasıdır.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
200’den fazla sayıda bayilikle tüm Türkiye’de hizmet veriyoruz. Her şehirde ve her coğrafyada bayilik vermiş olmanın avantajlarını müşterilerimize sunuyoruz.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Garantili Arabam ismini oluşturduğumuzdan beri diyebilirim. Sektörde güvenin markası olmayı istedik. Otomobil almak isteyen müşterilerine %100 doğrulukla tüm bilgileri veren, araçla yüzleştiren raporlar sunan, son teknolojik gelişmeleri takip eden, yurtiçinde ya da yurtdışında eğitimlerle kendisini daima geliştiren ve gelişime açık tutan, vizyon sahibi herkesi de bize katılmaya davet ettik. “Otomobil denilince akla ilk gelen ismin Garantili Arabam olması” misyonuyla yol almaya devam ediyoruz.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Öncelikli beklentimiz aslında çok temel bir istek: “Bu işi yapmaya karar vermeleri”. Oto Ekspertiz, elindeki aracı sadece satmaya odaklanan bir satıcı anlayışına karşı, alıcı konumundakini koruyan oldukça önemli bir mekanizma. İkinci el piyasasında güvenli alışverişe yatırım yapmak konusu bu yüzden sadece ekonomik önemlere sahip değil, güven atmosferini korumaya hizmet vermenin sosyal sorumluluk yanları da var. Bu yüzden bizimle çalışmak isteyenlerden temel beklentimiz, “Bu işi tam zamanlı işleri” olarak görmeleri. Sonrasında müşteri memnuniyetine çok dikkat etmek, otomotiv sektörüne ilgi duymak ve daima öğrenmek, daima kendini yenilemek, eğitime ve yeniliklere açık olmak geliyor. Yönetim, işletme, organizasyon, satış ve pazarlama konularında temel bilgi ve becerilere sahip olmak, marka kalitesini yükseltecek kurumsal kimlik ve sorumluluk duymak da sayılabilir.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Garantili Arabam olarak, beraber çalışmak için anlaştığımız yatırımcılarımız için, güncel teknolojileri ve modern teknikleri deneyimleyebilecekleri eğitimler ve kurslar sağlıyoruz. Eğitimler sonrası denetimlerimiz başlıyor. Ayda bir ve 3 ayda bir şeklindeki farklı denetimlerimiz var. İşletmenin karlılık hesaplaması, personelin yeterliliği ve müşteri memnuniyetinin durumu böylece tespit ediliyor. “Müşteri memnuniyeti denetleme ile nasıl tespit edilir?” diye soracaksınız, hemen cevaplayayım. Kalite kontrol amaçlı, belirli zamanlarda gölge müşterileri tarafımızdan bayilere yönlendiriyoruz, standartlara uygunluk tespitini yapıyoruz.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? Yatırımcılar franchise alacakları tüm markalarda olduğu gibi Garantili Arabam’da da bir franchise bedelini karşılamak durumundalar. Garantili Arabam’ın sistemine, tüm Türkiye’ye yayılan oldukça büyük pazarına ve tabi ki de Garantili Arabam ismi ve itibarına dahil olabilmek için bir franschise pazarlama bedeli ödemekteler.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Garantili Arabam’ın franchise ortaklığı için en gerçekçi tercih sebebi disiplindir. Franchise da olmazsa olmazımız nedir sorusunun tartışmasız cevabı: “Disiplin”! Garantili Arabam markası ile franchise olmak isteyen yatırımcımız arasında uzun soluklu anlaşmalar yapıyoruz. Sistemimiz, standartlarımız ve işi başarıya götüren çalışma esaslarımızı aktarıyoruz. Hizmet kalitesini sağlayabilmek için eğitimler veriyoruz ve eğitim sürecini devam ettiriyoruz. Bu disiplin yatırımcımızın bizi tercih etmesinin esas sebebidir. Yatırımcımıza kolaylık ve ayrıcalık sağlayan Garantili Arabam farklılığını sağlıyoruz.

Örnek olarak, Garantili Arabam markasının yazılımcı kimliği ile franchise yatırımcılarımızı destekliyoruz. Ne demektir bu? Dünyada yerli ve yabancı rakiplerinin tamamını geride bırakan 5. Nesil Oto Ekspertiz Cihazlarını Kosgeb, AR-GE İnovasyon desteği ile yatırımcılarımızın kullanımına sunuyoruz. 50 bin kişilik nüfusu aşan her ilçede Garantili Arabam Oto Ekspertiz proje kapsamında devlet destekli hizmet veriyor. Ayrıca Garantili Arabam, franchise verdiği bölgede başka bir franchise ortağı ile anlaşmayarak bölgeyi ve bayiliği de koruyor. Kurumsal kimlik ve yatırım/işletme danışmanlığı veriyor, planlamadan açılışa kadar proje ve dekorasyon danışmanlığı yapıyor, portföy desteği sağlıyor, ulusal ve bölgesel reklamlarla bayilerimizi tanıtıyor, düşük oranda franchise kredi alma imkanı için KOSGEB ve Bankalar ile görüşmeler sağlıyoruz.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Garantili Arabam başarıyı sağlayabilmek için eğitim, standartlar ve denetimlerle daima yatırımcılarının yanındadır. Başarı beklentisini netlikle karşılayabilmek için garantili arabam bilgisayar yazılımıyla yatırımcılarımıza tüm süreci raporlamakta, günlük/haftalık/aylık ciro, kar/zarar ve maliyet dökümlerini tek yerden sunmakta, müşteri tercihlerini tespit etmektedir. Özetle, Garantili Arabam’da başarı da garantidir!

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Çünkü Garantili Arabam oto alışverişindeki realitede yaşanan eksiklikleri en gerçekçi çözümlerle telafi eden bir marka. Araç satıcısı konumundakiler rahatlıkla “hatasız- değişensiz-kazasız” diyerek araçlarını nitelendirebiliyorlar. Bu eğilimdeler. Oysaki gerçekte aracın durumu çok farklı olabiliyor, acı sonuçlarla karşılaşmak alıcının sektöre inancını kırıyor. Bu yüzden, böylesi üzücü neticelerle karşılaşmak istemeyen, güvenli oto alışverişi yapmak arzusundaki her alıcı için Garantili Arabam bir güven markası! Ülke genelinde 200’den fazla bayimiz bunun apaçık ispatı. Garantili Arabam’ın kendine güvenini ve işinde yetkinliğini de gösteren gerçekçi bir sonuçtur bu. Markamız, kendi sektöründe lider konumuna tecrübelerini yeni gelişimlerle harmanlayarak ulaşmıştır ve sadece bu konumumuz bile yatırımcılarımıza yeterli bir güven unsurudur.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Garantili Arabam, yerli ve yabancı tüm rakiplerinin önüne geçen, doğrudan kendi üretimi ve tasarımı yazılımlarıyla, aslında “yeniliğin üretim yeri” denilebilir. 5.Nesil Oto Ekspertiz Cihazlarımız sektörün tüm isteklerini tek kalemde karşılamakta. “Ne gibi?” derseniz detaylı anlatayım. 505 Nokta Garantili Ekspertiz Raporlarımız aracın DNA’sını ortaya döken bir rapor. Kaporta Boya, Araç Altı, Motor, Fren ve Süspansiyon, Yanal Kayma ve Dinamometre Testi, İç/Dış Ekspertiz Dökümleri ile araç A’dan Z’ye size raporlanıyor. Kaporta ve Boya Ekspertiz Raporlarında 101-1001 nokta Test diye adlandırılan çok noktalı kontroller yapılıyor.

Plaka tanıma sistemi ile aracın plakası işleniyor. Ruhsat okuma sistemi ile de ruhsattaki bilgileri hataya yer vermeksizin sistemimize girişini yapıyoruz. Ve 21 sayfalık tüm rapor ve sonuçlar, doğrudan müşterinin cebine gönderiliyor. Önce müşteri ekspertiz raporunu okuyabilsin diye. Ezik ve çiziklerin resimleri, motor ve alt kontrollerin görüntüleri müşteriye ulaştırılıyor. Şehir dışındaysa ve uygun bir araç bulduysa, Garantili Arabam online randevularla süreci müşterileri için kolaylaştırıyor. Yakıt cihazını temel olarak şu şekilde ifade edebilirim. Aracınız saatte 100km hızla giderken tam olarak 1 km de harcadığı enerjiyi yazılım ve kimya formülleriyle hesaplayarak bizlere kuruş olarak raporunu veriyor.

Bunun yanı sıra raporda araç; yakıtı ne ölçüde verimli kullanıyor, kullanılan yakıtın kalitesi lambda durumu, tutuşma oranı ve aracın atmosferde bıraktığı etki yüzdesel verilerle karşımıza çıkıyor. Firmamız otomotiv yazılım sektöründe yaptığı çalışmalarıyla dünya teknolojileriyle yarışarak bir Türk firmasının nerelere gidebileceğini gösteriyor. Bu cihazda da gösterdiğini düşünüyorum.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
İkinci el piyasasında, “Aracını Güvenilir bir Oto Ekspertiz Yardımıyla Alma” fikri her geçen gün güçleniyor. Araç satın alırken doğru, yetkin bir Ekspertiz Markası daima alıcının faydasınadır. Sektörün yarını için şunu söyleyebilirim, “çok daha tercih edilir olacağı” yönünde! “Aracınızla Yüzleşmenin Vakti Geldi.” sloganıyla başlamış olduğumuz garantiliarabam.com patentli projemiz ile ekspertiz raporlu araçların olacağı platformu herkesin kullanımına açacağız. garantiliarabam.com gerçek alıcı ve satıcının buluşma noktası olacak.

Pandemi döneminde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? Ne gibi önlemler aldınız?
Covid-19 ile gelen tüm “yeni normal” gereklilikleri bayiliklerimizde titizlikle uygulandı. Hijyen ve mesafe önlemleri gözetildi. Şimdilerde de aşı süreci takip ediliyor ve uygulanıyor. Çalışanlarımızın ve yatırımcılarımızın sağlıkları, müşterilerimizin emniyeti, bizim için kıyas kabul etmeyecek önemde bir konu.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Garantili Arabam franchise bayilik sayılarını arttırmaya devam edecektir. Sektörün ihtiyaçlarına göre yazılımlar üretmek ve patentli cihazlar keşfetmek de amaçlarımız arasında. Oto tomografi cihazı yine patentli olan bu ürünümüz ile araçların kaporta boya durumunu artık bir cihaz tek başına insansız yapacak ve hata oranını düşürecektir. Çok yakında piyasaya çıkarmayı hedeflediğimiz “Oto Tomografi Cihazı (X Ray Ekspertiz Cihazı)” Oto Ekspertiz sektöründe çağ kapatıp, yeni bir çağ açacaktır. garantiliarabam.com ekspertiz raporlu araçların olduğu ilan sitemizi de en yakın zamanda açmayı hedeflemekteyiz. Ekspertiz raporlu oto ilan sitemizi yayına girdiği günden itibaren oto alım-satımlarında kullanıcılar ekspertiz raporuna göre yani aracın gerçek durumuna göre araçlarını güvenle satın alabilecekleri bir platformla buluşturacağız.
https://www.garantiliarabam.com.tr/