EXPERİX OTO EKSPERTİZ

“Amacımız Otomotiv sektörü içerisinde ister 2.el isterse sıfır kilometre araçlarda oto ekspertiz hizmetlerini kalifiye personel ve alanında uzman ustalarla, teknolojinin en üst seviyede kullanıldığı bir hizmet vermektir. Gelişen ve büyüyen bu teknolojiyle yeni nesil elektrikli araçlarda kullanılan yazılım ve çipler ile  beraber sektöründe bu sisteme ayak uydurarak geride kalmaması adına kendimizi sürekli geliştirerek yenileniyoruz” diyen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Öztürk sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi biraz tanıtır mısınız?
1986 Yılı Çorum Doğumluyum. 2004 Yılında Halkla İlişkiler Reklamcılık Bölümünde İletişim Fakültesi ile başladığım eğitim hayatıma, ayrıca İşletme Fakültesi İşletme Bölümünü de bitirdikten sonra devam eden esnaflık serüvenine eğitimli ve alaylı olarak devam ettim. Teknolojiye ve girişimciliğe olan merakım ile çok farklı sektörlerde hizmet verdim. Ayakkabı, kuyumculuk, pazarlama, yazılım ve reklamcılık alanlarında hizmet vererek 2017 yılında otomotiv sektörüne giriş yaptık. Aile Şirketi olarak hizmet vermeyi özellikle tercih ediyorum. Çünkü kurumsal bir marka olsakta iş dağılımına bu sürece göre düzenliyoruz. Çalışanlarımızı da bu yönde tercih ediyoruz. Aile olarak büyümek her zaman başarı getirmiştir. Şimdi de bu ailemizi daha da büyüterek geniş aile kavramı ile ustalarımızla beraber Türkiye’nin her noktasına bu aile geleneğini taşımak istiyoruz.

Experix markası nasıl ortaya çıktı? Neden Experix?
Marka ismimizi seçerken asıl mesleğim olan reklamcılık benim için büyük bir fark yarattı diyebilirim. Exper kelimesi zaten bildiğiniz üzere uzman anlamı taşıyor. Biz hem sloganımızla hem de ismimiz ile dikkat çekmeliydik. Normalde isminiz hazır olur ve buna göre slogan üretirsiniz. Biz tam tersi bir yol izleyerek baba mesleğimizin de otomotiv ile bağlantılı ve bu yönde olmasından dolayı ve bu işte de deneyimin çok değerli olması sebebiyle “Deneyim Fark Yaratır” dedik. Ve deneyim kelimesinin İngilizce karşılığı olan Experix Ortaya çıktı. Renklerimizin sarı sıcak seçilmesi kullandığımız koyu renkleri de yumuşak antrasit renklerle herkesin bu logoya bakışını kendilerinden bir parça bulması için dikkatlice seçtik. Ve ortaya markamıza yurtdışı piyasasında ilgi gösterdiği bir Oto ekspertiz ismi çıktı. Yurtdışında autoexpertise.net domain ile gelen talepleri değerlendiriyoruz.

Oto ekspertiz franchising sürecinde ortalama kurulum maliyetleri nedir?
Bizim 3 farklı sistemimiz var birincisi sadece cihazları bizden temin edebilirler ve bu konuda piyasa şartlarında fiyatlarımızın uygun olduğunu, bizi tercih eden no name işletmelerden görüyoruz. Bu cihazların maliyeti 70 bin lira ile 100 bin lira arasında. İkinci seçenek genelde en çok tercih edilen eksiksiz tüm cihazları kurulumunu ve kurumsal tabelamızı biz takıyoruz. Bayilik için gerekli konsepti firmanın bize sunduğu yere göre tasarım yaparak iletiyoruz ve bayilerimiz bu projeye uygun işlemleri kendi şehirlerinde yaptırıyorlar. Tabi bu süre zarfında bizde kontrollerimizi devam ettirerek en iyi hizmet noktası oluşması için takip ederek gerekirse müdahalelerde bulunuyoruz.

Üçüncü seçeneğimiz ise eğer işletme yeri belli ise bunun üzerinden gidiyoruz ama yer belli değilse ilk fizibilite çalışması ile 1 haftalık araştırma yapıyoruz. Gerekli nokta bulunduktan sonra metrekare fiyatına göre işletme için fiyatlama yapıyoruz, A’dan Z’ye tüm cihazlar işletme dekorasyonu, inşaat işleri ile bizzat ilgilenerek proje sonunda anahtarı teslim ederek çıkıyoruz. Bu sistem yaklaşık 150 metrekare alanda 350 bin lira civarında tutuyor. Tabi yerin fiziksel durumuna göre yine değişebilir.

Girişimciler bayilik için neden Experix’i seçmeliler?
Bu konuya en iyi yanıtı şu şekilde verebilirim. Biz diğer sektörlerde aktif olarak da hizmet verdiğimiz için bu sektörleri ekspertiz tarafında çok güzel harmanlayarak kullanabiliyoruz. Oto ekspertiz sektörünü çok iyi biliyoruz aynı zamanda reklamcılıkta biliyoruz aynı zamanda yazılımda biliyoruz yani bir müşteriye nasıl ulaşılır bu sektörden neler bekler, ne isterler çok iyi analiz yaparak tüm çalışmalarımızı buna göre şekillendiriyoruz. Bu işin reklamını dışardan hizmet alarak yapamazsınız çünkü işin içinde olmanız lazım.
Rakiplerimizden ayrıldığımız ve bayilerimize sunduğumuz en büyük hizmet te bu olsa gerek. Ulusal kanal reklamlarımız, radyo reklamlarımız, google Ads reklamları ve youtube reklamları ile başarıyı en üst noktaya taşıyoruz. Eğer reklam yapmıyorsanız ve yenilenmiyorsanız yenilmeye mecbursunuz çünkü hizmet sektörü tam bir kurtlar sofrası diyebilirim.

Sektörün hızlı bir ivme aldığını düşünüyoruz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Oto Ekspertiz sektöründe son 3 yılda hızlı bir yükselişle, açılan işletmelerin çoğaldığını net bir şekilde görüyoruz. Ancak şu da bir gerçek işin gerekliliklerini yapıp ve ustalığınızda da belirli bir yol gitmişseniz başarısızlık diye bir şey yoktur. Az çalışma, az araştırma, az öğrenme vardır. Biz bayilik sistemimizde bu konuda katıyız. Yani ustamız ne durumda olduğunu görmeden bilgisini ölçmeden bayilik kesinlikle vermiyoruz.

Yaptığımız iş, hizmet ve hak işi herhangi bir yanlışlıkta bedelini ödemek zorundasınız. Çünkü size aracını güvenerek teslim eden bir müşteri ile muhatapsınız ve bu çok önemli, işi baştan savmak gibi bir düşünce kesinlikle kabul edilemez. Daha işletmeler açılır, çoğalır ama bu sürecin oturması 5 yılı bulur. İşini iyi yapan ve yapmayan ayırt edilir ve başaramayanlar sistemin dışında kalır. Bu her zaman böyle olmuştur. İllaki bu sektör için değil her sektörde işinizi iyi yapmıyorsanız müşteri bunu çok iyi fark eder ve cezanızı keser.

Şirketinizin ilerleyen dönemde farklı projeleri var mı?
Burada çok önemli bir girişimimiz söz konusu: Biliyorsunuz sanayide çalışan çocuklarımız artık yok denecek kadar az ve her kesimde çocuğunu okutmak ve avukat, doktor yapmak istiyor. Yalnız çocuğun gerçekten böyle bir yeteneği mi var yoksa el yeteneği mi var işte tam bu sebeplerden dolayı sanayide biz yetiştirecek çırak bulamıyoruz. Durum böyle olunca bu işin eğitimi ve yönlendirmelerle Bazı Teknik Meslek Liseleri ile bir görüşmemiz oldu.

Sektörün eksikliklerini ve kalifiye personel ihtiyaçlarını anlatarak neler yapılacağı konusunda bilgi alışverişi sağladık. Çokta yaralı oldu ve bu projemizi yakın zamanda bir üst boyuta taşıyarak sadece bizim değil tüm sektörün faydalanması adına büyük bir adım atacağımız ve bu işin öncüsü olacağımız için sevinçliyiz.

Ayrıca kurumsal oto ekspertiz anlayışını yurt dışında pazarlama ekibimiz ile değerlendiriyoruz. İnternet sitemiz yapıldı ve gelen talepleri değerlendiriyoruz. 2-3 firma ile de Ulusal Bölge Bayiliği konusunda görüşmelerimiz oldu. Ama bu yol nasıl devam edecek gelişmeleri ilerledikçe göreceğiz. Şu andaki ilk hedefimiz 2022 son çeyreğinde 50 bayi ile hızlı bir giriş yapmak, Ulusal Bölge Bayiliğinde de en az 5 ülkede anlaşma yapmak.
https://experix.com.tr/