DYNOBİL OTO EKSPERTİZ

“Müşterilerimizin beklentilerini ve sorunlarını karşılayan, güvenilir ve tarafsız oto ekspertiz kuruluşu olmak yaklaşımı ile çalışıyoruz. Özetle yenilikçi, ilkeli ve sorumlu yaklaşımımızla dünyada lider oto ekspertiz firması olmak hedefindeyiz” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Önder Söken sorularımızı yanıtladı.

Markanız kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?
1980 yılında otomotiv sektörüne katılmamızla başlayan araç alım satım, Lpg/ Cng dönüşüm hizmetleri, bakım, tamir ve kontrol işlerimiz bizi otomotiv sektöründe bilgi ve tecrübe sahibi yapmıştır. 2005’te Türkiye’de öncü firma olarak oto ekspertiz faaliyetlerine başlayarak bu alanda hizmet vermeye başladık. 2006’da, Türkiye’de yerli üretim oto ekspertiz hizmetinin eksik olmasının farkındalığıyla başlayan oto ekspertiz cihazları Dynobil markasıyla üretime başladık.

2015 yılında sektöre yön veren, güvenilir ve tarafsızlık ilkeleriyle tanınan Dynobil, “Güvenilir Ekspertiz Noktaları” sloganıyla kurumsal kimliğini ülkeye katmıştır. Bugün geldiğimiz noktada ise Dynobil geniş bayii ağı ve 550’den fazla kurulumunu gerçekleştirdiği, üretimini yaptığı oto ekspertiz merkezleriyle ve imza attığı bir çok kurumsal firmalarla sektörün lider firması ve markası haline gelmiştir. Aynı zamanda bu alanda uzman kadromuz ve personellerimiz ile AR-GE çalışmalarımızı hızla sürdürmekteyiz. Üretmiş olduğumuz ekspertiz cihazları ve gelişimi için bir çok akademik çalışmaya da bünyemizde yer vermekteyiz. Bilen, yapabilen ve yaptığını en iyi şekilde aktarabilen bir prensip ile sektörün ilerlemesini sağlamaktayız.

Günümüzde gerçekleşen ve gün geçtikçe daha çok rağbet gören ikinci el araç alım satım işlemleri ve buna bağlı olarak gelişim gösteren oto ekspertiz işlemleri her zamankinden daha fazla önem kazanmıştır ve kazanmaya devam etmektedir. Her geçen gün yeni araçların üretilmesi ve bu özellikler kapsamında araç alıcıların buna paralel olarak talepleri artmaktadır. Ekspertiz firmalarının bu noktada hem alıcıya hem de satıcıya tarafsız tutum sergilemesi hassas bir terazi gibi hizmet vermesi gerekir. Dynobil ailesi olarak biz, alıcı ile satıcı arasındaki ticaretin en verimli şekilde gerçekleşmesi için hassas bir şekilde hareket edip piyasa ihtiyaçları ve gelişen teknoloji doğrultusunda yerli kimliğimiz ile hizmet vermekteyiz. Başta Gazi Üniversitesi Mühendislik fakültesi olmak üzere birçok fakülte ile birlikte ekspertiz parkurlarımız test edilmiştir.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Dynobil olarak tüm Türkiye de 200’ü aşkın bayi ve Yerli Üretim Test Cihazları imalatı ile yer tespiti, projelendirme, makine kurulum, eğitim ve TSE danışmanlık hizmeti firmamız tarafından, konusunda uzman kadromuzla sağlanmaktadır. Amacımız, bayilerimiz ve çalışanlarımız ile birlikte koşulsuz müşteri memnuniyetini sağlamak, araç almak isteyen tüm müşterilerimize alacakları otomobil hakkında doğru ve eksiksiz bilgi vermek, oto ekspertiz cihazlarımızın sağlam, yenilikçi ve tasarımlarıyla dünyaya ilham vermektir. Müşterilerimizin beklentilerini ve sorunlarını karşılayan, güvenilir ve tarafsız oto ekspertiz kuruluşu olmak yaklaşımı ile çalışıyoruz. Özetle yenilikçi, ilkeli ve sorumlu yaklaşımımızla dünyada lider oto ekspertiz firması olmak hedefindeyiz.

Franchise vermeye ne zaman başladınız?
Neden Franchise sistemini seçtiniz? 2015 yılından itibaren franchising (bayilik) vermeye başladık. Bizleri bayilik vermeye teşvik eden unsurlar ise üretmekte olduğumuz ekspertiz makinelerini kullanan kişi ya da kurumların talepleri oldu. Bu talepler üzerine cihaz üzerinde güncellemeler ve gelişmeler sağladık. Yatırımcı adaylardan aradığımız bazı kriterlerimiz mevcuttur. Sektörel bazda bilgi sahibi olmalarını, ticari geçmişlerinde herhangi bir problem olmamasını, otomotiv sektörüne ilgi duymalarını, bizim şart ve kurallarımıza uyabilmelerini ve franchising sistemini kendi işletme ve iş prensiplerinde taşıyabilmelerini beklemekteyiz.

Franchise vermeye ne zaman başladınız?
Neden Franchise sistemini seçtiniz? 2015 yılından itibaren franchising (bayilik) vermeye başladık. Bizleri bayilik vermeye teşvik eden unsurlar ise üretmekte olduğumuz ekspertiz makinelerini kullanan kişi ya da kurumların talepleri oldu. Bu talepler üzerine cihaz üzerinde güncellemeler ve gelişmeler sağladık. Yatırımcı adaylardan aradığımız bazı kriterlerimiz mevcuttur. Sektörel bazda bilgi sahibi olmalarını, ticari geçmişlerinde herhangi bir problem olmamasını, otomotiv sektörüne ilgi duymalarını, bizim şart ve kurallarımıza uyabilmelerini ve franchising sistemini kendi işletme ve iş prensiplerinde taşıyabilmelerini beklemekteyiz.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? Markamız bünyesinde açılacak olan işletmeler ile ilgili kurulum maliyeti değişiklik göstermekle birlikte minimum 200 bin lira ile maksimum (işletme metre karesi, işletmenin tadilat rakamları, makine parkının kapasitesi) 400 bin liraya kadar oluşmaktadır. 4x4 DYNO Test Sistemleri, 4x4 Senkronize DYNO Test Sistemleri, 4x4 DYNO Manyetik Frenleme Test Sistemleri, 4x2 DYNO Test Sistemleri ve 4x2 DYNO Manyetik Frenleme Test Sistemleri gibi birçok çeşitte ve ihtiyaç doğrultusunda makine imalatı yapmaktayız.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Oto ekspertiz işletmesi kuracak olan kişi yada kurumların markamızı tercih etmelerinin en büyük nedeni tüm yurt da en çok bilinen lider marka olmamız, kullanılacak makinelerin yüz de yüz yerli sermaye ile kendimizin imal ediyor olmamız ve 7/24 teknik destek sağlıyor olmamız, hizmet şartnamemizde mekanik onarım gerekliliğinde arızada aynı gün bekleme süresi olmadan gerekli teknik desteği sağlıyor olmamızdır. Aynı zamanda sosyal medyayı aktif olarak kullanarak gerekli ekspertiz bayiliği ve ekspertiz faaliyetleri hakkında detaylı bilgileri çeşitli platformlarla sizlerin hizmetine sunuyoruz. Tercih edilmemizin en önemli unsurlarından bir sebebi ise bayilerimize yapmış olduğumuz kurumsal anlaşmalardan dolayı iş yönlendirebilme yeteneğimiz.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de başarının ilk koşulu müşteri memnuniyeti, müşteri memnuniyetini sağlamak adına ilk yapılacak şey bayilerimize gelen perakende müşterilerimizin güler yüz ile karşılanması verilen hizmetin doğru ve tarafsız olması, müşterilerimizin hizmet aldıktan sonraki süreçte de memnun olarak ayrılmalarının sağlanması. Müşteri daima haklıdır ilkesi ile müşteri öncelikle hareket edilmelidir. Bayii adaylarımızın sektöre girmelerinin en büyük nedenlerinden bir tanesi, kurulum maliyetinin düşük kar marcirahının yüksek olmasıdır. Ticarethanelerinin geneline bakacak olursak, ufacık bir büfenin bile kurulum maliyeti 250 bin lira ile 300 bin lira gibi bir maliyeti bulmaktadır.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Bayii adaylarımız oto ekspertiz merkezi kurulumunda bayilik dışı kurumsal olmayan isimler ile de hizmet vermeyi düşünmekteler. Ancak isimsiz ticarethanelerin müşterilerin gözünde güven unsurundan yoksun, kurumsallıktan uzak, müşterilerin şahıs ticarethanelerini tercih etmiyor olmalarından dolayı markayla beraber kurumsallıkla birlikte güveni de elde ettikleri DYNOBİL markasını tercih ediyor.

Pandemi döneminde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? Ne gibi önlemler aldınız?
Pandemi dönemimde işlerde oluşan düşüklükleri fırsata çevirip firmamız bünyesinde bulunan bayilerimiz ile eksik görülen teknik, eğitim ve ekspertiz konularındaki eksikliklerin giderilmesi üzerinde durulmuştur. İşlerin bir nebzede olsa artışını sağlamak amacı ile 50’i aşkın kurumsal firma ile Türkiye genelinde anlaşmalarımız hayata geçirilmiştir. Tabi bu dönemde çalışanlarımızın salığını da düşünerek dezenfektan ve temizlik faaliyetlerine öncelik verdik. Çalışma şartlarını ve koşullarını bu pandemi dönemi kapsamındaki gerekliliklere istinaden harekete soktuk.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Sektörde gelecek planlamasında işlerin artacağını, otomotiv sektörünün gidişatı itibarı ile hybrit-elektirikli otomobil tercihlerinin artacağını ön görmekteyiz. Bu doğrultuda üretmekte olduğumuz makine parkurlarının ve ekipmanların Ar-Ge çalışmalarında dönemin ihtiyaçlarına bağlı olarak yeni teknolojilere de bağlı kalarak gelişim göstermeye devam etmekteyiz.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin her ili ve ilçesinde bulunmayı, bayi sayımızı 400 adete çıkarmayı ve güvenilir ekspertiz noktalarını oluşturmayı hedefliyoruz. Dünya üzerinde 10 farklı ülkede marka parkurlarımız kullanılmakta, globalleşmenin gereği olarak bulunduğumuz ülke sayısını 50’li rakamlara erişmesini hedefliyoruz.