Bargello Parfüm

“Bargello, Türkiye ve 27 farklı ülkede 350’yi aşkın mağazayla devam ediyor. Yenilikçi ve sektöründe öncü marka olma vizyonuyla hareket eden Bargello, kolonya, araç kokusu, ortam kokusu, deodorant, body mist, el kremi ve sabun çeşitlerini sunmaktadır. Yüksek karlı ve hızlı geri dönüş sağlayan bir yatırım için Bargello, sektöründe ilk akla gelen marka olmanın gururunu yaşıyor.”

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Temelleri 1950 yılında atılan Bargello geçmişten günümüze, koku dünyasında kalitenin adresi haline gelmeyi başardı. Gonca Kolonyaları ile başlayan serüven bugün, Bargello markasıyla Türkiye ve 27 farklı ülkede 350’yi aşkın mağazayla devam ediyor. Yenilikçi ve sektöründe önce marka olma vizyonuyla hareket eden Bargello 2012 yılında kurduğu online alışveriş sitesi www.ebargello.com ile dijital dünyada da parfüm denildiğinde akla gelen marka olma iddiasını sürdürüyor. Üretimlerinin tamamını; Bursa’da bulunan 9000 metrekarelik kapalı alandaki tesislerinde, en seçkin hammaddeleri kullanarak, ISO 9001 ve ISO 22716 standartlarının yanı sıra GMP, IFRA ve HELAL standartlarında gerçekleştirmektedir.

Marka, mağazalarında müşterilerine kreatif ve versiyon kategorilerinde 300’den fazla parfüm alternatifinin yanı sıra kolonya, araç kokusu, ortam kokusu, deodorant, body mist, el kremi ve sabun çeşitlerini sunmaktadır. Bargello Franchise anlaşmaları ile marka vizyonunu yansıtabilecek ve markayı doğru şekilde temsil edebilecek işbirlikleri kurmaya da özen gösteriyor. Yüksek karlı ve hızlı geri dönüş sağlayan bir yatırım için Bargello, sektöründe ilk akla gelen marka olmanın gururunu yaşıyor.

Ayrıca Bargello koku üzerine sahip olduğu tecrübe ve uzmanlığı ile farklı markların özel üretim çalışmalarını da yapıyor. Müşterilerine parfüm, kolonya, ortam kokusu, araç kokusu gibi ürünleri, Ar-ge, Ür-ge gibi uzun ve masraflı süreçleri beklemeden, büyük bir yatırım yapmadan, en kaliteli şekilde sunuyor. Böylece markalar, tüm testlerden geçmiş ve gerekli sertifikalara uygun olarak, markalarına özgü kendilerine özel üretilmiş ürünleri müşterilerine sunabiliyor.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Firmamız bayilik vermeye 2007 yılında ilk olarak Batman iline bayilik vererek başlamıştır.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Mağaza ve bayilerimizdeki personellerle birlikte 1.000 çalışma arkadaşımız bulunuyor.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Franchise verdiğimiz yerler veya vereceğimiz kişilerde aradığımız özellikler şunlardır; Franchise vereceğimiz yerlerin ana cadde ve marka lokasyonlarına yakın olması veya yaya trafiğinin yüksek olması gerekmektedir, Franchise vereceğimiz kişilerin daha önce perakende ticaretiyle alakalı tecrübelerinin olması gerekmektedir. Marka değerlerine sahip çıkmalı ve önemsemelidir.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Bargello sektöründe öncü, ürünleriyle ilgili kitlenin aklında yer etmiş bir marka. Marka bilinirliği yüksek, oturmuş müşterisi olan bir marka ile yola çıkmak yatırımın en hızlı şekilde geri dönmesini sağlayacaktır. 

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Şu an için 20 metrekare bir mağazanın dekorasyon bedeli 75.000TL civarında çıkmakta ve tadilatın detaylarına göre rakamda +, - oynamalar olmaktadır. 75.000TL’ de ürün açılış paketi gönderilmektedir. Toplam 150.000TL bütçe gerekmektedir.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Franchise’larımızdan isim hakkı bedeli alınmıyor. Açılış döneminde 1 haftalık personel desteği veriliyor. Bunun yanı sıra tüm mağazalarımıza görsel ve tanıtım çalışmalarında destek olunmaktadır. Ayrıca 2021 yılında yeni açılan lokasyonlarımıza 1 yıl süresince kira desteği vermekteyiz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Her bölgede bulunan faal Bölge Satış Yöneticilerimiz sahada rutin kontrollerini, ziyaretlerini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra gizli müşteri operasyonlarıyla düzenli olarak denetleme yapılmaktadır.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Müşteri profilimize baktığımızda her yaştan insanların markamıza ve ürünlerimize ilgi gösterdiğini gözlemliyoruz. Özellikle parfüm insanların bağlılıkla kullandığı ve kolay vazgeçemediği bir ürün. Girişimcilerin geniş bir hedef kitleye hitap ederken devamlı müşteriler kazanmasına imkan verebilmesi bu alanın en önemli artısıdır. 

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sektör her geçen gün daha büyük bir kitleye daha geniş bir ürün yelpazesi sunarak büyümekte. Dijital dünyanın sunduğu nimetlerden doğru şekilde faydalanan ve bu dünyaya ayak uyduran markalar hızla büyümeye devam etmektedir.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Mağazanın açılacağı konum ve temizliği çok önemlidir. Her üründen uygun stok adetlerinde ürün bulundurmak ve müşteriye sunum konularına özellikle dikkat edilmelidir.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Önümüzdeki süreçte yeni satış noktalarıyla daha da geniş kitlelere erişmenin yanı sıra sektörümüzdeki yenilikçi ve öncü marka algımızı pekiştiren projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Pandemi döneminde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? Ne gibi önlemler aldınız?
Pandemi döneminde fabrikamız ve mağazalarımızda çalışanlarımız ve müşterilerimizin sağlığı için gerekli tüm tedbirleri aldık. Bunun yanı sıra online alışveriş kanalımızda kesintisiz hizmet vererek mağazalarımızı ziyaret edemeyen müşterilerimize de ulaştık.