Başkan Aydın :“ Markalarımızın Daha Fazla Yurt Dışına Açılmasını İstiyor ve Destekliyoruz”

Çeşitli yayın organlarına yaptığı açıklamalarla gündemi değerlendiren UFRAD Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Salgınla birlikte bütün sektörler yara aldı. Bu dönemle üyelerimizle yakın temasta kalarak, markalarımızın az zarar görmesi için yoğun çalışmalar yürüttük” dedi.

Ekonomiye yön veren yayınlara röportajlar veren, canlı yayınlar yapan UFRAD Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, korona virüsün sebep olduğu AVM’lerdeki kira ve hizmet bedeli sorunları, yurt dışında ucuzlayan kiralar ve vergi indirimleri, Türk markalarının rotasını Avrupa’ya çevirmesini sağladığını ifade etti.

Başkan Aydın: “Salgın ile birlikte her sektör gibi bizim sektörlerimiz de yaralar aldı. UFRAD olarak bu dönemde üyelerimiz ile yakın temasta kalarak markalarımızın en az zararla bu dönemi atlatması için yoğun çalışmalar yürüttük. Bugün yeme-içme sektöründen perakendeye, takı tasarım mağazalarından danışmanlık firmalarına, her türlü hizmet alanında yurt dışına markalarımız açılıyor. Kahve konseptlerimiz büyük beğeni topluyor. Kaliteli giyim ürünlerimiz tercih ediliyor. Mobilyalarımız, market zincirlerimiz, ayakkabılarımız dünya markası olma yolunda yolculuklarına kendi coğrafyamız olan Orta Doğu ve tabii Avrupa’dan başlıyor.

Şu anda yurt dışında 5 binden fazla mağazası ile 150 kadar Türk markamız faaliyet göstermekte. 2021 yılında açılması beklenen 1.000 mağazanın ihracata katkısının 600 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Avrupa pazarı markalarımız için kolay bir pazar olmasa da, farklı kültürlerin cezbediciliği ve doğru strateji ile markalarımızın önemli başarılar kazanacağına inanıyoruz.” dedi.