ALİZE MÜHENDİSLİK

Amacımız sektörümüzü hem iç hem de dış ortam hava kalitesini arttırmak diyebiliriz. Dış ortam hava kalitesinde endüstriyel filtre sistemleri kullanıyoruz. Bu sistemler ile sanayide, binalarda, AVM’ler de, cadde restoranlarında; toz, yağ, duman, koku filtrasyonu yapıyoruz. Tüm iç mekanlarda dezenfeksiyon sağlıyoruz” diyen Marka Kurucusu Cüneyt Tecer sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi tanıtır mısınız?
1967 İstanbul’da doğdum. 1988 İstanbul Üniversitesi – Jeofizik Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Mezun olduğum yıllarda bitirdiğim bölümün iş imkanı düşük olduğundan eğitim aldığım branş ile ilgili bir işte çalışma fırsatı bulamadım. Ulusal ve uluslararası şirketlerde satış bölümünde 10 yıl boyunca çalıştım. Edindiğim tecrübe ve çevreden aldığım cesaret ile kendi şirketimi açarak ticaret hayatına atıldım.

Şirketinizin kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?
Alize Mühendislik olarak 2001 senesinden itibaren HVAC sektöründe faaliyet göstermekteyiz. Birçok önde gelen dağıtıcı firmanın temsilciliğini sekiz sene süresince başarıyla yürüttük. 2009 Eylül ayı itibarıyla sektörün önde gelen üreticisi EUROMATE B.V (Hollanda) ile Türkiye distribütörü olma anlaşmasını imzaladık. 2012 yılından itibaren Alphozone marka ozon cihazlarını ürün portföyümüze kattık. Covid-19 salgınıyla birlikte ise Ultravation UV-C (ABD) ile işbirliği içerisindeyiz.

Faaliyet sahanız hakkında bilgi verir misiniz?
Havalandırma sektöründe başladığımız faaliyetlere; kısa sürede endüstriyel mutfaklarda havalandırma dizaynı, baca egzozu-kirli hava- filtrasyonu, projelendirme ve danışmanlık alanlarını da ekledik. Endüstriyel mutfaklarda hava arıtımı deneyimimiz ile iç ve dış hava kalitesi arttımı yönünde filtreleme çalışmalarımızı geliştirdik. İç hava dezenfeksiyonu konusunda ozon ve UVC ile
yaptığımız çalışmalarla faaliyet alanlarımızı geliştirmekteyiz.

Yeni ürünleriniz ve ürün gamınız hakkında bilgi verir misiniz?
Bünyemizde bulunan davlumbazdan yangın damperine, ısı geri kazanım cihazından fana, elektrostatik filtreden plazma filtreye kadar geniş bir alana yayılan ürünlerimiz ile farklı ihtiyaçları tek çatı altında toplayarak çözüm üretmekteyiz. Yeni ürünümüz Aquabright’ın en büyük farkı kendi kendini temizleyebilmesidir. Belirleyebileceğiniz periyotlarda cihaz otomatik olarak kendini kapar, temizler, açar ve tekrar kullanıma hazır hale getirir. Yanı sıra, endüstriyel mutfak havalandırma sistemlerine de adapte ettiğimiz Promate Alphozone toplu yaşam ortamlarındaki yemek sektörüne yeni bir perspektif kazandırdı.
Yeni ürün çalışmalarını ileriye yönelik bakış açısıyla düşünüyor, ihtiyacı tespit ediyor ve planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde dillendireceğimiz endüstriyel mutfaklarda IOT’de bunun bir ürünü. Aynı zamanda endüstriyel gelişimin sonucu olarak karşılaştığımız kimyasal ve biyolojik kirliliğe karşı dezenfeksiyon yönünde başlattığımız  çalışmalarımız içinde bulunduğumuz salgın sürecinde hız kazandı ve PlasmaTube olarak adlandırdığımız yeni ürünümüz doğdu. Yine bu döneminde pazarın ve müşterilerimizin ihtiyacını karşılayabilmek adına son olarak UVC lambalara ürün portföyümüze yer açtık.

Müşteri portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?
Hikayemiz perakende talepler doğrultusunda oluşan müşterilerimiz ile başladı. Pazarda Alize Mühendisliğe karşı oluşan güven sonucunda; AVM’ler, restoranlar, ofisler, havaalanları, oteller ve rezidanslar gibi toplu yaşam alanları şimdilerde portföyümüzün büyük bir bölümünü oluşturmakta.

Hangi alanda faaliyet gösteren firmalara hizmet veriyorsunuz?
Mekanik ve proje firmaları ağırlıklı olarak hizmet verdiğimiz gurubu oluşturmakta. Ancak yemeden içmeye, giyimden teknolojiye kadar tüm ihtiyaçların, AVM, otel, restoran, rezidans, hava limanı, eğlence merkezleri gibi ortak yaşam alanları çatısı altında giderildiği çağımızda hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalar olarak kısaca özetleyebiliriz.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
İstanbul Merkez ofisimizin yanı sıra Ege-Akdeniz bölge müdürlüğü ve 17 çalışanımızla birlikte onlarca çözüm ortağımız bulunmakta. Büyüme hedeflerimizle birlikte, önümüzdeki dönemde bölge sayımızı arttırırken paralel olarak ekibimizi de genişletme planlarımız arasında yer almakta.

Girişimcilerin sizi tercih etme nedenleri nelerdir?
Değişime ve gelişime açık bir firmayız. Dinamik genç kadromuzla gelişen teknolojilere hızla adapte olabiliyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızla ileriye yönelik adımlar atmanın yanı sıra anlık ihtiyaçlar doğrultusunda aksiyon alabiliyoruz. Müşteri odaklıyız. Ulaştığımız %95 oranında müşteri memnuniyetiyle ilk önceliğimiz her zaman müşterilerimiz. Her yeni iş bizim için yeni bir başlangıç, yeni bir hikaye. İnatçıyız, karşılaştığımız tüm sorunları çözüme ulaştırana kadar hikayemizin sonunu yazmıyoruz.

Franchising veren markalara yönelik hizmetleriniz nelerdir?
Projenin en başından profesyonel mühendis kadromuz ile müşterilerimizin farklı ve kendine has ihtiyaçlarını değerlendirip, projelendirme ve sistem seçimini bu doğrultuda yapıyoruz. Bu aşamalarda ise detaylı keşif ve soruna yönelik projelendirme ve cihaz seçimini yaparken enerji tasarrufu, mutfak içi hava dengelerinin sağlanması, yangın riski gibi konuları da etüt edip bütüncül çözümler oluşturuyoruz. Dolayısıyla sistem oluşturma konumunu, ürün satıcılığı konumuna tercih ediyoruz. Aynı zamanda yaptığımız işin kurulum, çalıştırma ve bakım süreçlerinde profesyonel teknik servis ekibimiz ile arkasında duruyoruz. Doğru projenin, ancak kurulum ile istenen sonuca ulaştırabilineceğini de biliyoruz.

Franchising zincirleri neden sizi tercih etmelidirler?
İşin doğası gereği zincir gruplar büyümek ve her noktada doğan talebi karşılamak ister. Bazı noktalarda özellikle cadde mağazalarında baca dolayısıyla yağ, koku ve duman büyük sorundur. Alize Mühendislik olarak bu soruna yönelik pazara getirdiğimiz hatta isim babası olduğumuz ‘’ Bacasız Davlumbaz ‘’ ile en doğru projeyle, en kısa sürede, en efektif şekilde Franchising zincirlerinin sorunlarını ortadan kaldırabiliriz.

Ürünlerinizin satışını hangi kanallar aracılığıyla gerçekleştiriyorsunuz?
Ürünlerimizi perakende satış ile birlikte kurumsal kanallar ile son kullanıcıya ulaştırıyoruz.

Sektöre getirdiğiniz yenilikler hakkında bilgi verir misiniz?
Sloganımız HAVAYI İDEALİZE EDİYORUZ. Buradan yola çıkarak, sektörümüzü hem iç hem de dış ortam hava kalitesini arttırmak diyebiliriz. Dış ortam hava kalitesinde endüstriyel filtre sistemleri kullanıyoruz. Bu sistemler ile sanayide, binalarda, AVM’ler de, cadde restoranlarında; toz, yağ, duman, koku filtrasyonu yapıyoruz. İnsanların yaşadığı ortamdaki hava kalitesini arttırmak için de torba filtreli – hepa filtreli hava temizleme cihazları, uvc lambalar, ozon jeneratörleri gibi ürünler kullanıyoruz. Bu noktada mobil, çanta ve kanal tipi PlasmaTube teknolojisi sektöre getirdiğimiz en son yeniliklerden biridir. İç ortam havasındaki çeşitli patojenleri ve VOC’ leri elemine ediyoruz ve ortamdaki sensörler vasıtasıyla kontrolünü sağlıyoruz.

Sektörünüzün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Alize Mühendislik olarak her zaman dile getirdiğimiz amatör uygulamalardan, proje temelli uygulamalara geçiş, göz ile cihaz seçiminden, mühendislik seçimlerine ve en önemlisi para kazanma kaygısı ile yapılan uygulamalardan çözüm odaklı satışa geçiş sektörümüzü daha iyi yerlere getirecektir. Covid-19 salgını ile içinden geçtiğimiz olağan üstü süreç sadece ülkemizde değil dünya genelinde havalandırma sektörünün eksik kaldığı ya da gözden kaçırdığı yönleri fark edilir oldu. Bu bağlamda geleceği inşa edecek çözümler üzerinde çalışmalar yapmak sektörün önceliği haline gelmelidir.

Şirketinizin önümüzdeki dönem hedefleri nelerdir?
Gelişen ve ilerleyen teknolojinin yarattığı sorunlara yine günümüzün teknoloji ürünleri ile doğaya ve insana duyarlı çözümler üretilebilmektir.