FRANCHISE İŞLETMELER İÇİN 3600 ÇÖZÜM: LINGA ROS®

24 yaşındayken Amerikan restoran bilişim sistemleri dünyasına adım atan ve kendi firması Benseron Hospitality’yi kuran Onur Haytaç, inovatif ve bütüncül bir bakış açısı ile başarılı faaliyetlerinin sınırlarını hızla genişletiyor. Bugün Linga rOS® adıyla Amerika’nın en iyi bilişim ve teknoloji firmaları arasında yer alan şirket, dünyanın ilk bulut tabanlı restoran işletim sistemi ile franchise işletmelere işlerini geliştirme ve hızlı çözüm üretme noktasında bütüncül bir hizmet sunuyor.

Türkiye’den ABD’ye bir başarı hikayesi
Henüz ABD’deki Florida Gulf Coast Üniversite’sinde Bilgisayar Bilimleri öğrencisiyken, dünyanın en büyük restoran zincirlerinden Subway için ürettiği hızlı çözümle işin büyümesine önemli bir katkıda bulunan ve gelecekteki başarısının ilk sinyallerini veren Haytaç, 2004 yılında restoran yönetim sistemleri dünyasındaki potansiyeli öngörerek kendi firmasını kuruyor. Ürettiği yaratıcı ve yenilikçi POS yazılım çözümleri ile hızlı bir şekilde büyüyen firma, 2009 ve 2010’da Ticaret Odası’nın “En iyi Şirketler” listesine girmeyi başarıyor. Kısa sürede Amerika’nın dört bir yanında Subway ve Papa John’s gibi restoran zincirlerine yeni ürün ve teknik destek vererek yazılım ve donanımlarını bir marka haline getiren şirketin hızlı yükselişinde, kaliteli ürünleri uygun fiyata satarak fiyatları aşağıya çekme stratejisinin de payı büyük. Böylelikle, zaman içerisinde Kore ve Tayvan piyasasına da hızlıca giren şirket, denizaşırı faaliyetlerini hızlandırmış oluyor.

Linga rOS® ile başarılı bir franchise sistemi kurmak artık oldukça kolay
Dünyanın ilk bulut sistemi üzerinde kurulmuş komple bir POS sistemi olan Linga rOS®, franchise işletmelerin en verimli ve etkin şekilde yönetilebilmesini sağlayan tüm bileşenleri bir arada sunması ve idarenin tek bir online merkezden yürütülebilmesini sağlaması ile diğer geleneksel POS sistemlerinden ayrılıyor. Sadakat & Ödüller, Online sipariş, Planlama, Kiosk, Çağrı Merkezi, Merkezi Mutfak, Envanter Yönetimi, Bekleme listesi, Maaş Bordrosu Yönetimi ve Müşteri Ekranı gibi pek çok alt ürünü bir arada sunan Linga rOS® sayesinde, işletmelerin farklı sistemleri ayrı ayrı kullanarak zaman ve işgücü kaybına uğraması sorunu ortadan kalkmış oluyor. Dolayısıyla, franchise restoranlarda işletme verimliliğine kolaylıkla odaklanılabiliyor. Bugün 4 farklı kıtada ve 65’ten fazla ülkede hizmet veren Linga rOS®, 30’a yakın dilde müşterileriyle buluşuyor ve alanını hızla genişletmeye devam ediyor.

Linga rOS® Türkiye’deki faaliyetleri sayesinde
kısa dönemde önemli bir fark yaratmayı hedefliyor ABD’de doğan ve tüm dünyaya hızla yayılan Linga rOS® ‘un yeni durağı ise Türkiye. Hindistan’ın ardından 2020 itibariyle Türkiye’de de bir ofis açtıklarını belirten Haytaç, sahip oldukları güçlü teknolojiyi buraya da aktarmayı hedeflediklerini belirtiyor. Haytaç, faaliyetlerini Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak şekilde genişletmek istediklerinin üzerinde duruyor. Türkiye’deki monopolü bozmak ve franchise işletmeleri rahatlatarak verimliliğin artmasına katkıda bulunmak istediklerini belirten Haytaç, Amerika restoran yazılımı dünyasında yön veren bir şirket olarak Türkiye’de de teknolojik avantaj, daha iyi hizmet ve daha iyi destek özellikleriyle kısa sürede fark yaratacaklarını vurguluyor.