LITTLE CAESARS

“Düzenli olarak yenilikçi ürünler geliştirme konusunda araştırma ve geliştirme çalışmaları yaparak
hedef kitlemizi farklı lezzetlerle buluşturan bir markayız. Little Caesars, son 12 yıldır Amerika’da
‘ödenen paranın karşılığını en iyi veren marka’ seçiliyor” diyen Little Caesars Türkiye Genel Müdürü Banu Arıduru sorularımızı yanıtladı.


Öncelikle şirketin dünyadaki ve Türkiye’deki konumundan, büyüklüğünden, Pazar payından büyüme hızından bahseder misiniz?
ittle Caesars Pizza, 1959 yılında Mike ve Marian Ilitch tarafından ABD’de Michigan’da kuruldu. Günümüzde beş kıtada 6 bine yakın şube ile hizmet veriyor. Ülkemizde ise Çelebi Holding yönetiminde 85 restoran ile hizmet veriyor. Rakiplerimizden en önemli farkımız, donmuş ya da haftalık hamur değil, taze/günlük hamur üretip, kullanıyor olmamız. Biz her şubemizde her gün taze hamur yapıp, pizzalarımızı hazırlarız. Bu nedenle bu kadar çok lezzetli pizzalar yapıyoruz. Ayrıca taze mozarellamız ve mevsiminde toplanan domateslerden yapılan sosumuz da pizzalarımıza lezzet katan diğer önemli diğer iki unsur. Düzenli olarak yenilikçi ürünler geliştirme konusunda araştırma ve geliştirme çalışmaları yaparak hedef kitlemizi farklı lezzetlerle buluşturan bir markayız. Little Caesars, son 12 yıldır Amerika’da “ödenen paranın karşılığını en iyi veren marka” seçiliyor. 

Franchise şartlarınız neler?
Salgın dönemi boyunca hiç kapanmadan – sokağa çıkma yasağı olduğu dönemde dahi- hizmet vermeye devam eden ve nakit getirisi olan bir marka olduğumuz için; bunun yatırımcıların ilgisini çektiğini görüyoruz. Bu nedenle büyüme hedefimizi de yüzde 20 üzeri olarak güncellemiş bulunuyoruz. Little Caesars Türkiye’nin her şey dahil şube açma yatırım maliyeti 650.000 TL + KDV’dir. Bu bedele isim hakkı ücretinden inşaata, fırın ve soğuk odalardan bilgisayar sistemlerine kadar her şey dahildir. Yatırımın geri dönüşü; 36 aydır. Rakamlardan da görüldüğü üzere geri dönüşü oldukça hızlı olan bir yatırım modelimiz var. Beyaz yakalı olup, kendi işini kuran franchiseelerimiz’de de büyük bir artış var. İşimizde bütün süreçleri standart modellerimiz üzerine oturttuğumuz, her türlü işletme desteğini ve eğitimleri de Little Caesars olarak biz verdiğimiz için; işi kolaylıkla öğrenip, yönetebiliyorlar. Hatta beyaz yakalı Franchisee’lerimizin oldukça başarılı olduklarını da söyleyebiliriz. Bu nedenle kendi işini yapmak ve farklı sektörlere adım atmak isteyen herkesi bizimle görüşmeye davet ediyoruz.

Şube yapılanmanız hakkında bilgi verebilir misiniz?
İstanbul, Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Hatay, Kocaeli, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ ve Zonguldak’ta olmak üzere toplamda 85 restoranımız var. Şubelerimizin yüzde 80’ini franchisee’larımız oluşturuyor.

Yılsonuna kadar açılması hedeflenen şube sayısı nedir? Nerelerde açmayı hedefliyorsunuz?
2020 yılı için LFL yüzde 25 satış artışı ve 20 yeni şube açılışı hedefliyorduk. Satış artışı hedeflerimizi tutturuyoruz. Büyüme konusunda ise; 10 şube açılışı ile yılı tamamlayacağız gibi gözüküyor. Lokasyon olarak daha çok cadde üzeri noktalar olmak üzere İstanbul, Antalya, Edirne, Ankara, Konya, Kayseri illerimizde büyümeyi hedefliyoruz.

Şubeler için aylık ciro hedefi nedir? Karlılık ne oranda gerçekleşiyor? Royalty bedelleriniz nedir?
Şubeler için aylık ciro hedefi lokasyona göre değişiyor. Ortalama bir şubenin aylık ciro hedefi ise minimum 150 ile 170 bin TL+KDV arasındadır. Şubelerimizin net karlılığı yüzde 10 ila yüzde 15 arasında değişmektedir. Şirketimizin, marka royalty payı %6’dır. Royalty bedelleri, işçilik , gıda, kira vb.. tüm maliyetler düşüldükten sonra işletmeciye kalan karlılık cironun %10-15’i oranındadır. 

Önümüzdeki birkaç yıl içinde Türkiye’de nasıl bir büyüme planınız var? Bu büyümeyi size neler getirecek? Nasıl bir yol haritanız olacak?
Önümüzdeki yıllarda Pandemi döneminden sonra içerisinde bulunduğumuz normalleşme sürecinin de çok büyük bir etkisi olacak. Biz Little Caesars olarak öğrendiğimiz dersleri iş yapış süreçlerine entegre ederek ve olası kriz senaryolarını planlayarak geleceğe hazırlık yapıyoruz. Bütün bunların ışığında da 2021 yılında ilerleyişimizi yükselme anlamında ivmelenerek sürdüreceğimizi düşünüyoruz. 2021’de de LFL bazında yüzde 25 satış artışı ve 20 yeni şube açılışı hedefliyoruz. Ayrıca tüketicinin COVID-19 ile birlikte evden siparişe daha çok yöneldiğini de unutmamamız gerek. Bu Post-COVID zamanlarında da devam edecektir. Dolayısıyla dijitale yatırım yapan ve eve servis götüren firmalar avantajlı bir konuma gelecekler. Biz de Little Caesars olarak 2 milyon TL’yi aşan bir altyapı yatırımı ile geçtiğimiz sene dijital dönüşümümüzü tamamladık. Salgın döneminde de yaptığımız bu yatırımlar meyvesini verdi ve müşterilerimize herhangi bir sıkıntı yaşamadan pizzalarımızı ulaştırmaya devam ettik. Gelecekte de siparişlerin ve hizmetlerin online tarafta devam edeceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla daha dijital bir dünya öngörüyoruz. Bunun sonucu olarak da büyüme planlarımızı dijital odaklı olarak kuruyoruz.