WATERBABIES

“Waterbabies, kültürümüze uygun, ebeveyn ve bebeklerin rahatlıklarını ve isteklerini ön planda tutarak tasarlanmıştır. Amacımız; Sizinle bir takım olarak, çocuklarınız büyürken, onlarla beraber öğrenip bilinçli adımlar atmamızdır” diyen Marka Kurucusu Yasemin Doreen Doğurga sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
ABD’de okul öncesi çocuk eğitimi üzerinde eğitim aldım ve 25 yıldır çocuklarla aktif çalışmalar yaptım. İngiltere Yüzme eğitmenler federasyonuna bağlı Türkiye’nin tek 0-5 yaş bebek yüzme eğitmen eğitmeniyim. 9 yıl önce bu konuyu Türkiye ile tanıştırdım. Su ile ilgili diğer eğitimlerim, Tüplü ve tüpsüz dalış, Watsu ve engelli kişiler için yüzme. Bugüne kadar 60’dan fazla kişiye eğitmenlik eğitimi verdim ve bu eğitmenleri bebek yüzme sektörüne kazandırdım. Çocuklar için yüzme eğitimi veren bir merkezin Türkiye franchise sorumlusu olarak 11 ilde şube kurulmasına destek oldum. Ebeveynlerden gelen talepler doğrultusunda yeni havuzlar tasarladım. Şimdi ise 0-5 yaş yüzme eğitmenlerinin eğitmeni ve Waterbabies marka kurucusu olarak çalışmalarımı tutku ile sürdürüyorum.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Bir süredir 0-5 yaş bebek ve çocuklara yüzme dersi verdikten sonra, ülkemizde yeni olan bu konu ile ilgili ebeveynlerden farklı talepler doğdu. Girişimci kişiliğe sahip ve kutu dışında düşünmeyi seven biri olarak gelen talepleri amaca yönelik havuzlar tasarladık. Türkiye’nin su uzmanı, sanayinin suyunu iyileştiren, Yüksek Mühendis Enis Burkut ile ozonlu bire bir ders verilebilecek havuzların sistemlerini kurduk. 0-3 yaş arası ülkemizde anaokulu öncesi bebek ve çocukların gidebileceği çok fazla merkez olmadığını fark ettik. Merkezimiz sadece yüzme değil, zihinsel gelişim için en önemli olan aylar (0-36 ay) için duyu aktiviteleri (baby sensory) oyun grupları ve anne bebek programlarını da ekleyerek tüm çocukların gelişimine destek olmayı hedef edindik. Waterbabies, sertifikalı eğitmenleri eşliğinde bebeklere yüzme eğitimi, su güvenliği, duyu dersleri ve SPA hizmeti vermektedir.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Waterbabies 2019 Mart ayında açılmıştır. Hizmetten çok memnun kalan 2 ebeveynimiz 3 ay sonra franchise sahibi olmak için hazırlıklara başladılar.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
6 ay içerisinde 3 şubeye sahip olduk. İlk yılımızda bizim gibi bu işe dört elle sarılan, keyifle ve yüksek bir motivasyon ile işlerini yapan bir aileye sahip olduk.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Girişimci ruhuna sahip olmak, Bebek ve çocukları sevmek, İnsan ilişkilerinin kuvvetli olması, İşletmeciliğin gerektirdiği imkanlara sahip olmak, Profesyonelliği önemsemek ve uygulamak, Temiz sabıka kaydı.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Bebek yüzme eğitimini Türkiye’ye getiren eğitmen olmam,10 yıldır sektörün içinde bulunmam sebebi ile tarafıma güven duyulması en büyük etkenler arasındadır. Bunun yanı sıra 0-3 yaş aralığında bizim yaptığımız işi yapan başka bir firma olmaması dolayısı ile rekabetin olmadığı bir iş olması, konuya sadece fiziksel değil çocukların zihinsel gelişimlerini de önemseyen sistemimiz, her yaşa uygun müfredatımız ve sonuç odaklı olmamızı sayabiliriz.

Sizden franchise alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Başlangıçtan açılana kadar ve sonrasında da desteğimiz hep sürmektedir. Bu işi yapabilmeleri için tüm eğitimler, işletme kılavuzu, formlar, havuz, spa ve sisteminin kurulumu, oyun grubu malzemeleri, müfredatlar, tabela ve mimari proje Waterbabies tarafından sağlanmaktadır.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Standatlarımızı oluşturan her franchiseelerimizin sahip olması gereken özellikler yılda 2 kez haberli veya habersiz olarak ziyaret edilerek değerlendirilmektedir.

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar?
Türkiye’nin tüm illerinde ebeveynlerin talep ettiği bir konu olması ve bu alanda Türkiye’de tek olmamız, yeterli eğitmen ile ilgili ebeveynlere ulaşılamıyor olması, franchise sahiplerine garanti bir iş imkanı sunmaktadır. Sistemimiz bire bir eğitim olmasından dolayı ülkemizin ve dünyanın içinden geçtiği pandemi döneminde bile diğer iş kollarına göre daha az etkilenmiştir. Hijyen konusu her zaman sistemimizin temel amaçlarından biridir.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sektörün en eskisi olmam sebebi ile bu konudaki son 10 yıllık gözlemimi şu şekilde açıklamak isterim. Bu sektör ile ilgili hiçbir şey yoktu. Ben bu eksiği gördüğüm için İngiltere’de bulunan bir markanın bayiliğini alarak başladım. Aynı zamanda İngiltere Yüzme Eğitmenler Federasyonu olan (STA) eğitimlerini aldım. O zamana kadar bebek yüzme diye bir konu yoktu. En büyük zorluk havuz bulmaktı. Maalesef ülkemizde yeterli sayıda havuz bulunmamakta. Hem otel havuzlarında hem de ailelerin yazlıklarında ki yüzme havuzlarında ders vererek başladım ve bu konu çok talep gördü. Tek başıma yetişemez hale geldim. STA eğitmen eğitmeni sertifikamı alınca uluslararası STA bebek yüzme ve ilk yardım sertifikalarını verme hakkı kazandım.
Bu şekilde eğitmen yetiştirerek daha çok bebeğe ve aileye ulaştım. İngiltere’den bayiliğini aldığım firma bu başarımı görünce bana Türkiye sorumluluğunu verdi. Kendi bayiliğimi devir ederek 11 ilde bayilik verdim bu bayilerin tüm eğitimlerini üstlendim. Bu dönemde bizim dışımızda Amerikan sistemi ile bebek yüzme eğitimi veren bir marka daha vardı ancak onlar sadece Istanbul’da eğitim veriyorlardı. Bu konu gerçekten eğitim isteyen ve sonuç odaklı bir sistemdir. En küçük yüzücümüz 35 günlük olduğunu düşünürseniz biz bu bebeğimizin bir buçuk yaşına geldiğinde artık su üstünde durabilen, ayaklarını çırpabilen, sırt üstü durabilen bir hale getiriyoruz. Son iki yıldır sektörde bir bebek spa modeli başladı. Bu 0-9 ay maksimum bir yaşa göre hazırlanmış bebek jakuzilerin içinde boyun simitleri ile bebeklerin su üstünde hareket etmelerini sağlayan ve ardından da bir masaj ile sona eren rahatlatıcı bir yöntemdir. İsteyen aileler için yüzme öğrenmeye başlamadan önce bir alt seviye olabilir. Bebek spaların da bebeklerin fiziksel gelişimlerinde mutlaka faydaları var ancak hiçbir şekilde yüzme eğitimi değildir. İki model arasında ki en büyük fark spa için bebek masajı eğitiminiz yeterlidir. Çünkü jakuzide bebek boyun simidi ile bağımsız durur. Ancak bebek yüzme eğitimi kesinlikle sertifikalı eğitmenler tarafından verilmeli ve ailelerin de bu sertifikaların nereden verildiğini sorgulaması bebekleri için önemlidir. Maalesef biz sosyal medyada yayınladığımız kısa videoları izleyerek jakuzilerin içinde bebek yüzdürmeye çalışan spalar görüyoruz ve üzülüyoruz. Waterbabies çatısı altında hem spa hem yüzme hem de baby sensory eğitimleri verilmektedir.

Sizden franchise alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Hedef kitlemiz, ilgi ve empati bekleyen bebek ve çocuğu olan ebeveynlerdir. Ebeveynlerimiz hijyen, güvenlik, rahatlık ve empati sağlayan yerleri tercih ederler. Her çocuk farklı olduğu gibi farklı öğrenir. Derslerimizi kişiliğine uygun şekilde veriyor, her çocuğa farklı yaklaşmalıyız. İşi sahiplenmek, severek yapmak ve kalitemizi öne çıkaracak standartlara uymak başarıyı yanında getirecektir.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Su güvenliği eğitimleriyle, bebekler erken yaşlarda başlayan su korkularını gidermek ve hayatta kalma becerilerini arttırmak. 0-5 yaş grubundaki sağlıklı ve özel çocuklarımıza bu eğitimi sertifikalandırılmış eğitmenlerimiz aracılığıyla vermek. 0-3 yaş aralığında duyu eğitimlerine başlayarak çocuklarımızın zeka ve motor gelişimlerine katkıda bulunmak.Türkiye’deki birçok il aracılığıyla çocukları yüzme eğitimiyle tanıştırmak ve fırsat eşitliği yaratmak. Aynı bakış açısıyla hep beraber gelişeceğimiz yatırımcı ağı oluşturmak.Tüm Türkiye ve Avrupa’da franchise ailemizi büyüterek yeni nesillerin gelişimlerine destek olmak.
Pandemi döneminde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? Ne gibi önlemler aldınız?
Bütün derslerimiz bire bir olup, grup derslerimiz sosyal mesafenin korunduğu ortamlarda az öğrenciyle açık havada yapılmaktadır. Bütün şubelerimiz özel sertifikalı dezenfekte cihaz ve ürünleriyle her ders başında genel ve kullanılan malzemeleri dezenfekte etmektedir. Havuzlarımız zaten sürekli ozon ile devirdaim yöntemi ile dezenfekte edilmektedir. Spa seansları sonrası su komple yenilenmektedir. Tesis içinde maskesiz dolaşılmamakta olup tesis girişlerinde temassız ateş ölçer ile ölçüm yapılmaktadır. Pandemi öncesinde de kullandığımınız tek kullanımlık galoş kullanımı devam etmektedir.