Oda Sanat

“Sanatsal ürünler dışında giyim, aksesuar ve takı ağırlık kazandı. Oda Sanat’ın artık çok oturmuş bir müşteri kitlesi var. Eskiden yaz sezonunda çalışıyor, kışın üretime ağırlık veriyorduk, artık online hizmet verdiğimiz için 12 ay açığız ve sürekli üretim faaliyetimiz var” diyen Oda Sanat Kurucusu Özgül Tuzcu sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Oda Sanat’ın kurucusu ve sahibiyim. 2007 yılından beri ailemle Datça’da yaşıyorum. Uzun yıllar pazarlama iletişimi alanında çalıştım. Profesyonel yaşamımın son 5 yılında ise yönetici seçme ve değerlendirme yapan uluslararası bir firmada çalıştım. Her iki işimde de araştırma ve yaratıcı düşünme kilit önemdeydi. Sanata ve sanatla ilgili her alana zaten hep ilgim vardı.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Datça’ya yerleşmeye karar verdiğimizde Amsterdam’da yaşıyorduk. Eşim uzun yıllar uluslararası bankacılık yapan bir yöneticiydi. Ben çocuk sahibi olduktan sonra çalışmaya ara vermiş ama çalışmadığım dönemde de boş durmamıştım. Amsterdam benim yoğun iş hayatı nedeniyle hiçbir zaman istediğim kadar zaman ayıramadığım sanatsal faaliyetlerle uğraşmama olanak sağlayan bir şehirdi. Orada yoğunlaşan sanat faaliyetlerimi sürdürmek için bir atölye fikriyle başladı Oda Sanat. Atölye Eski Datça’da küçük bir dükkâna, sonra Datça limandaki mağazamıza dönüştü. Büyüdük, çeşitler arttı. Sanatsal ürünler dışında giyim, aksesuar ve takı ağırlık kazandı. Oda Sanat’ın artık çok oturmuş bir müşteri kitlesi var. Eskiden yaz sezonunda çalışıyor, kışın üretime ağırlık veriyorduk, artık online hizmet verdiğimiz için 12 ay açığız ve sürekli üretim faaliyetimiz var. Aslında Datça gibi sahil kasabalarında, hele dışarıdan gelmiş, çevresi olmayan kişiler için iş kurmak ve başarılı olarak işi büyütmek oldukça zor ama daha önceki iş yaşamımın getirdiği deneyimi, disiplini ve anlayışı işe yansıtmanın sonucu biz 11. yılımızı doldurduk.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Daha önceki yıllarda franchise vermek düşüncemiz yoktu. Küçük, lokal bir işletme olmak bizim için yeterliydi fakat giderek bu konuda talepler artmaya başladı. Bunu müşterimiz de talep ediyor ve bu yönde beklentisi var. Yaşadıkları şehirlerde bizim çizgimizde bir mağaza olmayışı bu talepte önemli bir etken. Bu yıldan itibaren bizim çizgimize uygun, müşterilerine standart bir butikten daha fazlasını sunmak isteyen, tipik zincir mağazalardan farklı bir kimlik yaratmak isteyen, müşterilerine özellikli ürünler sunmayı hedefleyen girişimcilere açık olmaya karar verdik.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Biz küçük, lokal bir işletmeyiz. Hedefimiz de bu ölçeği değiştirmeden kaliteli ürün ve hizmet sunabilmeye devam etmek. Çalışan sayımız az, bizim ölçekte bir işletme için 2 veya 3 kişilik bir kadro yeterli. İşin bir avantajı da bu aslında. Biz ürün tasarımından, üretime, mağaza satışından online satışa tüm fonksiyonları bu mevcutla yürütebiliyoruz. Müşterilerimiz için de her geldiklerinde ya da uzaktan alışveriş yaptıklarında bildikleri, tanıdıkları, ilişki geliştirdikleri kişilerle temasta olmaları önemli.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Oda Sanat’ın çizgisini gözlemlemiş ve bu çizgiye yakın bir anlayışı benimsemiş, belli bir eğitim seviyesinde, sanata ve modaya yakın, zevkleri gelişmiş, müşteri hizmet kalitesine önem veren girişimcileri tercih ederiz. Yurtdışında kaliteli Türk ürünleri satmak isteyenler, büyük şehir ve sahil kentlerinde girişim yapmak isteyenler bize başvurabilirler.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Düşük maliyetle ve risksiz bir girişim fırsatı sunuyoruz ve yaptığımız iş ve ürünlerimiz çok zevkli. 

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Başka bir mağazaya ya da markaya benzemeyen, kendine özgü, doğal, kaliteli, aşırı harcamadan kaçınılmış ama zevkli bir ortam yaratmanın maliyeti çok değil aslında. 50-60 metrekare bir mağazanın maliyeti mağazanın durumuna göre değişebilecek olmakla birlikte ürünler dâhil 100.000 - 150.000 TL civarında olacaktır.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Mağaza lokasyonu yaptığımız iş için çok önemli. Bu yüzden merkezi ama standart mağazaların olmadığı bir lokasyon seçiminde destek sağlıyoruz. Mağaza dekorasyonu da bir sonraki önemli adım, burada da ilk planlamadan son aşamaya kadar destek veriyoruz. Mağazanın ihtiyaçlarına ve döneme uygun ürün skalası oluşturmaktan, ürün sergilenmesine, eleman seçiminden, başlangıç eğitimine, satış eğitimi ve müşteri hizmetlerine kadar destek oluyoruz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Oda Sanat olarak bizim ürün ve hizmete olan yaklaşımız gibi franchising konusundaki yaklaşımımız da farklılaştırıcı. Biz franchiseelerimizi ortak bir vizyonla hareket ettiğimiz iş ortakları olarak görmek isteriz. Baskı ve yaptırım yerine verimsizlik, hata ve yanlışlıkları önleyici sağlıklı kontrol mekanizmalarını devrede tutmayı tercih ediyoruz.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Girişimciler için oldukça zorlayıcı ekonomik şartlardan geçiyoruz. Bu koşullarda hataya yer yok ve hata yapmanın maliyeti çok fazla. Deneyim en büyük sermaye. Kendi işine sahip olmak büyük bir lüks, maddi olanakları dışında manevi olarak da daha tatmin edici.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Özellikle zorlu ekonomik şartlar yaşadığımız dönemde franchising önemli fırsatlar sunuyor. Düşük yatırım maliyetli ve kanıtlanmış iş fırsatları girişimcilere daha az riskle daha fazla kazanç şansı sunabiliyor. Bizim konseptimizse girişimciye aynı zamanda esneklik sunan bir yaklaşım.
Ürün çeşitlerimizi ve fiyatlarımızı konuma, imkânlara, müşteri kitlesine, mevsimselliğe ve genel ekonomik şartlara göre belirleyebiliyoruz. 

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Disiplinli çalışmak, işle ilgili her konuda sürekli kendini geliştirmek, mağazaya, ürünlere ve en önemlisi müşteriye özen diyebilirim.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Sürekli olarak tasarım ve ürün kalitemizi artırıp maliyetleri düşürmek hedefiyle ilerliyoruz.

Pandemi döneminde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? Ne gibi önlemler aldınız?
Öncelikle çok steril üretim koşulları sağlayan atölyelerle üretime ağırlık verdik. Mağazada kişi sayısı sınırı uyguluyoruz. Temizlik ve dezenfaktasyon konusuna zaten her zaman çok önem veriyoruz.

Sahil Kasabasında Yeni Bir Hayat kitabının yazarısınız. Kitaptan bahseder misiniz bize?
Kitap Datça’ya yerleşmiş, yılın 12 ayı burada yaşayan, genç, iyi eğitimli, önceki kariyerlerini geride bırakıp kendine burada yeni bir hayat kuranlarla yapılan söyleşilerden oluşuyor. Her biri farklı 60 farklı hayat hikâyesi. Özellikle genç girişimciler için çok faydalı olduğunu düşünüyorum. İçinde her sektörden girişimciler var. Pandemiden önce başladığımız bir projeydi bu. Kitap tamamlandığında salgın başladı. O günden bu yana sahil kasabalarına akış hızlandı. Herkes buralarda ne iş yapılır diye soruyor. Kitabı okumak bu anlamda çok ufuk açıcı olacaktır diye düşünüyorum.  https://odasanat.com/