Narlog Lojistik

“2013 yılında faaliyete başlayan Narlog Lojistik, soğuk hava taşımacılığı konusunda uzman ekibiyle özellikle gıda firmalarına nakliye hizmeti vermektedir. Narlog Lojistik, tamamı özmal ve frigolu araçlardan oluşan filosu ve plasiyer tecrübesi bulunan kadrosu ile hizmet vererek hızla büyüyen bir organizasyondur” diyen Genel Müdür Şükrü Anar sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi tanıtır mısınız?
1981 İzmir Ödemiş doğumluyum. 2004 Dumlupınar Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunuyum. Evliyim, 1 kız 1 erkek iki evladım var. Lojistik işine çekirdekten başladım diyebilirim. Benim için gerçek bir sanatkar “Kaptan” bir babanın yanında otobüs temizleyerek, ona yardım ederek muavinlik yaparak hayata başladım diyebilirim. Bu yardımlar aslında büyük bir heyecanla yaptığım işlerdi. O dönem beni tanıyan büyüklerim bu heyecanım karşısında okulu bırakacağımı düşünürlerdi. İşime o kadar severek yapıyordumki her ne kadar üniversiteyi tamamlamış olsam da geriye dönüp baktığımda benim için en önemli okulun babamın yanında geçirdiğim zamanlar, mutfakta piştiğim zamanlar olduğunu görüyorum. Bu nedenle de kendimi hem okullu hem de alaylı olarak tarif ediyorum. 2005 - 2007 yılları arasında İstanbul’da yarı kurumsal bir firmada satışçı olarak çalışma deneyimim oldu. 2007-2008 yıllarında ticari araç alım - satımı yaptım. Sonrasında da 2008 - 2012 yılları arasında bir lojistik firmasında çalışma deneyimim oldu. 2013 Şubat ayında 3 adet kamyon ile Narlog’un temellerini attık. İşimizin kalitesini her gün gözden geçirdiğimiz iş ortaklarımıza çözüm ortağı olduğumuz bir noktaya geldik.

Şirketinizin kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?
2013 yılı Şubat ayında 3 kamyonla, mütevazi bir ofiste geleneksel soğuk zincir taşımacılığına yeni bir soluk getirmek üzere yola çıktık. Yola çıkış gayemiz tedarikçi olmaktan öteye geçip, İş Ortaklarımızın işini kolaylaştıran, onların işine kendi işi olarak sahip çıkan, çözüm odaklı, hızlı ve esnek bir yapı kurmaktı. Bugün geldiğimiz noktada tamamı kendi öz malımız olan araçlarımızla, yine tamamı kendi kadromuzda olan Kaptanlarımızla bunu hedefi gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Faaliyet sahanız hakkında bilgi verir misiniz?
Soğuk (+4), donuk (-18) ve serin (+18) olarak taşınması gereken, gıda güvenliğinin önem düzeyinin yüksek olduğu soğuk zincir gıda taşımacılığı bizim doğrudan faaliyet alanımıza girmektedir. Bu açıdan bakıldığında son tüketiciye soğuk, donuk veya serin olarak ulaşması gereken ürünler (mantı, yufka, donuk pasta, sütlü tatlılar, börek, simit, çikolata vb ürünler); franchise sistemi ile bayilik vererek işini büyütmeyi hedefleyen yeme içme sektöründeki firmalar (tavuk, köfte, hamburger, salata, çiğköfte, döner işi yapan firmalar) doğrudan faaliyet alanımızda yer almaktadır.

Hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
İş Ortaklarımızın (“Müşteri” yerine “İş Ortağımız” olarak ifade etmeyi tercih ediyoruz, nedenini ilerleyen sorularda izah edeceğim) merkez depolarından veya üretim tesislerinden ürünlerinin alınması, 75 şehrimizde makro dağıtım, biri İstanbul olmak üzere 9 şehrimizde de (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Adana, Bursa, Konya ve Kayseri) mikro dağıtım yapılması hizmeti sunuyoruz. Doğu ve Güney Doğu Anadolu’ya haftada 2; diğer tüm bölgelere en az 3 sevkiyat sıklığı ile çalışıyoruz. En uzak noktaya 2 günde teslimat yapabiliyoruz. Bununla birlikte İstanbul ve İzmir Bölgelerimizde soğuk ve donuk depolama hizmeti veriyoruz.

Hangi alanda faaliyet gösteren firmalara hizmet veriyorsunuz?
Yukarıda da belirttiğim gibi soğuk, donuk ve serin grubunda yer alan ürünlerinin son tüketiciye ulaştırılmasında gıda güvenliğinin yüksek önem arz ettiği, SKT (Son Kullanma Tarihi) kısıtı olan ürün üreten, Uluslararası Gıda Güvenliği Standartları ile (ISO 22000, BRC, FCD vb) çalışma zorunluluğu olan firmalara doğrudan hizmet verebiliyoruz. 75 şehrimize erişimimizi de düşündüğümüzde aslında Anadolu’daki üreticiler için oldukça avantajlı bir iş ortağı olduğumuzu söyleyebilirim. Çünkü Anadolu’dan yaptığımız yüklemeler bizim açımızdan dönüş işi anlamına gelip, kendilerine maliyet avantajı sunabilmekteyiz.

Kaç şubeniz var?
9 noktada Bölge faaliyetimiz yer almaktadır. İstanbul (Anadolu ve Avrupa Yakası), İzmir, Bursa, Ankara, Konya, Adana, Antalya, Adana, Kayseri.

İş Ortağı demenizin sebebi nedir ve Sizin deyiminizle İş Ortaklarınız neden sizi tercih etmelidirler? Yukarıda da belirttiğim gibi biz Müşteri olarak değil İş Ortağı olarak görüyoruz. İş Ortaklarımız açısından termine uyma, gıda güvenliği, olası problemlerde esnek, çözüm odaklı davranman ve hızlı hareket etmenin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu yaklaşımı göstermek geleneksel Müşteri – Tedarikçi ilişkisinden bir adım öteye geçip, İş Ortağınızın departmanı gibi çalışma çaba, gayreti ve niyeti gerektirir. İşte biz de tam bu şekilde çalışmaya gayret gösteriyoruz. Bu nedenle de tüm Kaptanlarımız kendi kadromuzda yer almakta olup, tüm araçlarımız da kendi özmalımızdan oluşmaktadır. Bu hizmet kalitemizde bir soru işareti oluşmaması için kendi içimizde taşere hizmet kullanmamayı tercih ediyoruz. Ayrıca İş Ortaklarımız adına operasyonumuzun sağlıklı yürüdüğünü izleyen bir birimimiz var: Biz buna İş Ortağı Hizmet Merkezi diyoruz. Bu birimimizde görev yapan arkadaşlarımız, operasyonun nasıl ilerlediğini 7/24 anbean izler, tüm bilgilendirmeleri İş Ortaklarımıza anlık yapar, olası tüm aksaklıklarda ilgili Narlog birimlerini harekete geçirir, Gıda Güvenliği, Hız ve Esneklik taahhüdümüzün en sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlar. Araçlarımızın makro üç rejim, mikro dağıtımda iki rejimde çalıştığını da belirtmek isterim. Buna göre tek araçta aynı anda kuru, soğuk ve donuk ürünler taşıyabiliyoruz. Üç rejimle çalışmak iş ortaklarımıza üç ürün grubunda da eş zamanlı hizmet sunma avantajı sağlamaktadır.
Firmamızın kalite bölümü, konusunda uzman danışman, baş denetçi ve eğitmenlerin de dahil olduğu bir yapı ile ayrıca yönetilmektedir. Üst yönetim olarak kalite bölümümüze desteğimiz tamdır. İş kolumuz için zorunlu olmadığı halde Narlog olarak biz; Gıda Mühendisi ile çalışmayı tercih ediyoruz. Çünkü İş Ortaklarımızın Gıda Güvenliği Yönetmeliklerine uygun üreterek tarafımıza son teslim noktasına kadar emanet ettikleri ürünleri, onlar kadar titiz bir mal kabul, ara stoklama ve sevkiyat takip sistemi ile taşımaktayız. Tüm süreçlerde kalibrasyonları yapılmış ölçü aletleri ile teslim alınır/ teslim edilir, teslim etme dereceleri ölçülür, kayıt edilir ve kalite bölümüne anlık raporlanır. Bu raporlama sistemine aynı zamanda İş Ortaklarımız da, verilen şifreler ile erişebilir, ürünlerin soğuk zincir dahilindeki seyrini kontrol edebilirler. Kalite bölümümüzün tüm yıla yayılmış eğitim programları vardır. Bu program dahilinde İstanbul merkezimiz olmak üzere tüm bölge müdürlüklerimizde planlı eğitimler düzenlenmekte olup, kalite sorumlularımız plansız rut ve bölge depo kontrolleri de yapmaktadır. Bu sayede kalite yönetim sistemimiz esnek, denetlenebilir ve gelişime açık bir yapıdadır. Diğer taraftan sistemleri doğru işleten ve sürekliliğini sağlayan en önemli faktörün beşeri sermaye olduğunun da farkındayız. Bu nedenle odağımız tüm noktalardaki çalışanlarımıza yatırım yapmak, kendi insan kaynağımızı kendimiz yetiştirmek hatta bir adım daha öteye geçerek ekol ve okul olmak. Bunu gerçekleştirmenin yolu da sadece eğitimlerden değil, katılımcı yönetimden geçiyor. Narlog kültüründe olası tüm sorunlara “bunu iyileştirmek için ne yapmaya ihtiyacımız var” sorusu ile yaklaşırız. Her bir çalışanımızdan “iyileşme önerilerim şunlardır” yaklaşımın göstermesini bekleriz. Ve daha da önemlisi kritik kararlarımız sadece benim kararımla değil, yönetim ekibimizle istişari olarak alınır.

Sektörünüzün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Soğuk Zincir lojistiğinin Ev Dışı Tüketim Pazarı ile birlikte hareket ettiğini düşünüyoruz. Jenerasyon ve davranış istatistikleri, dışarıda yeme alışkanlığının ülkemizde her geçen gün arttığını göstermektedir. Bu doğrultuda önümüzdeki yılların serin, soğul ve donuk gıda pazarının büyüyeceğini, bu büyümenin de Soğuk Zincir Lojistiği açısından oldukça olumlu bir gelişme olacağını öngörüyoruz.

Firma olarak gerçekleştirdiğiniz sosyal projeler var mı? Varsa bunlar hakkında bilgi verir misiniz? Üzülerek belirtmek isterim ki taşımacılıkta fosil yakıt kullanmak durumunda kalıyoruz. Bu noktadaki sorumluluğumuzun farkında olarak geçtiğimiz yıl Yılbaşı Kutlaması için Tema Vakfı ile ortak çalışarak kendi tedarikçilerimiz, İş Ortaklarımız ve Çalışanlarımız adına fidan bağışında bulunduk. Amacımız karbon salınımını azaltmak üzere doğaya, yeşile küçük de olsa bir katkıda bulunmak. Hayalimiz Narlog Orman’ını inşaa etmektir.

Şirketinizin önümüzdeki dönem hedefleri nelerdir?
Narlog olarak, yaptığımız her işe “daha nasıl iyileştirebiliriz” diye yaklaşan bir ekibiz. Minik iyileştirmelerin büyük gelişmeleri ortaya çıkaracağına inanıyoruz. En ayırt edici kabiliyetimiz olan Gıda Güvenliği, Hız, Esneklik ve Optimizasyonu her geçen gün daha da iyileştirmeye odaklanıyoruz. Bu iyileştirmelerin İş Ortaklarımıza sürdürülebilir iş kalitesi, kalitesizlik maliyetinin ortadan kaldırılması, operasyon maliyet avantajı ve her şeyden önemlisi de Güven olarak yansıyacağını çok iyi biliyoruz. Tüm bu yaklaşımımızla önümüzdeki dönemde üzerinde en çok duracağımız şey, Güvenilir İş Ortağı olmayı her geçen gün pekiştirmek olacaktır.