Yataş Grup

“Şu anda Türkiye’deki mağazalarımızın yanı sıra Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Fas, Güney Afrika, Bosna Hersek, Gürcistan, İran, Bulgaristan, Irak, İngiltere, İtalya, Fransa, İsviçre, Pakistan, Türkmenistan, Karadağ, Kazakistan, Kıbrıs, Kosova, Libya, Lübnan, Makedonya, Macaristan, Mısır, Suudi Arabistan, Karayip, Hollanda ve Umman’da da mağazalarımız bulunuyor” diyen Yataş Grup Yurtiçi Bayi Satış Direktörü Ertan Boğa sorularımızı yanıtladı.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yataş’ın temelleri 1976 yılında kurulan Anadolu’nun ilk sünger fabrikası Süntaş A.Ş. ile atıldı. 1980 yılında tesis yatırımlarımızı büyüterek süngerin yanı sıra süngerli yatak üretimine de başlayan şirketimiz, ürün gamına 1984’de yaylı yatağı, 1987’de ev tekstili ürünlerini, 1993 yılında ise sofabed (yataklı kanepe) ve koltuk takımını ekledi. 1996 yılında mobilya sektöründe bir ilke imza atarak halka açılan ilk şirket olduk. Yataş Grup olarak bugün Yataş Bedding ve Enza Home markalarımızla tüketicileri mobilyadan halıya, aydınlatmadan ev tekstiline geniş bir ürün yelpazesiyle buluşturuyoruz. 2017 yılının ilk çeyreğinde pazardaki payımızı daha da güçlenerek artırmak için Divan Home ve Divan Yatak markalarını satın aldık ve yeni markamız Divanev’in ilk mağazasını 2019 Eylül’ünde İstanbul Dudullu’da açtık.

 Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Enza Home, Yataş Bedding ve Divanev markalarımızla Türkiye’de 385, yurtdışında ise 89 satış noktasıyla hizmet veriyoruz. Şu anda Türkiye’deki mağazalarımızın yanı sıra Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Fas, Güney Afrika, Bosna Hersek, Gürcistan, İran, Bulgaristan, Irak, İngiltere, İtalya, Fransa, İsviçre, Pakistan, Türkmenistan, Karadağ, Kazakistan, Kıbrıs, Kosova, Libya, Lübnan, Makedonya, Macaristan, Mısır, Suudi Arabistan, Karayip, Hollanda ve Umman’da da mağazalarımız bulunuyor.

Franchise vermeye ne zaman başladınız?
Neden Franchise sistemini seçtiniz? Yataş Grup olarak, 1988 yılında satış noktalarının birbirleriyle olan rekabetini ve yabancı ürünlerin satışını engellemek amacıyla sektörde ilk bayilik sistemini kurduk.
Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?

Öncelikli olarak yatırımcı adayının sektörel tecrübesi ve markamızı temsil kabiliyeti bizim için önem taşıyor. Ayrıca temel olarak yatırım lokasyonu, mağaza büyüklüğü, teknolojik altyapı ve sermaye gücü gibi kriterleri de arıyoruz.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Bayi satış yönetici ekibimiz, bayi konsept mimari ekibimiz ve satış operasyon ekibimiz her ay periyodik olarak tüm mağazalarımızı ziyaret ederek denetlemelerini ve yerinde eğitimleri gerçekleştiriyor.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? Yatırımcılardan herhangi bir franchise giriş ya da royalty bedeli almıyoruz. Yatırımcı mimari yatırım maliyetini üstlenerek mağazayı açabilmektedir. Mağaza açılış ve yatırım sürecinde Yataş Grup olarak farklı konularda yatırımcımıza destek sağlamaya devam ediyoruz.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Tercih nedenlerinin başında Yataş Grup’un sektörde 44 yıllık güçlü, köklü ve kurumsal bir şirket olması geliyor. Bunun yanı sıra Enza Home, Yataş Bedding, Divanev ve Selena markalarımızın yurtiçi pazarda birçok konuda sektör lideri olması, ilk yatırım desteği ve modern tasarımlarını, modern tüketici dostu mağazalarda doğru fiyat politikası ve karlılıkla bayilerine sunması da girişimcilerin bizi tercih etmesine neden oluyor.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Her şeyden önce girişimcinin işinin başında olması çok önemli… Ayrıca gerek yurt içi gerekse yurtdışında sektörel gelişmeleri, rekabeti takip etmesi ve şirket uygulamalarına uyumu başarılı olması için temel faktörleri arasında yer alıyor. Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar? Yatırım maliyetinin geri dönüş süresinin kısalığı, yüksek karlılık ve sektörün büyüme potansiyeli nedeniyle bu alanı tercih edebilirler.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Belirttiğim gibi sektörde ilk bayilik sistemini kuran markayız. 1996 yılında sektörümüzün halka açılan ilk şirketi olduk. Mobilya sektöründe ürüne garanti sistemini hayata geçiren ilk şirket yine biziz. Yataklarında Woolmark® ve Dacron® gibi dünyaca ünlü markaların malzemelerini kullanan tek markayız. Almanya’da sadece yüksek güvenlik ve kalite standartlarına sahip ürünlere verilen DIN EN 1957-8/00 LGA Ergonomi sertifikası Türkiye’de yine sadece Yataş bebek yataklarında bulunuyor. Bilinçsiz ve deneme-yanılma yöntemleriyle yapılan yanlış yatak seçimlerinin önüne geçmek için “Smart Match Doğru Yatak Bulma Rehberi”ni geliştirdik. Yataş Uyku Laboratuvarı tarafından, detaylı araştırmalar sonucu oluşturulan algoritmalar ile hazırlanan Smart Match Doğru Yatak Bulma Rehberi ile müşterilerimize yaklaşık iki dakika süren bu test yardımıyla vücut tiplerine en uygun yatağı öneriyoruz. Bu sayede son araştırmalarımıza göre müşterilerimizin memnuniyet oranını yüzde 99,2’ye kadar çıkardık. Size özel bilgileri ve uyku ihtiyaçlarınızı değerlendirerek kendiniz için en doğru Yataş yatağı kolayca bulmanızı sağlayacak.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
2020 sonuna kadar Türkiye’de 66, yurtdışında ise 70 mağaza açmayı, Divanev markamızın ise 100 satış noktasına ulaşmayı hedefliyoruz. Yurtiçi ve yurtdışındaki franchise mağazalarımızın sayısını artıracağız.