Suna Dumankaya Kozmetik

“Franchise modeli ile büyüyerek, gerek üretmiş olduğumuz kozmetik ürünlerini gerek ise bu süreç içerisinde yapmış olduğumuz bakım ve uygulamaları, yetiştirmiş olduğumuz Estetisyenler ile tüm Türkiye’de ulaşılabilir bir hale getirdik” diyen SD Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Suna Dumankaya sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Van’da dünyaya geldim. Tüm bildiklerini, doğanın mucizelerini insanlara aktaran ve bir sağlık neferi olarak bilinen Türkiye’nin ilk lokman hatunu olan Anneannem Fatma ÖKTEM ‘den öğrendim. Anneannemden edindiğim bilgilerle kendini yetiştirmiş, ülkemizin bitkisel ürünlerle cilt bakımı yapan ilk bitki bilim ve güzellik uzmanı olmuştur. Paylaşmanın yüceliğine inanıyorum. Bilgi birikimimi aktardığım, doğanın sihirli dokunuşlarını anlattığım “Meslek Sırlarım, Mucize Formüller, Doğal Sağlık ve Güzellik, Doğal Güzelliğin Sırrı, Güzellik Sırlarım Sağlık ve Güzellik” adlı altı kitap yazdım. Sağlık ve güzelliğin lüks değil hak olduğu bilinciyle hareket etmiş ve her fırsatta tüm bunların servet ödemeden de elde edilebileceğini vurguladım. Kısacası, hem sağlıklı, hem güzel olmak artık mümkün!

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
2006 yılından itibaren Yeditepe Üniversitesi Kozmetik Araştırma ve Üretim Merkezinde doğal tariflerim ve geleneksel, eşsiz bilgilerimin birleşimi ile birçok AR-GE çalışması yapılmıştır. Dünya standartları ve bilimin kabul kriterleri doğrultusunda uzun süren araştırmalar ve klinik etkinlik çalışmaları sonucunda geçmişten gelen ve gelecek kuşaklara aktarılacak “Saf ve Doğal” tariflerimi 2007 yılından itibaren “Suna DUMANKAYA” markasıyla ürün haline getirdim.

 Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
2015 yılından itibaren Franchise modeli ile büyümeyi hedefleyen Suna DUMANKAYA Türkiye genelinde açmaya başladığı bu şubeler ile gerek üretmiş olduğu kozmetik ürünlerini gerek ise bu süreç içerisin de yapmış olduğu bakım ve uygulamalarını, yetiştirmiş olduğu Estetisyenler ile Türkiye de ulaşılabilir bir hale getirmiştir.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Şuan için toplamda 7 şubemiz bulunmakta bunlar İstanbul da 3, Antalya, Bursa da 2 ve Van da 1 şubemiz ve toplamda 80 çalışanımız bulunmaktadır.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Genel olarak firma ile aynı bakış açısına sahip olmak çok önemli sonrasında işini geliştiren yeniliğe açık ekip ruhuna inanan hedefleri olan herkese açık bir iş bu aslında, ama her işte olduğu gibi işe sahip çıkmak ve geliştirmek hem bayimiz hem de bizim adımıza en önemli bir kriter. Güven ve samimiyetin işin kalbinde olduğu müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesinin hiçbir zaman kaybolmadığı bir iş yapış şekli en önemli unsur bizce.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Her şeyden önce yerli üretim alanında dışa bağımlılığı engellemek adına kurulan yerli bir markayız. Kendi ülkemizde yetişmiş bitki ve yağ özlerinden elde ettiğimiz içerikleri Üniversite ortamında üreterek insan sağlığına en iyi şart ve koşullarda ürünlerimizi tüketici ile buluşturuyoruz. Bunu yaparken de açmış olduğumuz Franchise şubelerimizde diyetisyenden, zayıflama parkuruna, cilt bakımlarından tüm yüz ve vücut işlemlerini işin içerisine dahil ederek hem de herkesin ortak sıkıntısı olan bir çok konuyu çözebiliyoruz. Bu da hem bayilerimizin iş geliştirme bilmesini hem de açılan yerin gelişimini çok daha kolay sağlayabiliyor.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir? Açılacak olan yerin maliyeti başlangıç seviyesi için 350,000 TL ile 500,000 TL arasında değişmekte. Burada maliyeti m2 artması yada içerisindeki cihaz ekipmanın değişmesi ile artıp azalabiliyor.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Açılacak olan tüm Franchise şubelerimizde tüm estetisyen çalışanlarımıza Suna Dumankaya tarafından cilt bakım eğitimi verilmektedir. Açılacak olan Franchise şubelerimizde gerek sosyal medya kullanımı konusun da, gerek ise Müşteri memnuniyeti ve Hizmet kalitesi gibi konularda nelere dikkat edilmesi gerektiği ve bu konularda üretilecek çözümler konusunda eğitim ve destek verilmektedir. Ayrıca ürün eğitimi, çevresel etkileşimi kullanarak bayimizin bulunmuş olduğu ile ve ilçe de gerekli okul ve STK’lar ile bir araya gelerek hem marka bilinmesini arttırmak hem de bayiye destek amaçlanmaktadır.

Franchiselerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Yılda iki defa Suna Dumankaya’nın geldiği ayrıca sahadaki satış ve pazarlama ekibimiz tarafından düzenli olarak her ay ziyaret edilen düzenli bir sistemimiz var. Ayrıca gerek sosyal medyadan gerek ise o bölgedeki müşterilerimiz ile iletişime geçerek alınan arz talep doğrultusunda ortaya çıkan ya da çıkabilecek her türlü sıkıntının önüne geçebilmektedir.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
T
arafımızca geliştirilen Franchise modeli ile bir taraftan kozmetik ürün satışı yaparken bir taraftan da içerisindeki ekipman ve cihazlar ile müşterilerine genel olarak karşılaşa bileceği bir çok konuda çözüm üretmektedir. Bu sayede bir den çok sektörü iş kendi içersinide barındırma imkanı verebilmektedir. Buda ticari açıdan birçok riski ortadan kaldırarak daha doğru ve garanti bir iş koluna dönüşmektedir.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Son 10 yıl içerisinde tüketicilerin gerek dünyada gerek ise ülkemizde ürün kullanımı konusunda gözle görülür bir değişiklik oldu. Bu kesinlikle olumlu bir değişiklikti insanlar kozmetik sektöründe artık çok daha doğal bir içerik ve kullanırken özellikle dikkat etmeleri gereken konularda çok daha hassas davranıyorlar. Biz ve bizim gibi birçok üreticide bu kriterlere göz önünde bulundurarak ürün üretmekte. Gelişime açık bir sektör bu konuda ülke olarak bir yol aldık gibi görünsek te daha gelişmemiz gereken birçok konu var.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir? Bulunmuş olduğu sektörü yakından takip etmeli, gerek yurt içi gerek ise yurt dışı fuarları takip ederek ülkemizdeki ve dünyadaki yeniliği marka içerisine aktarabilmeli, teknolojik alt yapı ve insani güç konusunda önem verilmeli ve her zaman için dengeli bir süreç yönetilmeli. Eğitim en önemli konu başlıklarından bir tanesi özellikle doğru personel seçimi ve gelişimi konusunda gerekli hassasiyet gösterilmeli. Özellikle gelir gider dengesi, işletme sermayesi gibi konularda çok dikkat edilmeli ve günümüzün başlıca pazarlama stratejilerinden olan sosyal medya çok doğru ve iyi kullanılmalı.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Ürün ve hizmetlerimizi ülke geneline yaymak öncelikli hedefimiz marka bilinmesini arttırarak ürünlerimizi daha kolay ulaşılabilir hale getirmek istiyoruz. İki yıl içerisinde şirket olarak en az 5 adet daha yeni şube açmayı planlıyoruz.