Kristal Türkiye

“Kendi işini kurmak isteyenler, gayrimenkul sektöründe bölgesinde lider olmak isteyen girişimciler ve sıra dışı takımlarla çalışmak isteyenler, son on yıldır gayrimenkul sektörünü takip eden, fırsatlarını gören fakat hala harekete geçemeyenler. Girişimcileri bekliyoruz” diyen Kristal Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Emrah Özdemir sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Bizim adımız gelecek. Çırak ustayı geçerse sanat ölmez derler. İşimiz girişimciyi geleceğe taşımak. Mustafa Emrah ÖZDEMİR ben, Erzurumluyum evli ve iki kız evlat babasıyım. Son on yıldır KR Grup Yönetim Kurulu Başkanı olarak aktif görev almaktayım.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
KR Grup 2010 yılından itibaren bugün bünyesinde, hukuk, şehir planlama, inşaat, tekstil, maden, lüx otomotiv, zehirli atık geri dönüşümü, Kristal Türkiye gayrimenkul franchise olmak üzere sektörlerde şirketlerimizle katma değer üretmeye devam ediyoruz. 2013 yılında gayrimenkul endüstrisinde çok uluslu firmaların bulunduğu pazarda küresel başarılar elde ederek liderliğimizden ve KaR’lılığından taviz vermeden büyüdük. Bizim gayrimenkul endüstrisinde en güçlü kasımız arazi yatırımıdır. Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı? 2017 yılı itibarıyla Bursa’da kendi markamız Kristal Türkiye ile yürümeye karar verdiğimiz andan itibaren süreç bizi doğal bir ihtiyaç ve süreçle franchise dünyasının içine aldı. Kendi içimizden profesyoneller ile Bursa’nın kaliteli yaşam alanı sunan bölgelerinde kendi şubelerimiz ile ulaşılabilirlik sağladık.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
ristal Türkiye olarak; altı Bursa, iki İstanbul olmak üzere toplam sekiz şube ve iki yüzün üzerinde gayrimenkul profesyoneli girişimcimiz var.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Hedefimiz akıllı girişimciler, akıllı yatırımcılar yani (akıllı para). Kendi işini kurmayı daha önce deneyimlemiş ya da kendi işini kurmak isteyenler, gayrimenkul sektöründe bölgesinde lider olmak isteyen girişimciler ve sıra dışı takımlarla çalışmak isteyenler, son on yıldır gayrimenkul sektörünü takip eden, fırsatlarını gören fakat hala harekete geçemeyenler. Gayrimenkul sektöründe arazi yatırımı yapmak isteyen yatırımcı ve bu yatırımcıyı yönetmek isteyenler. Dünyanın farlı bölgelerinde bayrağımızı temsil edecek yatırımcı ve liderler. Kısacası KaR’lılığın peşinde olan ve bunu gayrimenkul sektöründe deneyimleyecek girişimciler, Ben bir iş kurayım bugün kendime, çevreme ve devletime, yarın çocuklarıma ve torunlarıma kalacak bir değer yaratmak isteyen girişimciler.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Yerli ve Milli bir marka olmamız, Son on yıldır sektörün girişimci ve yatırımcısına tüm platformlarda başarımızı göstermeniz ve KaR’lı yatırımın gayrimenkul sektöründe öncü ve lider tek markası olmamız, birlikte yürüdüğümüz tüm girişimcilerimize ve yatırımcılarına en güçlü kasımız olan arazi yatırımda kazandırmak ve her gün büyüyen bu KaR’lılığın içine dahil etmemiz, girişimcilere en iyi başlangıcı yapmalarını sağlayan bu toprağın eğitim ve işletme koçluğunu sunmamız, alıcı ve Satıcı tüm müşterilerimizi haftada bir buluşturduğumuz KR Ring organizasyonumuzda yer almalarını sağlamak, yabancı gayrimenkul yatırım ortaklığı sermayemizi bölgesinde değerli gayrimenkul yatırımlarına dönüştürmek, küresel başarılarıyla bayrağımızı bu sektörde dalgalandıran tüm değerleri ile birlikte yol almamız, biz gayrimenkulün hikayesinin başladığı membanın, arazinin liderleriyiz. Bu bir maraton uzun ve KaR’lı bir yolculuk. Bugün arazi yarın akıllı proje yani Kristal Türkiye gayrimenkulde akıllı yatırımcının gelecek dünyası.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir? 60.000 TL ve 120.000 TL arasında bir maliyetle başlıyor girişimci. Franchise bedeli, kira, mobilya dekorasyon, asistan, yardımcı personel vb.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Bunu size sektör içinden gelen ve sektöre yeni giriş yapacak girişimci için bahsedeyim. Sektör içinden gelen girişimci için; bugün içinde bulunduğumuz alıcı pazarı eğitimleri ve koçluk programı ile Kristal Türkiye sistem ve modelinin kurulumunu sağlıyoruz, her pazartesi alıcı ve satıcı eşleşmelerinin bir araya getirildiği KR Ring organizasyonumuzun içine alıyoruz, küçük, orta ve büyük olmak üzere mevcut gayrimenkul yatırımcıları için Kristal Türkiye’ye özel arazi yatırım bölgeleri ve projelerinin sunumunu yapıp bugün yönettiğimiz 1 milyar 500 milyon TL arazi geliştirme yatırım fonu içine dahil edip büyüdükçe büyütüyoruz. Günlük, Haftalık, Aylık, üç aylık ve yıllık periyodik olarak işletmelerin performansları ve KaR’lılık karnelerini sunuyoruz. Sektöre yeni giriş yapacak girişimci için; Gayrimenkul Broker’ı eğitimlerini bu toprağın en kıymetli eğitmenleri tarafından almalarını sağlıyoruz ki deneyim başlarken en değeli kültürümüz ve yine bu sektörün en kıymetli koçları ile işletmelerini ve sermayelerini birlikte büyütüyoruz. Her ay bölgelerimizde paydaşlarımızla düzenli olarak girişimcilik seminerleri düzenliyoruz ve Broker’larımızı girişimciler ile bir araya getirip onlara işimizi birlikte anlatıp ekiplerimizi büyütüyoruz. Küçük, orta ve büyük olmak üzere mevcut gayrimenkul yatırımcıları için Kristal Türkiye’ye özel arazi yatırım bölgeleri ve projelerinin sunumunu yapıp bugün yönettiğimiz 1 milyar 500 milyon TL arazi geliştirme yatırım fonu içine dahil edip büyüdükçe büyütüyoruz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Denetleme bizim için süreç yönetiminde mutluğu ve KaR’lılığı geliştirmemizi sağlıyor. Kristal Türkiye işletme koçlarımız aracılığı ile şube Broker’larımız küçük, orta ve büyük hedeflerine yürüyor. Yazılım ve CRM teknolojimiz ile müşteri datamızı her ay yapılan birebir telefon görüşmeleri ile profesyonellerimizle geçirdikleri alım-satım-kirala ve arazi yatırımı deneyimleri mutlaka alıyoruz.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Gayrimenkul sektörüne yatırım yapan girişimciler öz değerler, satış, pazarlama, performans geliştirme, uzmanlık alanı vb. birbirinden değerli eğitimci ve eğitmenler ile çok güçlü kaslara sahip oluyorlar ki bu güne kadar sahip oldukları iş yaşamı deneyimleri ile bunu harmanlayınca KaR’lılıkta sıra dışı sonuçlara imzalar atıyorlar. Ülkemizde bugün gayrimenkul danışmanlığı meslek sertifikasına sahip yani artık ehliyetli olarak bu işi yapıyoruz. Bir sonraki adımı resmi kuruluşlar tarafından expertizi (değerlemesi) yapılmamış gayrimenkuller tapuda işlem göremeyecek, sonra yanında gayrimenkul danışmanı olmayan gayrimenkul ile alakalı işlemlerinde bankada kredi başvurusu yapamayacak ve danışmanı olmayan tapuda işlem gerçekleştiremeyecek ki bu konuda devletimiz mesleğimiz ile alakalı gelecekte diye adlandırdığımız birçok süreci yarın olarak önümüze koydu. Altını olan ya da altın almak-bozdurmak isteyen nasıl kuyumcuya gidiyorsa, dövizi olan yada döviz almak-bozdurmak isteyen nasıl döviz şubelerine gidiyorsa, gayrimenkulü olan, alan-satan-kiralayan-arazi yatırımı yapan da artık gayrimenkul ofislerimize geliyor.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye konut sektörü son bir yılda yaşanan keskin düşüşlerin ardından toparlanma eğilimi içine girdi. Toparlanma kademeli ancak gerçekleşiyor. Güven ve beklentide iyileşme var. 2019 Konut Satışları bir önceki yıla (2018) göre yüzde 1.94 azaldı. Türkiye geneli konut satışlarında 2019 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47.7 oranında artarak 202.74 oldu. Türkiye genelinde İlk defa satılan konut sayısı 2019 Aralık ayında bir önceki yılın (2018) aynı ayına göre yüzde 8 artarak 75.480 oldu. İkinci el konut satışı 2019 Aralık ayında bir önceki yılın (2018) aynı ayına göre yüzde 62.1, 2019 Ocak ayında konut satışı 72.937 iken, 2020 Ocak ayında 113.615 adet olarak gerçekleştirildi. Yabancılara satış 2019 yılı ocak ayına göre 2020 Ocak ayında %23,3 artarak 3.907 adet işlem gerçekleştirildi. Gayrimenkul yatırımı Türk kültürü olarak bizim genlerimizde var, ecdadımızın ömrü toprak geliştirmekle geçti.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Girişimcilik dünyasında çok sayıda kişi bürokratik çevreden kaçarak kendi işini kurmayı ve gayrimenkul alanında başarıyı hayal etmektedir. Sermaye yetersizliği, tek başına nereden başlayacağını bilememek, risk almaktan çekinmek gibi nedenlerle ilk adımı atmak bir çok girişimcinin hala bekleme kalmasının ana sebepleri. İşte Kristal Türkiye franchise sistemi, bir miktar sermayesi olup bu sermayeyi nasıl değerlendireceğini düşünenlere rehberlik eden ve bağımsız bir girişimci olarak kendi işlerinin sahibi olmalarını sağlayan o ilk adımı attıracak olan fırsat. Diğer taraftan franchising, hizmetini sunulmasında standardizasyona gidebilen sektöründe lider bir marka , güçlü sermaye yatırımı yapmadan büyümelerine ve kârlılık arttırmalarına yardımcı olan bir network ve kârlılık ağının kapılarını sonuna kadar açıyor. Kristal Türkiye fırsatlar dünyası bu operasyonu sonuna kadar öğrenmek, geliştirmek ve değer yaratmak için kullanmalılar.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
2023 hedefimiz globalde 3 kıta ve 33 ülkede konum almayı sağlamak, 2022 hedefimiz Ulusalda 150 şube ve 3.500 gayrimenkul profesyoneli ile Kristal Türkiye kârlılık ağımızı büyütmek, Kristal Türkiye çatısı altında bir araya gelmiş tüm geliştirici topluluğuna, şubesine, Broker’ına, danışmanına, çalışanlarına, müşterilerine, alıcı-satıcı-kiralama-arazi yatırımı, pazardaki çözüm ortaklarına, paydaşlarına kârlılık sağlamaya devam ederek, çevresine ve doğaya duyarlı vatanımıza ve milletimize sürdürülebilir katma değerli hizmet üretmeye devam edeceğiz. Hep beraber tüm bunları daha da değerli hale getireceğiz.