Bağ Pastaneleri

“Ailemize katılacak olan herkesin en az bizim kadar işimizi ve ürünlerimizi sevip sahiplenmesini bekliyor, emek verip zaman ayırmasını ve en önemlisi, kararlı ve sabırlı olmasını istiyoruz.” diyen Bağ Pastaneleri Yönetici Ortağı Birgül Macun sorularımızı yanıtladı.
Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü mezunuyum. Bağ Pastaneleri Adea Gıda şirketinin yöneticisi ve ortağıyım. Uzun bir süredir Bağ ailesinin içindeyim, yeni yönetim planlamasında öncelikle ARGE ve ürün geliştirme ile ilgili çalışmalar yapmaktayım. Eşim ile birlikte İstanbul Anadolu yakasında bilinen Bağ markasını daha geniş kitlelere ulaştırmak için yeni konseptler ve ürün çeşitliliği üzerine çalışmalar yapıyoruz.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
1961 yılında Üsküdar Bağlarbaşı’nda başlayan bir lezzet hikayemiz var. Pastane anlayışına günümüz kafeterya anlayışını getiren ilk markayız. 2017 yılında yönetim değişikliği ile birlikte imalat tesisimizi modernize ederek ileriye dönük yatırımlar gerçekleştirdik. Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı? Bağ pastaneleri 2005 yılından beri yeni noktalar açarak ve franshise vererek büyüyor. Franchise vermeye markamızı seven sadık müşterilerimizin talebi ve ısrarı ile başladık. Sistemi geliştirerek devam ediyoruz.
Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Yeni yapılanmanın ardından verimliliği düşük ve yeni konseptimize uygun olmayan bazı noktalarımızla birlikteliğimizi sonlandırdık. Şu anda 3 şubemiz 100’e yakın personelimiz ile her gün taze ve en lezzetli ürünleri son kullanıcıya ulaştırmak için çalışıyoruz Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir? Ailemize katılacak olan herkesin en az bizim kadar işimizi ve ürünlerimizi sevip sahiplenmesini bekliyoruz. Emek vermesi ve zaman ayırması ön önemlisi. Kararlı ve sabırlı olması gerekiyor. Tabi kendi işinin patronu olacak finans gücüne de sahip olması gerekir. İş heyecanı yüksek girişimci ruhlu yatırımcıları sektöre yatırım yapmaya ve Bağ ailesinin bir parçası olmaya davet ediyoruz.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Müşteriler tarafından bilinen, tercih edilen ve aranan bir markayız. Kaliteli ve lezzetli ürünlerimiz ile hep ön planda olduk. Rakiplere istinaden daha çok yatırım bölgesi önerme şansımız var. Farklı konseptlerimiz ile yatırımcıya iyi kazançlar sağlayacağı yatırım modelleri sunuyoruz.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir? Yatırımcılara yatırım bütçeleri ve finans verilerine uygun olarak 3 ayrı konseptimizden birini sunarak Bağ franchise olmalarını sağlıyoruz. Minimum yatırım maliyeti 500.000¨’den başlıyor konsepte ve mağazanın büyüklüğüne göre bu rakam artıyor.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Lezzetli, kaliteli, yüksek hijyen standartlarında üretilmiş sağlıklı ürün desteği, yatırım bölgesine ve son noktaya uygun konsept ve yönetim planlaması, lojistik ve satın alma desteği, insan kaynakları ve eğitimleri, finans yönetimi, maliyet analiz yönlendirmesi ve eğitimleri, Reklam ve pazarlama desteği, Mimari detayları çözülmüş konsept projeler isteğe bağlı anahtar teslim uygulama.

Franchiselerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Karşılıklı diyalog ve herkese kazandıracak yönetim ve sunum şekli ile herkesin mutlu olacağı bir model anlayışımız var. Bağ ailesinin bir parçası olarak birlikte başaracağımızı biliyoruz ve inanıyoruz. Bizim hassas noktalarımız ürünlerin taze ve leziz şekilde müşteriye ulaştırılması ve konsepte uyumluluk. Bunun denetimi de periyodik olarak yapılan ziyaretler ile sağlıyoruz.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Gıda sektörü keyifli, sosyal yönü yüksek ve birazda yorucu bir sektör. İşinizi sevmeniz, emek vermeniz ve zaman ayırmanız başarı için önemli. Diğer sektörlere nazaran her an aktif, hareketli ve sürekli nakit girişi olan bir sektör. Kazanç ve karlılığın sürekliği açısından rakip sektörlere göre her zaman bir adım önde

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye de son dönemler de yaşanan siyasi ve bölgesel krizler tabi ki gıda sektörünü de etkiledi ancak yeni dönem de eski hareketliliğine kavuşacağının sinyallerini veriyor. Yurt dışından da Türk markalarına talep ve ilgiler var.
Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
İşinizi sevmeniz, emek vermeniz ve zaman ayırmanız başarı için önemli. Hedefleriniz olması kararlı ve sabırlı adımlarla bu hedeflere ulaşmak için planlama yapılması uzun vadede başarıyı getiriyor mutlaka.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Bağ lezzetini daha geniş kitlelere ulaştırmak için Bağ ailesine yeni noktalar eklemeyi planlıyoruz. Özel reçeteler ile yaptığımız imalatlarımız sevk ve saklama koşullarında ki titiz tutumumuz, her gün müşterilerimize taze ve leziz ürünler ulaştırmamızı sağlıyor.