Ufrad İran Uluslararası Franchise Fuarına Katıldı

Ocak ayında gerçekleştirilen İran Uluslararası Franchise Fuarı ve Tahran İş Sempozyumu’na UFRAD’ı temsilen Avukat Süleyman Soysal katıldı. Soysal İran’da bir dizi görüşmelerde de bulundu.
İran, Tahran’da 4-7 Ocak 2020 tarihlerinde yapılan İran Uluslararası Franchise Fuarı (IFEC) ve Tahran İş Sempozyumu’na UFRAD temsilcisi olarak katılan Avukat Süleyman Soysal, fuar, sempozyum ve büyükelçilik ziyaretleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Fuarın katılımcısının çok az olduğunu ve oldukça sade olduğunu belirten Avukat Soysal şunları söyledi. “Bu Fuar çerçevesinde düzenlenen 5 Ocak 2020 tarihindeki sempozyumda “Franchise Sözleşmelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar” ile ilgili olarak hakim, avukat ve franchise sektöründeki katılımcılara İran’ın kıdemli avukatlarından Sayın Narges Hajiaghaei ve gıda sektöründe birçok markası olan girişimci Babak Bakhtiari ile eğitim verdim. Bununla birlikte İran’daki Türkiye Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek genel sekreter Sayın Ulvi Darendeli ve ticaret ataşesi Sayın Abdullah Oskay’ı ziyaret ettim. Öncelikle şunu söylemek isterim ki İran birçok insanın düşündüğünden, medyanın gösterildiğinden çok farklı bir yer. Medeniyeti Pers İmparatorluğu’na dayanan İran’da insanların çok cana yakın, misafirperver ve kültür olarak Türkiye’den çok çok farklı olmadığını gördüm. Tahran trafiği ise İstanbul’u aratmayacak seviyede ve neredeyse trafik ışıkları hiç yok. Şehrin dağlık alanda bulunması da kışın çok çetin geçmesine neden oluyor.
İran’da bulunma nedenimize gelecek olursak, Franchise Fuarı, Türkiye’de düzenlenen franchise fuarının aksine daha sade, daha az katılımla gerçekleştiğini söyleyebilirim. Bunun nedeni de franchise sektörünün ve franchise hukukunun İran’da yeni gelişen bir alan olması. Bununla birlikte özellikle İran Franchise Derneği bu konuda devlet ve özel sektör ile ciddi görüşmeler yaparak ilgilileri bilinçlendirmekte. Bu konuda avukatlar ve franchise sektöründeki iş insanları İran Franchise Derneği bünyesinde sosyal bir platform oluşturarak güncel bilgi paylaşımında bulunmaktalar. Franchise konusunda Türkiye’de olduğu gibi İran’da da henüz bir kanuni düzenleme yok. Franchise hukukunu genel hukuk hükümleri çerçevesinde düzenlemekteler. İran menşeili franchise veren firmalar bir elin parmağını geçmeyecek sayıda. Ancak bu yönde isteklerinin olduğunu belirtmek isterim. Hem Türkiye’de iş yapmak hem de Türkiye’den iş almak konusunda oldukça istekliler. Büyükelçilikte görüşme yaptığım Sayın Ulvi Darendeli ve Sayın Abdullah Oskay’dan ise İran’da yatırım, ticari ilişkiler konusunda ciddi bilgiler edindim. Kendileri İran’ın yatırım konusunda doğalgazın, petrolün ucuz olması nedeniyle fırsat olabileceğini belirtmekle birlikte İran’daki ekonomik gidişatın iyi takip edilmesi gerektiğini belirttiler.