Ufrad’ın desteklediği 28. Franchising ve markalı bayilik fuarı gerçekleştirildi

UFRAD’ın desteklediği 28. Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı 10-13 Ekim 2019 tarihlerinde CNR Expo Fuar Merkezinde gerçekleşti. Büyük ilgi gören fuarı çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcı ziyaret etti.
UFRAD Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Marka değilseniz yoksunuz ve yarından sonra var olmanız mümkün değil. Burası ekonominin tam ortasında olan ve marka olmayan ürünlerin marka olmasına yol açan, onlara öneri getiren bir platform” dedi. Bu sene 28.si düzenlenen CNR Expo’da başlayan ve 13 Ekim’e kadar süren ‘Bayim Olur musun Franchising Fuarı’nda 200’den fazla marka girişimcilerle bir araya geldi. Fuarda, girişimciler; yeni anlaşmalara, işbirliklerine, franchising ve bayilik sözleşmelerine imza attılar. Güncel Türkiye’deki zincir işletmelerin sayısının 3 bin, bu işletmelere bağlı şube sayısının ise 60 bin olduğuna dikkat çeken UFRAD Franchising Derneği Başkanı ve Dünya Franchise Konseyi Dönem Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, 350 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. Aydın, 2019 yılı sonunda franchising sektörünün büyüklüğünün 50 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini ve bu rakamın 2020 yılında iki katına ulaşacağı tahmin ettiklerini sözlerine ekledi. Fuarın 3. günün de UFRAD ile İran Franchise Derneği arasında bir iş birliği anlaşması imzalandı. Anlaşma ile iki ülkenin franchise sektör temsilcileri ortak projeler geliştirerek bölge ekonomisine katkı sağlamayı amaçladıklarını belirttiler. “Markalaşmazsanız Var Olmazsınız” Markalaşmanın önemine de her zaman değinen Uluslararası Franchising Derneği (UFRAD) Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Markalarımız artık sadece hizmet ihracatında önemli bir oyuncu değil, Türk ekonomisinin kalkınması ve ülkemizin yurt dışında tanınması içinde önemli bir araç. O yüzden burası ekonominin tam ortasında olan ve marka olmayan ürünlerin marka olmasına yol açan, onlara öneri getiren bir platform” dedi.
1 Milyar Dolarlık İş Hacmi Yatırımcılar için 15 bin liradan, 1.5 milyon liraya kadar her bütçeye hitap eden franchise yatırımının bulunduğu fuar 4 gün boyunca verimli iş anlaşmalarıyla sonlandı.
UFRAD Ekim Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı 12 Ekim Cumartesi günü TAB Gıda Franchise Müdürü İlhan Erkan ev sahipliğinde UFRAD Yönetim Kurulu bir araya geldi ve Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı gündeminde; 21 – 25 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan ve UFRAD’ ın delegasyon olarak katılacağı Abu Dhabi Franchise Fuarına ilişkin planlamaların değerlendirilmesi ve UFRAD Hukuk Danışmanlığı Alt Komite Kurulunun değerlendirmeleri masaya yatırıldı. Toplantı Yönetim Kurulunun dilek ve görüşleri ile sonlandırıldı ardından fuara katılan markaların standları gezildi, UFRAD üyelerinin talep ve önerileri görüşüldü.