eOfis

 “Franchising sistemi seçmemizle birlikte lokasyon sayımızı arttırarak müşterilerimize daha fazla lokasyonda hizmet vermeye başladık. Çünkü yeni nesil ofis çözümlerinin en büyük avantajlarından birinin ‘her bölgede erişilebilir olmak’ olduğunu düşünüyoruz” diyen Pazarlama Koordinatörü Doğukan Coşkun sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Eğitimimi 2012-2017 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde tamamladım. eOfis şirketinde 3 yıldır pazarlama departmanında görev alıyorum.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
2010 yılında Yeşilköy EGS Business Blokları’nda kurulan eOfis geçen 9 yılda lokasyon sayısını, Türkiye’de 10 ile ve 37 plazaya, müşteri sayısını 4500’e çıkardı.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
2019 yılı itibariyle İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Antalya, Eskişehir, Kayseri Konya ve Mersin illerinde 37 plazada hizmet vermekteyiz.

Franchise vermeye ne zaman başladınız?
Neden Franchise sistemini seçtiniz? 2015 yılında franchise vermeye başladık. Bu sistemi seçmemizle birlikte lokasyon sayımızı arttırarak müşterilerimize daha fazla lokasyonda hizmet vermeye başladık. Çünkü yeni nesil ofis çözümlerinin en büyük avantajlarından birinin “her bölgede erişilebilir olmak” olduğunu düşünüyoruz.
Bunun dışında farklı yatırımcılar kendi dinamikleriyle, fikirleri ve oluşumlarıyla her zaman eOfis’ e fayda sağlamaya devam ediyor.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Yatırımcı adaylarımız 2010 yılında başlayan girişimimizin vizyonunu ve misyonunu anlamalı ve eOfis markasının değeriyle, müşteri memnuniyetini maksimumda tutmalıdır. Aynı zamanda yenilikleri takip eden ve yeni nesil ofis sistemlerine uyum sağlayabilmelidir.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Denetimlerimizin mali kısmını, aylık ve yıllık periyotlarla düzenlediğimiz toplantılarda, müşteri memnuniyeti ve lokasyon kalitesini, müşterilerimizle yaptığımız anketlerle gerçekleştiriyoruz.
Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? Maliyetler seçilecek bölge, lokasyon büyüklüğü ve plazaya göre değişiklik gösteriyor. Ancak ortalama maliyetler 120 bin TL’den başlıyor. Dekorasyon, kiralama, diğer operasyonlar ve pazarlama alanlarında eOfis olarak Franchise firmalarına sektördeki 8 yıllık tecrübemizle destek vermekteyiz.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Bir girişimcinin kendi ofisini kiralaması, her zaman ekstra maliyet ve operasyon yoğunluğu anlamına gelmektedir. eOfis bu anlamda girişimcilerin en doğru başlangıç noktasıdır. Bunların dışında bir sözleşmeyle 10 il, 37 plazadaki ofislerde çalışma fırsatı, sürekli artan lokasyon ağı, 4500+ kurumsal firmayla aynı ağı paylaşmak, ofislerimizin metro ve metrobüse yakın konumlarda olması, minimum maliyetlerle şirketini Türkiye’nin en prestijli plazalarından birinde kurmak, 120 toplantı odası/seminer salonunu kullanma imkânı, girişimciler için faydalı olabilecek ücretsiz eğitimler, firmalarla yeni iş birliklerinin başlayabileceği network etkinlikleri ve hiçbir sürpriz maliyetle karşılaşmamanın girişimciler için tercih sebebi olduğunu düşünüyoruz.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Başarılı bir girişim iyi bir iş fikri ile başlar. İş fikrinin uygulanması sermayeden uygulamayı gerçekleştirecek ekibe bağlıdır. Doğru zamanda doğru planları uygulamak, gerekli yerlerde risk almak girişimcilerin genel özelliğidir. Elbette, bütün bu operasyonun yapılabilmesi eldeki sermayeye bağlıdır. Para konusunda yapılacak doğru planlama da girişimin geleceği açısından önemlidir.

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdır?
Bu alanda yatırım yapmayı planlayanlar, şu kadar m2 ofis alanım var diyerek başvuruyorlar. Anlaşma şekline göre, iç dekorasyondan hizmet pazarlamasına kadar destek olarak, başlangıçta zorlanmadan işe başlamalarına yardımcı oluyoruz. Sanal ofiste başlamak isteyen müşteriler yeni bilinmeyen bir şirkette başlamak yerine 10 yıldır sektörün lideri konumundaki eofis’e güvenerek gelmeyi tercih etmektedirler. Böylece franchise verilen firmanın tanıtım maliyeti ve riski olmuyor.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
10 yıldır sanal ofis, hazır ofis, ortak ofis ve toplantı salonları hizmeti veren eOfis rakiplerinden farklı olarak, ilk mobil uygulamayı geliştirip müşterilerine sunan firma olmuştur. Müşteriler ofislerini uzaktan yönetme fırsatını bulmuş, iletilen telefon ve kargo mesajlarını uygulama üzerinden takip edebilmiştir. Diğer önemli bir yenilik, farklı illerde çok lokasyon sahibi olmanın avantajını yine müşterilerinin hizmetine sunmuştur. Bir ofis kiralayın 10 il 37 lokasyonda ofisiniz olsun mottosunu ilk eOfis kullanmıştır. Bir lokasyonda ofis kiralayan müşteriler, o bölgeye bağlı kalmaksızın dilediği lokasyonda ofis ve toplantı odası kullanım hakkına sahip olabilmektedir. En fazla şubeye sahip sanal ofis şirketi olmasının eOfis kullanıcılarına büyük yarar sağladığı yadsınamaz.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Özellikle son yıllarda tek lokasyonlu küçük sanal ofis şirketlerinin artmasıyla, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu sektöre yatırımın arttığını gözlemliyoruz. Şirket kurmak isteyen ya da ofis ve personel giderlerini düşürmek için bu sistemi tercih eden binlerce firma var. Paylaşımlı ofis modeli hem bütçe hem network açısından geleceğin çalışma modelidir. Ofis maliyetlerinin riskini almak istemeyen girişimciler sanal ofise yönlenerek enerjilerini ofis yönetimi ve giderlerine değil, işlerini geliştirmeye harcama fırsatı buluyor. Dolayısıyla, bu işin mantığının farkında olan herkesin bu sektöre yatırım yapması beklenen bir durumdur. Bu yatırımları yaparken onlar da risk almamak açısından franchise alarak başlayabilirler.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz ile ilgili bilgi alabilir miyiz?
Farklı lokasyonlarda yeni lokasyonlar açmaya devam edeceğiz. Franchise vererek büyümek karşılıklı fayda sağlayacağımız bir yol olacağı için tercih sebebimizdir.