Loris Parfüm

“Sadece üretim ve satış odaklı bir politika izlemek yerine sektöre ve bu alanda çalışanlara katma değer sağlamak için çalışıyoruz. Loris Parfüm olarak, insan sağlığına duyarlı, çevre ve doğa dostu ürünlerimizle hizmet veriyoruz” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Okuyucu sorularımızı yanıtladı.
Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz? Türkiye’de açık parfüm üretiminin yeni şubeleşmeye başladığı yıllarda bu alana yatırım yapmış genç bir girişimciyim. Kurucusu olduğum Loris Parfüm markası ile hızla büyüyen dinamik bir alan olan açık parfüm pazarında dünya standartlarında üretim yapıyoruz. 2006 yılından bu yana sadece üretim ve satış odaklı bir politika izlemek yerine sektöre ve bu alanda çalışanlara katma değer sağlamak için çalışıyoruz. Yüzlerce şubesi ve binlerce çalışanıyla dev mağazalar zinciri olan Loris Parfüm olarak, insan sağlığına duyarlı, çevre ve doğa dostu ürünlerimizle oluşturduğumuz parfüm ve diğer ürün gruplarımızı dünyanın pek çok noktasına ulaştırıyoruz.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Türkiye’de ilk mağazamızı açtığımız 2006 yılından bu yana hızlı bir şubeleşme sürecine girdik. Loris Parfüm bünyesine çok sayıda yeni yatırımcıyı dahil ederek ailemizi büyüttük. Loris Parfüm’ün ilk yurt dışı şubesini 2009 yılında Rusya’da açtık. Ardından Ukrayna ve Gürcistan’da faaliyetlerimize devam ettik. Şu anda 30’dan fazla ülkede Loris satış mağazaları ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yurt içindeki şubelerimizin yaklaşık 250 tanesini franchise’larımız oluşturuyor. Yurt dışında da ağırlıklı olarak bayilik sistemi ile büyüyoruz.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Hali hazırda 170’i yurt dışı olmak üzere 400’ü aşkın şube ile hizmet veriyoruz. Loris, genel merkez çalışanlarından mağaza çalışanlarına toplam 1000 kişinin üzerinde istihdam sağlayan bir mağaza zinciri.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir? Tüm yatırımcılarımızı uzun yol arkadaşımız olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle aradığımız en önemli kriterler; samimiyet, dürüstlük ve yaptıkları işe duydukları inançtır.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Uzun yıllardır bu sektörde olan, kalitesinden ve güvenilirliğinden ödün vermeyen bir markayız. Şu anda Gebze’de bulunan 5 bin metrekarelik kapalı alana sahip tesisimizde günde 50 bin adet üretim kapasitesine sahibiz. Loris Parfüm olarak Sağlık Bakanlığı’nın üreticilere uyguladığı tüm kurallara harfiyen uyuyoruz. Sadece bu standartlara uymakla kalmıyor, ihracat yapan bir marka olarak Avrupa Birliği’nin tüm üretim koşullarını da yerine getiriyoruz. Tüm parfümler ve yan ürünlerimizde GMP ve Avrupa Birliği Standartları’na uyumlu hareket ederek, yüksek kalite yakalıyoruz. Dünyanın en kaliteli hammadde üreticilerinden temin ettiğimiz IFRA Standartları’nda hammaddeleri kullanıyoruz. Tüm ürünlerimizi dünyanın dört bir yanında tüketici ile buluşturuyoruz. InoLab (Innovative Fragrance Laboratory) markası altında kurduğumuz GCMS teknolojisine sahip olan ve giderek büyüttüğümüz Ar - Ge laboratuvarımızda uzman koku uzmanları, kimyagerlerin yönetiminde geliştirdiğimiz çok geniş bir ürün portföyümüz var. Herkese, her keseye uygun parfüm koleksiyonlarımız, armağan setlerimiz, vücut bakım ürünlerimiz, oda kokularımız, araç kokularımız ve duş setlerimizle rakipsiz bir çeşitliliğe sahibiz. Tüm bunlara karlı yatırım sistemimizi de ekleyince franchise adayları için kıymetli bir iş modeli oluyoruz.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir? Loris Bayisi olmak için sistemimize dahil olmak isteyen kişilerin büyük yatırımlar yapması gerekmez. Tüm yatırımcılarımızı öncelikle ailemizin bir üyesi gibi görür, minimum yatırımla en iyi kazancı elde etmeleri için çalışırız. “Sizin mağazanız bizim mağazamız, sizin kazancınız bizim kazancımız” ilkesine inanırız. Yatırımcılarımıza mağaza konseptimizi anahtar teslim sunuyoruz. Yurt dışı ilk yatırım maliyetimiz 10 bin Dolar, yurt içinde ise yatırım bedeli 60 bin TL civarında. 

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Mağaza açılışı sırasında tabeladan rafa, tüm mimari ve teknik operasyonu deneyimli ekiplerimizle franchise adayımız için yürütüyoruz. Saha operasyon ekiplerimiz ile açılış ve sonrasında da yatırımcılarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. İletişimin her kanalında bayilerimizi destekleyecek bir kreatif grubu şirketimizin bünyesinde istihdam ediyoruz. DesignHub (Parfüme atılan imza) adı verdiğimiz tasarım grubumuz hem tasarımcılar hem de metin yazarlarıyla, bayilerimize yönelik tüm iletişim faaliyetlerini yönetiyor. Mağazalarımıza asılan posterler, kampanya tasarımları, dijital medya reklamları, sosyal medya iletişimi ve geleneksel iletişim kanallarında Loris bayilerinin satışlarını artıracak çalışmaları üretiyorlar. Mağaza açılışı sırasında bayilerimize bedelsiz sunduğumuz; personel kıyafeti, promosyon parfüm desteği, koku çubuğu, el ilanı, liste, katalog, poşet, ücretsiz barkod kullanım hakkı gibi bir çok avantajımız var. Yine ücretsiz ERP sistemimizi mağazalarımıza kurup, stok ve sipariş gibi işlemlerde kolaylık sağlıyoruz. Saha satış yöneticilerimiz, her bayimize sadece bir telefon uzaklıkta konumlanıyor. Tüm operasyon, deneyimli çalışanlarımız sayesinde aksamadan işliyor. Bayilerimizi müşteri ilişkileri konusunda destekliyoruz. Olası problemler karşısında birlikte hareket ederek ister yurt içi ister yurt dışı her adımda onların yanında oluyoruz. Genel merkezimizdeki uzman danışmanlarımız ile satış sonrası destek konusunda da yatırımcılarımıza destek sunuyoruz.
Ürün geliştirme stratejimizi belirlerken bayilerimizin geri bildirimlerini dikkate alıyoruz. Lokasyon seçiminde onlara en çok kazanç sağlayacakları noktalar konusunda bilgi veriyoruz. Bayi çalışanlarımızı satışta, üründe ve müşteri ilişkilerinde başarı sağlayacak bir eğitim programına tabi tutuyoruz. Parfümoloji müfredatını baz alarak kurduğumuz Loris Akademi’de aldıkları eğitimler sonrasında tüketiciyle iletişim halinde olan tüm satış temsilcilerimiz birer Parfümolog olarak yetişiyor ve sertifikalandırılıyor. Böylece şubelerimizde satış kalitesi önemli ölçüde artıyor.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Deneyimli saha ekibimiz düzenli olarak bayilerimizle irtibat halinde. Onlarla dirsek dirseğe çalışıyoruz diyebiliriz. Ama biz bu çalışma sitilini denetleme olarak düşünmüyoruz. Aksine onların ihtiyaç ve beklentilerini analiz etmek, böylece mevcut sistemimizin kalitesini daha da yukarı çekmek odaklı bir çalışma biçimimiz var.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Üretim standartlarımızı ve kalitemizi anlattıkça tüketicilerin de sektörümüze olan ilgisi artıyor. Hali hazırda her yıl yüzde 12 civarında bir büyüme sergileyen bir pazardan söz ediyoruz. Pazarın, istikrarlı bir gidişatı ve yüksek büyüme potansiyeli var. Bu nedenle yatırımcılar için ilk yatırım maliyetleri düşük, yatırımın geri dönüşü hızlı ve karlı bir yatırım fırsatı sunuyoruz.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Parfüm pazarı krizli dönemlerde bile büyümeyi sürdüren bir pazar. Uzmanlar bunu, insanların en zorlu dönemlerde iç motivasyonlarını yüksek tutmak için parfümü ve güzellik malzemelerini bir araç olarak kullanıyor olmalarıyla açıklıyor. Biz de ulaşılabilir fiyatlarla kaliteli ürün geliştiriyoruz. Bu nedenle sektörümüzün gidişatından ve geleceğinden umutluyuz.