Vizyon Koleji

VİZYON KOLEJİ BAŞARI ÖYKÜSÜNÜ ANADOLU’YA TAŞIYOR

Microsoft ve Sebit’in Proje Okulu olan Vizyon Koleji, teknoloji destekli eğitimin lider markası olarak 2023'e kadar Türkiye çapında 50 kampüs açmayı hedefliyor. Yenilikçi eğitim yaklaşımlarıyla eğitim sektöründe büyük fark yaratan Vizyon Koleji CEO’su Cem Arıtuluk sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1975 doğumluyum. Aslen Burdurluyum ama çocukluk yıllarımı Çanakkale'de, gençlik yıllarımı ise Ankara'da geçirdim. Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dil Bilimi bölümü mezunuyum. 90'lı yıllardan itibaren ailem hep eğitim üzerine çalıştı. Doğal olarak ben de kariyerimi hep eğitim sektöründe geliştirdim. İlk öğretmenlik ve yöneticilik deneyimlerimi aile şirketimiz olan Ankara'daki English Club dil okulunda yaşadım. Sonrasında ELT Yurtdışı Eğitim Hizmetleri'ni kurdum. Merkezini İstanbul'a taşımamın ardından ELT bu alanda Türkiye'deki en güçlü markalardan biri haline geldi. Halen de öyle. Sonrasında eğitim sektöründe kulvar değiştirme ihtiyacı hissettim ve bugünlere ulaştık. Evliyim, 3 çocuğum var. Eşim çocuk gelişim uzmanı. O da eğitimci yani. Benimle birlikte Vizyon Kolejinin başarısı için çalışıyor.                               

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?

ELT Yurtdışı Eğitim'de geçirdiğim yıllarda uluslararası eğitim ortamlarını çok yakinen tanıma ve gözlemleme şansım oldu. Sürekli kıyaslama ortamında Türkiye'de eğitim sektöründe bir vizyon sorunu olduğunu bu sürede hissettim. 2011'de eğitim sektöründe kulvar değiştirdim. Eğitim ve okul yatırımları danışmanlığı üzerine faaliyet göstermek üzere Edutema Eğitim Yatırımları AŞ'yi kurdum. Vizyon Koleji konsept projesi bu süreçte oluştu. Sonrasında ortaklarımla birlikte Vizyon Koleji projesini hayata geçirdik. Bu arada ortaklarım da eğitim kökenli kişiler ve birlikte çok iyi iş çıkarttık. Onların gücü ve desteği arkamda olmasa bu proje gerçekleşemezdi. Yaklaşık 3 yıllık Ar-Ge çalışması sonrasında 2014 yılında Beylikdüzü Kampüsünü, 2015'te ise Bahçeşehir merkez kampüsünü açtık. Hazırlık sürecinde Türkiye’nin en büyük eğitim ve bilgi teknolojileri kurumu olan SEBİT ile çok yakın temasla çalıştık. Onların bu alanda hem ulusal hem de uluslararası çapta büyük deneyimleri var ve bunlardan çok yararlandık. Sebit Proje Okulu konsepti de bu aşamada oluştu zaten.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var? Büyüme ile ilgili vizyonunuz nedir?

Kuruluşta belirlemiş olduğumuz bir stratejik büyüme takvimi var ve o takvime göre hareket ediyoruz. Buna göre ilk kampüsü 2014, ikinci kampüsü 2015'de açtıktan sonra 2 sezon yeni kampüs açılışı yapmadık. Bu sürede organizasyonel olgunluk ve büyümeye hazırlık için çalışmaları tamamladık. 2018-2019 sezonunda biri Ankara diğeri İstanbul olmak üzere 2 kampüs daha açıyoruz. 2019-2020 sezonunda ise 10 yeni kampüs açılışı yapacağız. Hedefimiz 2023 sonuna kadar Türkiye çapında 50 kampüslük büyüklüğe ulaşmak.

Girişimciler neden eğitim alanında franchisee almalıdırlar?

Eğitim aynı gıda, giyim ve sağlık gibi temel ihtiyaçlardan biri. Türkiye'nin artan bir genç nüfusu ve yükselen bir refah düzeyi var. Devletin sağladığı eğitim olanakları ise hem nicelik hem de nitelik olarak bu ihtiyacı karşılayamıyor. Bu nedenle özel okullar son yıllarda artan bir hızla talep görmeye başladı. Milli eğitim Bakanlığı öğrencilerin en az %15'inin özel okullarda eğitim görmesini hedefliyor. Son yıllarda açılan onca özel okula rağmen, artan nüfus nedeniyle bu oran şu anda %7'ler seviyesinde. Yani sektörde %100'lük bir büyüme potansiyeli hala var. Potansiyel  fırsatı ve yatırımın dönüş hızı düşünüldüğünde eğitim yatırımları en mantıklı kazançlı yatırımlar arasındadır.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?

Seth Godin “Mor İnek” adlı kitabıyla  pazarlamaya yepyeni bir bakış açısı kazandırırken başarının anahtarının göze çarpmak için farklı bir yol bulmak olduğunu söylüyor, “tek renk ineklerin arasında mor bir inek olmak gerekir” diyordu. İşte Vizyon Kolejini tercih etmek için en önemli neden budur. Vizyon Koleji eğitim sektörünün “mor ineğidir”. Microsoft ve Sebitin Türkiye'deki ilk ve tek proje okulu olan Vizyon Koleji “Türkiye'de örgün eğitimi dijital ortama tam anlamıyla entegre etmeyi başaran tek okuldur”. Aslına bakarsanız Vizyon koleji bu alanda dünyanın da ilk okullarından biridir. Bu başarısından dolayı Vizyon Koleji Microsoft tarafından “Showcase School” akreditasyonuyla tüm dünyaya örnek 21. yüzyıl okulu olarak lanse edilmiştir. Bu nedenle Vizyon koleji açıldığı her şehirde diğer okullardan çok farklı olduğunu kısa sürede gösterebilecek, ilgi odağı olabilecek potansiyele sahiptir. Ayrıca Vizyon Koleji kurumsallaşmasını tamamlamış, hizmet ve eğitim altyapısını mükemmelleştirmiş, Türkiye'nin en güçlü ar-ge altyapısına sahip okulu olarak girişimcilerine yüksek kalitede destek sunmayı vaat etmektedir.

Franchisee verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?

Vizyon Koleji franchise etmek isteyen adaylarda  öncelikle bir eğitim kurumu işletmeye uygun kişilik ve referanslara sahip olup olmadığına bakıyoruz. Eğitim sevgisiz yapılacak bir iş değil. Uygun adayların bir Vizyon Koleji kampüsü kurup işletebilecek finansal güce de sahip olması gerekiyor. Girişimci, Vizyon Koleji markasına ve farkına uygun lokasyon ve mimaride bir kampüs yatırımı yapabilmelidir. Bunla ilgili standartlar tanımlıdır ve girişimcilere sürecin başında verilmektedir.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?

Vizyon Koleji yatırımı yapmak isteyen girişimcilere bu amaçlarına başarıyla ulaşabilmeleri için çok kapsamlı bir destek sunuyoruz. Vizyon koleji kalitesinin tüm kampüslerimizde yaşanması için güçlü bir altyapı oluşturduk. Kurulum aşamasında lokasyon seçimi, mimari tasarım, tefrişat, donanım, teknik altyapı kurulumu; sonrasında ise tanıtım ve pazarlama, insan kaynakları, akademik birimlerin kurulması gibi organizasyonel gelişim alanlarında güçlü destek sunuyoruz. Okul akademik hataya başladığı andan itibaren ise okulun akademik yöneticileri ile genel merkezimizde bulunan akademik direktörler arasında eşgüdüm sağlanıyor. Bu çalışmalar nitelikli bir denetleme ve geribildirim sistemiyle de güçlendiriliyor.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bence eğitim sektörü hala gelişmekte olan bir sektör ve daha alacağı çok yol var. Son on yılda çok ciddi gelişmeler yaşandı. Eskiden çocuğunu özel okula göndermek, aynı uçağa binmek, yurtdışına tatile gitmek gibi sadece üst gelir gurubunun yapabildiği şeylerdi. Artık öyle değil. Bu ve benzeri birçok şey artık orta gelir gurubuna ait kişilerin de menüsünde. Dolayısıyla eğitim sektörü için çok büyük ve dinamik bir pazar var ülkemizde. Ancak, günümüzde özel okulların çoğu fiziksel ihtiyacı karşılamaya yönelik politikalarla çalışıyor ve büyüyor. Biz Vizyon Koleji olarak burada ayrışıyoruz. Vizyon Koleji eğitim alanında yenilikçi, kaliteli ve nitelikli bir seçenek olarak büyüyor.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?

Vizyon Koleji her şeyiyle farklı bir eğitim alternatifi. Bu nedenle açıldığı her lokasyonda ilgi topluyor. Girişimcilerin Vizyon Kolejinin vizyonunu ve eğitim felsefesini sahiplenmesi, çok iyi anlaması ve anlatabilmesi gerekiyor. Çünkü Vizyon Koleji kaliteli ve nitelikli eğitim için tercih edilen bir marka.