Franchise sektörü için en önemli organizasyonlardan biri olan I. Ufrad çalıştayı ağustos’ da gerçekleştirildi

27 Ağustos tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi Tepekent Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen I. UFRAD Çalıştayında Sektörün sorunları ele alınarak tartışılıp çözüm önerileri belirlendi.
Çalıştay ile başlayacak bir dizi çalışma sonucunda 5 yıllık ‘UFRAD Franchising Sektörü Strateji Planı’ yayınlamayı planlayan UFRAD Franchising Derneği, planın hazırlanmasında ilk çalışma olan çalıştayda tedarikçilerle birlikte maliyet düşürme, AVM ve cadde mağazacılığı, Franchise fuarları, Yurtdışına Yayılma ve standartların eğitim ve denetimle korunması konularını ele aldı. 
UFRAD Genel Sekreteri Osman Bilge’nin Moderatörlüğün de Tedarikçilerle Birlikte Maliyet Düşürme konusunun ele alındığı masada “Tedarikçilerle sürdürülebilir ilişki, performans ölçümü, sektörel rakiplerin müşterek tedarikçi kullanması, yatırım, işletme ve tanıtım maliyetlerini tedarikçilerle düşürme  başta olmak üzere tedarik maliyetlerini düşürme konusunda birçok sorun ve çözüm önerileri” konuşulmuştur. Yönetim Kurulu Üyesi Muhammet Nezif Emek Moderatörlüğünde AVM ve Cadde Mağazacılığı konusunun ele alındığı masada “AVM sabit TL kiraları ile cadde kiraları karşılaştırması, caddelerin belediye ve esnaf işbirliğinde canlandırılması, franchise zincirlerin AVM ve cadde konsepti geliştirmesi ve kira düzeyi için sektörel dayanışma” başlıkları konuşularak sorun ve çözüm önerileri dile getirilmiştir.
Yönetim Kurulu Üyesi Gürkan Donat Moderatörlüğünde Franchise Fuarları ve Satışı konusunun ele alındığı masada “Bayim Olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı başta olmak üzere fuarların bütçe planlaması, faydaları, Dünyada ki Franchise fuarları, franchise satışı için uygun tanıtım mecraları ve franchise koşullarının yayılmaya etkisi, sektörel dayanışma” konuları üzerinde konuşularak sorun ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Yönetim Kurulu Üyesi Alpay Erüs Moderatörlüğünde Yurtdışına Yayılma konusunun ele alındığı masada “Turquality programı, firmanın hazırlanması, Hizmet İhracatçıları Birliği, farklı pazarlara göre franchise anlaşmaları, geçerli hukuk ve dil ve Yurtdışında yapılanma, master franchise, single franchise tercihi” konuları üzerinde tartışılarak sorun ve çözüm önerileri paylaşılmıştır.  Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Erkan Moderatörlüğünde Standartların Eğitim ve Denetimle Korunması konusunun ele alındığı masada “Zincir işletmelerin standartlaşma  ihtiyacı, eğitim ve denetim için ayrılan bütçe ve ticari başarıya etkisi, UFRAD Franchise Akademi eğitimlerinden yararlanma, İşletme denetiminde verimli yöntemler” gibi konular konuşularak sorun ve çözüm önerileri paylaşılmıştır.
Franchising sektörünün hızla büyüdüğünü dile getiren Genel Başkan Doç. Dr. Mustafa Aydın, ‘Franchise veren markaların öncelikle konseptlerini doğru oturtup müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına göre markalarını geliştirmeleri gerekmektedir. Franchise sisteminin başarılı olması için kalite standardının yüksek tutulması ve operasyon/kontrol mekanizmasının çok  etkin kullanılması gerekmektedir’ dedi. Özellikle yurtdışında büyümeyi planlayan markalar için en başarılı yapı olan Franchising sisteminin sorunlarını ele alarak geleceğe yönelik gerekli değişiklik ve yapılanmayı sağlamak zorunda olduğumuzu belirten Aydın, Markalaşmak bir ülkenin gelişimi için en gerekli etkenlerden biridir. Bugün tüm güçlü ekonomiler dünya pazarlarını markaları ile ele geçirmektedirler. Birçok inovatif düşüncesi, dünya standartlarında ürün ve hizmetleri barındıran Türkiye girişimcileri ve firmaları artık kabuklarından sıyrılmalı, güçlerinin farkına vararak dünya standartlarında markalar geliştirmelidirler. Çok yol kat etmiş olmamıza rağmen daha çok işimiz var. Hep beraber hiç durmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.
Sosyal tesislerdeki mangal partisi ile sona eren çalıştay ülkemiz franchise sektörünü bir araya getirdi.