Cafe Italiano

1995 senesinden beri kazandığımız tecrübeler doğrultusunda, bizler markalarımızdan Cafe İtaliano için zamanın doğru olduğunu düşünerek markamızı, bilgilerimizi ve uzun zaman çalışarak kurduğumuz sistemimizi paylaşma kararı aldık” diyen firma yetkilisi Oğuz Şenol sorularımızı yanıtladı.
Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?
1985’de yurtdışında başladığım yükseköğrenimimi bitirdikten sonra 1990 senesinde iş hayatına toptan gıda işiyle başladım. 1995 senesinde sektörün ilklerinden olmak üzere cafe restaurant işine girdim. Kurduğumuz markalar arasında Harvard Cafe, Cafe İtaliano, Bursa Kebap Evi, Cafe Salad, Dreams olmak üzere sektörde 24 senedir artan hizmet anlayışı ile hizmet etmekteyiz.

Sizin kurduğunuz sistemin çıkış noktası oldu?
Firmamızın, cafe/restaurant sektöründe 1995 senesinden beri 24 senedir kazandığı tecrübeler doğrultusunda, bizler markalarımızdan Cafe İtaliano için zamanın doğru olduğunu düşünerek markamızı, bilgilerimizi ve uzun zaman çalışarak kurduğumuz sistemimizi paylaşma kararı aldık. Asıl çıkış noktası yaşanılan ekonomik krizdir. Diyeceksiniz ki tersi olmalı, ancak günlük nakit ile sirküle olan ve sektörde yatırımcının az bir yatırımla, misafirin çok uygun fiyat ile çıkabileceği, dekorasyonuyla, hizmetiyle, 4/4 lük kazandıran bir sektör boşluğu olduğunu gördük. Ve tüm sistemi yatırım giderinden, gelir marjından, kira ve çalışan sayısından tutunda menü içeriği ve food cost (yiyecek maliyetine) kadar bu kriz ortamına en uygun projeyi Cafe İtaliano franchise sistemi altında birleştirdik.

Markanızdan franchise alabilmesi için nelere dikkat ediyorsunuz?
Uygun bir çalışma partneri ile uygun bir lokasyon olması lazım öncelikle. Başvuruları hem finansal hem göz önünde bulundurduğumuz bazı kriterlerden geçirerek 2.ci görüşmemize olumlu ya da olumsuz cevap ile yaklaşıyoruz. Amacımız sürekli her 2 tarafında kazan kazan modeli ile belli bir aile ortamı sıcaklığında başarılı bir şekilde çalışabilmesini sağlamaktır.

Siz nasıl bir model geliştirdiniz?
Bizim bir modelimiz var. Adını ‘düşeş formülü’ koyduk. Bu Cafe İtaliano yatırımcımız için en net formül ve tariftir: Lezzet + Fiyat Avantajı +Düşük Maliyet + Düşük Risk (Yatırım) + Yüksek Kar marjı + En hızlı yatırımın geri dönüşü = Cafe İtaliano

Bu model ile hedefiniz nedir?
Hedefimiz yatırımcımız için: Yukarıdaki formülde de bahsettiğimiz üzere, en az yatırım ile elde edilebilecek en fazla kar marjı. Ve bunu yaparken bizim tüm bilgi tecrübe ve desteklerimizden faydalanarak en kısa zamanda yatırımın geri dönüşünü sağlamak.

Sizin hazırladığınız modelin diğerlerinden farkı nedir?
Öncelikle şeffaflık en büyük farklarımızdan. Bildiğim kadarıyla bizim gibi info kitapçığında tahmini aylık mizan vererek kar / zarar tablosu çıkaran ve bunu paylaşan yok. Başka en önemli farkımız aylık mizan verilerinde de gözükeceği gibi % 24 kar marjı ile yatırım geri dönüş süresi 15 – 18 aydır. Bu bizim caferestaurant sektöründe çok çok iyi bir süredir. Ayrıca tarafımızca A dan Z ye anahtar teslim dükkan yapılması ve bunun her harcamasının kendimizce hiç kar edilmeden en uygun şekilde yapılması, en tecrübeli eğitmenler tarafından sürekli eğitimler ve süreç içerisinde aylık kontroller yapılmasını da saymalıyız. Bir başka en önemli farkımız ise tam 24 senelik sektör tecrübemizdir.

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Biz bu sistemi Cafe İtaliano markasını, ülkemizin ve sektörün yaşadığı günün zor koşullarını görerek ve yatırımcı gözlüğünden olduğu kadar misafirlerimizin gözünden bakarak kurduk. Bu sistem çalışması yaklaşık 1 sene sürdü. İtalya’daki trattoria tarzı çok şirin, pötikareli masalar ve dekorasyonu ile davetkar, fiyatları ile çok uygun ve yatırımcının kar marjı en yüksek sistemi kurarak para kazanması üzerine çalıştık. Amacımız bu sistemin başarısı ve karşılıklı memnuniyet esasına göre büyümektir.