Yepita Boşnak Börekçisi

“Bizim için en önemli kriter, yatırımcı adaylarının bizim elimizde doğup, büyüttüğümüz Yepita’yı kendi çocukları gibi benimsemeleri ve ilgilenmeleridir. İşlerinin başında durmalarını istiyoruz. Bunun dışında işletme deneyimi ve kültürüne sahip olmalarına da çok önem veriyoruz” diyen marka yetkilisi Engin Arapoğlu sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Aslen Boşnak kökenliyim. Dedelerimiz, şu anda Sırbistan sınırları içinde olan, eski Yugoslavya’daki Müslüman Türklerin yaşadığı Sancak bölgesinden Düzce’ye göç etmişler. Ben Düzce’de doğup büyüdüm. Sonrasında ailemle birlikte İstanbul’a yerleştik ve Boşnak Mahallesi olan Pendik Sapanbağları’nda yaşamaya başladık.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yepita Boşnak Börekçisi 2007 yılında kuruldu. İlk mağazamızı yine bir Boşnak Mahallesi olan Pendik Yeşilbağlar’da açtık. 2010 yılına kadar burada devam ettikten sonra, Yepita’yı daha ileriye nasıl taşıyabiliriz diye düşünmeye başladık ve Pendik çarşısında ilk şubemizi açarak gelişim sürecini başlatmış olduk. Bu süreçte imalat için daha büyük bir alana ihtiyaç duymaya başladık ve 2013 yılında 500 metrekarelik bir alanda yer alan bugünkü imalathanemize taşındık. Artan üretim kapasitemizle birlikte yeni pazar arayışlarına girdik ve kurumsal firmalara tedarik hizmeti vermeye başladık. Bugün geldiğimiz noktada, çoğunluğu Boşnak kökenli olan 50 çalışanımızla birlikte, Türkiye’deki en iyi standartlarda üretimimizi gerçekleştiriyoruz ve İstanbul’daki en büyük kurumsal tedarikçi durumundayız.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Pendik Bahçelievler Mahallesi, Pendik Çarşı, Küçükyalı ve Düzce’de olmak üzere, toplam 4 şubeyle hizmet veriyoruz.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Yepita olarak franchise vermeye yeni başlıyoruz. Kendi şubelerimizi açmaya başladığımız süreçten itibaren çok sayıda franchise talebi gelmesine rağmen, sistemimizi her açıdan mükemmel hale getirmek istediğimiz için bu talepleri geri çevirdik. Şu anda kendi mağazalarımızda edindiğimiz perakende deneyimi ve oluşturduğumuz sistemle yatırımcılar için karlı ve sürekli olacak bir fırsat yarattık. Bu süreçte, sektörün önde gelen profesyonellerinden danışmanlık hizmeti aldık. Amacımız Yepita markasının daha da büyüterek, herkes için bir kazanç kapısı haline gelmesi. Kurumsal tedarikçi olarak sürdürdüğümüz liderliğimizi bu alana da taşımayı hedefliyoruz.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Bizim için en önemli kriter, yatırımcı adaylarının bizim elimizde doğup, büyüttüğümüz Yepita’yı kendi çocukları gibi benimsemeleri ve ilgilenmeleri. İşlerinin başında durmalarını istiyoruz. Bunun dışında işletme deneyimi ve kültürüne sahip olmalarına da çok önem veriyoruz. Bize gelen her franchise talebini karşılamak gibi bir düşüncemiz kesinlikle yok. Doğru yerde, doğru yatırımcıyla mağazalarımız açılsın ve herkes bu işten kazanç elde etsin diye düşünüyoruz. Bizim arayışımız, bu yolda beraber yürüyeceğimiz iş ortaklarıdır.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Franchise sözleşmemizde belirtilmiş olan, haberli ve habersiz periyodik denetimler yapıyoruz. Ayrıca gizli müşterilerle de bu denetimleri sıkılaştırıyoruz. Denetimlerdeki amacımız kişileri yargılamak veya suçlamak değil, hizmet kalite ve standartların aynı seviyede kalmasını sağlayarak bu sistemden kazanç sağlayan herkesin haklarını korumaktır.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? Yaptığımız çalışmalara göre, metrekare ve fiziki koşullara bağlı olarak ortalama yatırım maliyeti 150.000 ile 250.000 TL arasındadır.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
 Kaliteden asla taviz vermiyoruz. Herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde yediğiniz Yepita böreği her zaman aynı kalitededir. Türkiye’deki en iyi üretim standartlarına sahip börekçilerden biriyiz. Çok iyi işleyen bir lojistik sistemimiz var. Ürünlerimiz belirtilen gün ve saatte, belirtilen yere mutlaka teslim edilir. Son olarak da, her geçen gün değeri ve bilinirliği artan Yepita markasını söyleyebilirim.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Öncelikle kurulmuş olan sisteme ve belirlenmiş olan standartlara en yüksek oranda uymaları gerekir. İşlerinin başında durmaları ve sıkı takip etmeleri diğer önemli bir etkendir.

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar?
Boşnak böreği tüketiciler tarafından çok seviliyor. Son beş yılda bilinirliği ve buna bağlı oluşan talep büyük artış gösterdi.  Ayrıca yatırım maliyetine ve genel giderlere oranla elde edilen karlılık oldukça cazip. Operasyonel olarak da, birçok işe göre daha az zorluğa sahip olması başka bir tercih unsuru.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Yatırımcımız olacak yeni iş ortaklarımızla birlikte, geçmişte attığımız değerli adımlarımızı daha da öteye taşımak en öncelikli hedefimiz. Doğru bir üretici olarak, doğru yatırımcıyla, doğru lokasyonda, doğru zamanda açılan ve doğru işletilen her Yepita halkası,  bu hedefe ulaşma yolundaki en büyük gücümüz olacaktır.  Hiçbir zaman değişmeyen ve en önemli hedefimiz ise, Yepita ailesi içinde yer alan herkesin çabalarının karşılığını maddi ve manevi olarak fazlasıyla almasıdır.