Dilim Börek - Erciyes Börek

“Payna Grup bünyesinde Dilim Börek, Erciyes Börek ve Pastannecim markalarıyla hizmet vermekteyiz. 3 markamız, 100’e yakın mağazamızda müşterilerimizi en iyi şekilde ürünlerimizle buluşturmaktayız” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Eker sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1984 yılında Ankara’da doğdum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Bilkent Üniversitesi’nde İşletme okudum. 2003 yılından beri gıda sektöründe ve Payna Grup çatısı altındaki markalarımızda Yönetim Kurulu Başkanıyım. Payna Grup; bünyesinde Erciyes Börek, Dilim Börek ve Pastannecim markalarını barındıran güçlü bir grup. Payna, bu üç markayı tek bir denetleme mekanizmasının çatısı altında topluyor ve organizasyonları kolayca yönetmemizi sağlıyor. 

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Markalarımızdan şirketler grubumuzun yaşça en büyüğü Erciyes Börek; 2003 yılında Ankara Erciyes İş yerleri Sitesi’nde, sabahları sıcak simit ve çay satışı yaparak yola çıkmış, kısa zamanda “ev hanımlarından sofranıza” sloganıyla markalaşma sürecini hızla tamamlayarak franchise sistemiyle büyümeye devam etmiştir. Bugün bilgi birikimi ve markaya duyulan sadakat ve güvenden güç alarak Ankara’da 34 şubeye ulaşmıştır. Ankara’nın doğum günü pastacısı Pastannecim’i 2013 yılında kurduk. Kişiye özel tasarım pastaları ve günlük üretilen vitrin pastaları ile özel günlerimizi unutulmaz kılan Pastannecim 27 şubeye ulaşmıştır. 2015 yılında ise Payna Grup içine İstanbul yüzümüz olan Dilim Börek’i de dahil ettik. 2003 yılında kurulan ve İstanbul ‘da kendine has lezzeti ile ünlenen marka; börek, baklava, kurabiye ve mantı gibi Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini müşterileri ile buluşturmaktadır. Şu anda İstanbul’da 32 şube ile hizmet vermektedir. Dilim Börek; müşteri memnuniyetini ön planda tutan anlayışı, markayı devamlı yenileme ve kaliteyi arttırma yönünde destekliyor. Üretim ise 2011 yılından itibaren, BRC standartlarında tasarlanan 5000 metrekarelik teknolojik tesislerde gerçekleşiyor.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Dilim Börek İstanbul’da 32 şube ile hizmet vermektedir. Grubumuzun ise diğer markalar dâhil olmak üzere toplam 100’e yakın şubesi bulunuyor.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Dilim Börek 2009 yılında franchise vermeye başladı.  Markalar kuruluş sürecini tamamladıktan sonra, daha fazla müşteriye ulaşmak ve lezzetimizi yaymak için franchise sistemine geçiş sağladık.
Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler? Markamıza değer verecek ve değer katacak, franchise sistemine hâkim, işletmesini sahiplenecek ve devamlı gelişmesine katkıda bulunacak iş ortaklarını ailemize dâhil etmek istiyoruz.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Firmamızda bulunan bölge operasyon sorumluları, bayilerimizi gerçekleştirdikleri haberli ve habersiz denetimlerle devamlı kontrol altında tutuyor.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? Franchise sistemiyle açılan bir mağazamızın ortalama maliyeti, metrekaresine göre 250.000-350.000 TL aralığında değişiyor.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Kalıcı bir marka olabilmek için kurumsal bir yapı, dolayısıyla kurumsal bir kimlik ve duruş sahibi olmak çok önemli. Markalarımızda biz yönetim, organizasyon, üretim ve denetim sürecinde her alanda profesyonel bir ekiple çalışmaktayız. Müşterilerimize hizmeti kendimize sunulmasını beklediğimiz kalite ve hijyen şartlarında sunuyoruz. Duruşu ve kalite anlayışıyla sürekli büyüyen disiplinli ve başarılı bir grubun çatısı altında olmak; girişimcilerin daha az risk almasını sağlamakta ve düşük maliyetlerle elde edilen yüksek karlılık da franchise alanlar için doğal bir sonuç haline gelmektedir. Ayrıca iş modelinin sade ve kolay olması finansal sonuçların da hemen görülmesini ve karlı bir franchise sistemi ile yatırımcının aklındaki belirsizliğin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Biz franchise sahiplerine; kaliteli ürün, yönetim, eğitim, personel, ulusal reklam ve tanıtım çalışmaları, satış ve stok yönetimi konularında destek sağlıyoruz.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
İşine sahip çıkan, işini takip eden, markayı yükseltmek için çalışan ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan yatırımcılar başarıya kolaylıkla ulaşmaktadır.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Gıda sektörü günümüz koşullarında popülerliğini ve ivmesini kaybetmeyen bir alan. Gıda sektöründe ustalık gerektirmeyen bir iş sahibi olmak, baklava ve börek gibi modası geçmeyen lezzetlerle müşterileri buluşturmak ve sade bir iş modeline yatırım yapmak girişimciler için hem avantaj hem de ayrıcalık.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Yaptığımız iş geleneksel ve yeniliğe açık bir iş değil. Biz üretim ve hizmet ağımızda ürünün yapısını bozmadan üretim ve hizmet kalitemizi geliştirmeye çalışıyoruz. Tepsi börekçiliğini mahallelere taşımakla hizmet ağımızı genişlettik. Dilim Börek’in alanında ilk olan 2009 yılının Haziran ayında kurulan 444 4 356 (ALODLM) lezzet hattıyla müşterilerin bize daha rahat ve hızlı ulaşmasını sağladık. Müşteri memnuniyetini artırmak için sektöre örnek olan kampanyalarımızla geleneksel lezzetleri uygun fiyatla müşteriyle buluşturmayı başardık.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Gıda sektöründe, lezzet, hijyen, hizmet ve güçlü marka imajı gibi bileşenleri yan yana getiremeyen işletmeler, daha büyük firmaların ortaya çıkmasına neden oluyor.  Sektörde merdiven altı işletmeler, sosyal güvenliği olmayan işçi yapıları, hijyen ve kalite standartlarına uygun olmayan üretim şartları da insanların sektöre bakışını olumsuz yönde etkiliyor. Sektördeki dengeleri aşağı çeken asıl problemin ise sektördeki yetersiz hizmet şartlarının olduğunu düşünüyorum. Unlu mamuller sektöründe yer alan firmaların; ayağa hizmet anlayışını benimseyerek, mağaza tasarımından pazarlamaya kendini geliştirerek, kaliteden ödün vermeden bu pazarda kısa sürede söz sahibi olabileceklerine inanıyorum. Tüm bunlara ek olarak, ülkemizde ve dünyada yaşanan krizler de sektörün yön değiştirmesine neden oluyor. Bu krizler, tüketicilerin en temel ihtiyaçlarını düşük alım gücüyle sağlama çabasına itiyor ve doğal olarak tüketici daha da seçici oluyor. Biz de Dilim Börek ve diğer markalarımızda müşterilerimizin bu durumdan etkilenmemesi için; markamıza yaptığımız yatırımların büyük bir kısmını hammadde temini, teknolojik alt yapı ve geliştirme faaliyetleri üzerine yapıyoruz. Franchise sistemiyle de bu amaç doğrultusunda müşterilerimiz tarafından erişilebilirliğimizi arttırıyor ve fiyatlarımızı daha da uygun hale getiriyoruz. 

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Önümüzdeki süreçte markalarımızın İstanbul’da etkin olmasını istediğimiz için bu yönde bir büyüme stratejisi kurguluyoruz. 2020 yılında 20 mağaza açmayı planlıyoruz. Kısa dönemde, İstanbul ve Anadolu’da dağıtım ağımızı geliştirmeyi; geleneksel lezzetlerimizi Türkiye çapında yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Markamız ve kurumsal kimliğimize dair tüm çalışmalarımızı profesyonel ekiplerle adım adım gerçekleştiriyoruz.