Boşnak Börekçi

Girişimcilerimize en büyük tavsiyemiz kesinlikle inandığı işi yapmalarıdır. İnanan ve işe gönül vermiş girişimcilerin başarısız olma ihtimalleri yok denecek kadar azdır. Oturmuş bir sektör ve işletme için franchise düşüncesi daha olumlu bir yapıya bürünmektedir” diyen Firma Müdürü Hamit İbrahimoğlu sorularımızı yanıtladı.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Boşnak böreğini perakende olarak satan ilk firma Boşnak Börekçi, 2000 yılında Fikret Balkan tarafından kuruldu. Bekirdere’de küçük bir dükkânda faaliyet gösteren Boşnak Börekçi, kısa sürede büyük ilgi topladı ve firmaya franchising talepleri gelmeye başladı. Sektöründe hızla büyüyen ve gelişen Boşnak Börekçi ailesi olarak, 2001 yılında Kocaeli’nde, 2002 yılında ise İstanbul’da ilk şubelerimizi bünyemize kattık. Zaman içerisinde, hem kurumsal hem de dijital platformlarda kendimize özgü duruşumuz ile büyük bir aile haline geldik. Boşnak Börekçi, 19 yılı aşkın bir süredir devam eden hizmetlerinde, gün geçtikçe artan ilgi ve taleplerle birlikte bugün, Kocaeli ve İstanbul çevresinde hizmet vermektedir.

Şu an kaç şube ile nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Şu anda 45 şube ile Kocaeli ve İstanbul genelinde hizmetlerimize devam ediyoruz. Şubelerimizi arttırmayı planlıyoruz bu yöndeki çalışmalarımız da devam etmekte.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
İlk franchise 2001 yılında Değirmendere’ye verildi. Boşnak Börekçi’sinde ürünlerimiz mutfaktan masalarınıza gelene kadar uzun ve değerli bir süreçten geçmektedir. İstediğimiz bu duygusal bağı genişletip daha fazla kişiye sağlıklı ve kaliteli bir hizmet sunarak her noktada insanlarla buluşmaktır. Bu düşünce ile yola çıkarak franchise sistemimizi başlatmış bulunduk.
Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler? Franchasing sistemimizde en önemli nokta konum ve duygusal bakış açısı diyebiliriz. Konumun şubeler arası mesafesi ve yerleşkesi bizim için önemli olmakla birlikte, Boşnak Börekçi ailesi olarak yaptığımız işe gönülden bağlıyız. Franchise talebi olacak kişilerden de aynı yaklaşımı bekliyor ve markamıza en az bizim kadar önem vermeleri franchise sürecinin onaylanması için yeterli olacaktır.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Franchise işlemleri tamamlanıp şube açılışı sağlandıktan sonra ilk 15 gün birlikte çalışıyoruz. Sistem oturduktan sonra belirli periyotlar ile denetlemelerimiz devam ediyor.
Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? Aslına bakarsanız net bir rakam belirtmek doğru değil. Binanın yapısı, alan ve bölgeye göre farklılık göstermekle birlikte konseptlere göre 200 bin - 450 bin arası değişiklik göstermektedir.
Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir? Boşnak Börekçi uzun yıllardır bu sektörde yer alan başarısını ve kalitesini kanıtlamış bir markadır. Ayrıca franchise sistemimiz dahilinde yeni açılacak bir şubeye neredeyse bütün ürün desteğini sağlıyoruz. Bu durum tercih edilme oranını biraz daha arttırmış oluyor.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Girişimcilerimize en büyük tavsiyemiz kesinlikte inandığı işi yapmaları. Bizler bu işe girerken inandık ve bugün bu noktada olmamızı sağlayan şey kesinlikle işimize duyduğumuz aşktır. Toparlamak gerekirse inanan ve işe gönül vermiş girişimcilerin başarısız olma ihtimalleri yok denecek kadar azdır.

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar?
Boşnak Börekçi her yaşa ve sosyal hedef kitleye hitap eden bir işletmedir. Aynı zamanda her damak tadına hitap eden lezzetleri bünyemizde barındırıyoruz. Ve gerçekten oturmuş bir sektör ve işletme için franchise düşüncesi daha olumlu bir yapıya bürünmektedir.

Bu alanda getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Her zaman gururlanarak anlattığımız kadınlarımızın her işin içinde olması gerektiği konusunu yine vurgulamak isteriz. Boşnak Börekçi kadınların istihdamı konusunda oldukça hassas yaklaşan ve kadın gücüne değer veren bir işletmedir. Mutfağımızda ürünlerimizi hazırlayan ekip arkadaşlarımızın tamamı kadındır. Boşnak Börekçi’sine olan bu ilgi, en güzel ve en başarılı kadınların el emekleri sayesinde oluşmuştur.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Faaliyet alanımız her ne kadar gıda sektörü olsa da insanlar onlara özel hissettirmeyen ve lezzetinin damaklarında yer etmediği bir yeri ikinci bir kez tercih etmiyor. Bizler bu uzun süreci geride bırakarak Boşnak Börekçi’sini insanlara sevdirmeyi başardığımızı düşünüyoruz. Sadık bir müşteri kitlemiz ve onlarla birlikte sektördeki rakiplerden sıyrılarak geleceğimizi garantilediğimizi düşünüyoruz. Bununla bağlantılı olarak gelecekte daha fazla kişiye hizmet vererek hız kesmeden büyüyeceğimiz konusunda şüphemiz yoktur.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Boşnak Börekçi olarak farklı noktalarda franchise vermeye devam ederek lezzetimizi ülke genelinde duyurmak ve daha sonra uluslararası bir lezzet noktası haline gelmek planlarımız arasında. Bursa, Yalova, Sakarya bölgelerine franchising çalışmalarımız devam etmektedir.