So CHIC… • Sezgin Group

 “Zengin ürün çeşitliliğimizle, takı alanındaki tüm ihtiyaçları karşılıyoruz. Gümüşü tercih eden modern ve şehirli kadınlar, takılarını yatırım amaçlı görmüyor. Günlük kıyafetleri ile kombinleyeceği takıları tercih ediyor” diyen Sezgin Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sezgin sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1964 yılında İstanbul’da doğdum. İş hayatıma babamın Kapalıçarşı’daki altın ve gümüş dükkanında başladım. Askerden geldikten sonra gümüş sektöründe boşluk olduğunu gözlemleyerek bir gümüş firması kurdum. Daha sonra 2004 yılında ilk gümüş perakende zincirini hayata geçirdim. Bugün gümüş ve değerli madenlerden takı üreterek mücevher sektöründe faaliyet göstermeye devam ediyoruz.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Sezgin Group olarak 60 yılı aşkın bir süredir, gümüş ve değerli madenlerden takı üreterek yurt içi ve yurt dışında çeşitli kanallar ile satış yapıyoruz. Sektördeki deneyimimizi mağazacılık alanında da hissettirmek için, 2004 yılında So CHIC… markasıyla Türkiye’de kurumsal gümüş mağazalaşmasında bir ilki gerçekleştirdik. Zengin ürün çeşitliliğimizle, takı alanındaki tüm ihtiyaçları karşılıyoruz. Gümüşü tercih eden modern ve şehirli kadınlar, takılarını yatırım amaçlı olarak görmüyor. Günlük kıyafetleri ile kombinleyeceği takıları tercih ediyor. Tam bu noktada So CHIC… zengin ürün çeşitliliğiyle modern kadına hitap ediyor. Yenilikçi fikirlerle ve trendleri yakalayan özgün tasarımlarla yolumuza devam ediyoruz.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
 So CHIC…’in yurt içinde 55 yurt dışında ise Kıbrıs’ta 2 ve Nahçıvan’da 1 olmak üzere toplamda 58 mağazası bulunuyor. Bunların 37’si franchising yöntemi ile çalışıyor. Bünyemizde şu anda 250 kişi çalışıyor.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
 So CHIC…’in franchise giriş bedeli bulunmuyor. Sadece reklam, tanıtım ve pazarlama çalışmaları için ürün alımlarında %6 oranında bir bedel alınıyor. Aslında bu bedel markanın bilinirliğini artırmak ve satışı desteklemek için kullanıldığından yine So CHIC…’ten franchise alan yatırımcılara olumlu geri dönüşleri oluyor. Franchise girişimcilerinden en büyük beklentimiz, So CHIC… markasının imajını tüketicilere doğru aktaracak vizyona sahip olmaları. Yani bu işe gönülden bağlı olmalarını istiyoruz. Kazanmaktan keyif alan, markasına değer katacak, gelişime açık ve işini titizlikle takip eden yatırımcılarla iş birliği yapmak istiyoruz.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
So CHIC…’in sürekli büyüyen ve bilinirliğini arttıran bir marka olmasının nedeni gümüş mücevherat sektöründe özgün tasarımları, yıllar içerisinde kazanılmış değerlerin iş ortaklarına etkin bir şekilde aktarılmasıdır. Bizi tercih eden franchise’larımızın ilk günden itibaren her konuda yanlarında olmaya özen gösteriyoruz. Satış, pazarlama, muhasebe, insan yönetimi, kiralama gibi birçok unsurda uzman kadromuzla yanlarındayız.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir? Minimum 30 metrekarelik bir mağaza tercih ediyoruz. Metrekare başına 1.000 – 2.000 dolar arasında ürün koyuyoruz. Mağazanın çizimleri bize aitken, dekorasyon gibi çalışmalar ise franchise girişimcisine ait. Ortalama bir franchise mağazası her şey dahil 500 bin lira – bir milyon lira civarında yatırım gerektiriyor.

Sizden franchise alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
So CHIC… markasıyla Türkiye’de kurumsal gümüş mağazalaşmasında bir ilki gerçekleştirerek “ilk ve tek” yerli gümüş takı markasını ülkemize kazandırdık. Başarılarımızı mağazacılık alanında da kanıtlamanın verdiği güçle, yatırımcılarımıza sektörünün lider markasının bir parçası olma fırsatı sunuyoruz. Pazarlama, reklam, halkla ilişkiler, satın alma, lojistik, eğitim, operasyon ve kalite kontrol gibi destek hizmetlerle, işletmecimizin her zaman yanındayız. Yatırımcılarımız, ürün ve hizmette kalite, özgün tasarımlar, markamız için özel olarak tasarlanan modern dekorasyon konsepti ve dikkat çekici ürün ambalajları ile yıl boyunca destekleniyor. Ayrıca yatırımcılarımızı stratejik ortaklarımız olarak görüyor ve onların mali performansını önemsiyoruz. Bu anlayışla, yatırımcılarımızın karlılıklarını artırabilmeleri amacıyla onlarla birlikte kar - zarar hesapları yapıyor ve satış adetleri karşılaştırmaları ile öne çıkarılabilecek ürün çeşitleri konusunda yol gösterici bir rol üstleniyoruz.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
So CHIC… olarak öncelikle Anadolu’nun birçok noktasında ve yurt dışında mağazalar açmayı hedefliyoruz. Franchising yönteminde bizim için en gözde pazarlar Orta Doğu ve Avrupa. Hedeflerimiz bu bölgelerde büyümek. Balkan ülkeleri, Orta Avrupa ve Katar ile iletişim halindeyiz.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
 Emek yoğun ve katma değer yaratan bir sektörümüz var. Ülkemizdeki kuyumculuk sektörü, şu anda dünyanın Hindistan, Çin, ABD ve Rusya’dan sonra en büyük 5. pazarı, Hindistan ve Çin’den sonra en büyük 3. üreticisi, İtalya’dan sonra en büyük 2. ihracatçısı konumunda yer alıyor. Sektörümüz önümüzdeki süreçte, üretim ve ihracat odaklı strateji ile katma değeri yüksek ürünler üretmeye odaklanmalı. Yurtdışı pazarlarına ulaşmayı bu açıdan da önemsiyoruz.

Franchiselerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Franchise modelimizde merkez mağazalarımızı ve franchise mağazalarımızı aynı ölçütler doğrultusunda değerlendiriyoruz. Bu doğrultuda merkez mağaza ve franchise mağaza diye bir ayrım yapmıyoruz. Sahada perakende ekibimiz merkez mağazalarda nasıl mağaza yöneticilerinin yanındaysa aynı şekilde franchise mağazalarımızın yöneticileri ve bayii sahiplerinin de yanında yer alıyor. Franchise ve merkez mağazalarımızı daha iyi konuma getirmek için düzenli saha kontrolleri ve geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Ayrıca satış sonrasına da çok değer veriyoruz, sürekli geri dönüşleri değerlendirerek bir bütünlük içinde takip oluşturuyoruz.

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar?
Mücevherler tarih boyunca kadınların ilgi odağı olmuştur ve bu ilgiyi hiç kaybetmemiştir. Bu ilgi, mücevher sektörünün her zaman heyecanını korumasını sağlıyor. Mücevher sektörü ilgi çekici ve değerli bir sektör olmasının yanında oldukça da keyifli. Geri dönüşü çok hızlı ve geleceği çok parlak. Tüm bu değerler girişimciler için avantajlar oluşturuyor. Özellikle girişimcinin bu alana ilgisi de varsa başarılı olmama olasılığı yok.