Startkey Türkiye

“Girişimcilerin sektörün dinamikliğine ayak uydurabilen, girişken, eğitimlere ve yeniliklere açık, güvenilir, azimli, etik değerlere bağlı, sorumluluk sahibi ve insan ilişkilerinde etkin olmaları bizim için önemli noktalardır” Startkey Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Halil Altunsu sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1966 İzmir doğumluyum. Evliyim, iki kızım var. Uzun yıllar mücevherat sektöründe çalıştım. Severek yaptığım kuyumculuk mesleğini devam ettirirken emlak sektörüne ilgi duymaya başladım. Zaman geçtikçe bu ilgim aşka dönüştü. Gerekli eğitimleri tamamlayarak sektöre giriş yaptım. Startkey’in İzmir Bölge Müdürlüğü’nde Broker/Ofis sahibi iken markanın franchise haklarını ve tescilini satın almaya karar verdim. Şu an Startkey Türkiye’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyorum.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Startkey markası 2013 yılında İstanbul’da kuruldu. İstanbul, İzmir, Balıkesir ve Muğla’da bulunan ofisleri ile emlak sektöründe adını duyurdu. 2017 yılının Haziran ayında markayı benim satın almamla merkez İzmir’e taşındı. Şu an emlak sektöründe hizmet veren bir franchise markasıyız. Kızım Cansu Altunsu ile birlikte markamızı büyütmek için çalışıyoruz. Eğitim direktörümüz ve alanında uzman danışmanlarımız ile profesyonel işler gerçekleştiriyoruz. Sunduğumuz franchise fırsatları, ofislerimize sağladığımız olanaklar ve sosyal sorumluluk projelerimiz ile sektörde ilklere imza atıyoruz.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Markamız kuruluşundan itibaren franchise altyapısını oluşturmaya başlamıştır. Özellikle son yıllarda tüm Türkiye’de franchising olarak büyüme sürecimiz hız kazanmıştır. Nicelikten ziyade niteliğe önem veren marka politikamız sayesinde bayi sayısı artırımı konusunda kontrollü davranıyoruz. Markaya katılacak olan ofislerimizi itina ile seçiyor ve adım adım ilerliyoruz.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
İzmir’de 9, Balıkesir’de 1 adet olmak üzere toplam 10 ofisimiz ve 110’u aşkın gayrimenkul danışmanımız ile hizmet vermekteyiz. Ayrıca hazırlık aşamasında olan potansiyel ofislerimiz de mevcut.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Sektörün dinamikliğine ayak uydurabilen, girişken, eğitimlere ve yeniliklere açık, güvenilir, azimli, etik değerlere bağlı, sorumluluk sahibi ve insan ilişkilerinde etkin olmaları bizim için önemli noktalar. Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ne uyum sağlamış ve daha önce hedefli sektörlerde çalışmış kişiler avantajlı oluyor. Markamızı en iyi şekilde temsil edebilecek ve kurumsallığımızı taşıyabilecek adayları tercih ediyoruz.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Genç ve yüzde yüz yerli bir emlak markasıyız. Sektördeki yenilikçi tavrımız ve öncü atılımlarımız ile dikkat çekiyoruz. Sektördeki kurallara uyarak çalışıyor, müşterilerimize güvenilir hizmet sağlıyoruz. Ofislerimize ve gayrimenkul danışmanlarımıza mutlu ve huzurlu bir çalışma ortamı yaratıyoruz. Vizyon ve misyonumuz doğrultusunda hep daha iyisini hedefliyoruz. Her anlamda fark yaratarak girişimcilere karlı bir gelecek sunuyoruz.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir? Yeni bir ofis maliyeti 100-150 bin arasında değişiyor.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Öncelikle isim yani kurumsallık desteği veriyoruz. Ayrıca kazançtan pay almayan bir sistemimiz var. Sektöre yeni giren girişimciler için büyük bir kolaylık bu. Startkey Akademi bünyesi altında ücretsiz, yerinde ve kesintisiz eğitimler veriyoruz. Sıfırdan gelen bir danışmana kısa süre içinde yetişme imkanı sunarken tecrübeli danışmanlarımızın kendilerini geliştirmelerine destek oluyoruz. Sektörümüzün önemli altyapısı Re-Os Crm kullanıyor, reklam ve dijital pazarlama anlamında özgün çalışmalar yaparak ofislerimizi öne çıkarıyoruz. Bölge koruma politikamız da çoğu emlak firmasından farklı. Ofislerimizi, brokerları ve danışmanları koruyabilmek adına, il ve ilçelerin nüfus yoğunluğu ve büyüklüğüne göre açıyoruz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Franchiseelerimizle her zaman iletişim halindeyiz. Yüz yüze görüşmeler yapıyor, periyodik olarak ofislerimizi ziyaret ediyoruz.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Türkiye’de gayrimenkul sektörü dinamik bir yapıda ve kesintisiz olarak devam ediyor. Doğru yatırımlar ile yüksek kazançlara ulaşmak mümkün. Beyaz yakalı kesimin bile sektöre girmeye başladığını görüyoruz. Pazarın büyüklüğü ve sirkülasyon kapasitesi düşünüldüğünde emlak oldukça cazip bir sektör haline geliyor.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Emlak sektörü yakın zamanda çıkan yönetmelikle birlikte disiplin altına girmeye başladı. Artık daha profesyonel bir meslek olarak kabul ediliyor. Kurumsallık ve sektörel eğitim gibi kavramlar önem kazandı. Sektörün standartları franchise sistemi ile belirleniyor.

Sizden franchise alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekiyor?
Startkey Türkiye olarak ofislerimize pek çok olanak sağlıyor, onların sektörde emin adımlarla ilerlemelerine yardımcı oluyoruz. Müşteri memnuniyetini esas alarak hizmet veriyoruz. Etik ilkelere bağlı ve alanında uzman kişiler ile çalışıyoruz. Bir aile gibiyiz, birbirimize destek olmak görevimiz. Böyle olunca başarı da kendiliğinden geliyor.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Öncelikli hedefimiz Franchise sistemiyle büyümek. Kaliteli ve güvenilir hizmet anlayışımızdan ödün vermeden Türkiye’de daha fazla noktada var olmak istiyoruz. Yıllardır sektördeki özgün duruşumuz ve profesyonel iş yapış şeklimiz ile müşterilerimizin yanındayız. Mutlu ve huzurlu bir çalışma ortamımız var. Aramıza yeni katılacak ofislerimiz ile bu aileyi genişletmeyi amaçlıyoruz.