Jumbo Künefe

 “Son 1.5 yıldır durmadan markalaşma ve franchise konularında çalıştık. Ürün tedariğinden, şube denetlemesine kadar çok güçlü bir alt yapı kurduk. Bugün dünyada bu iş nasıl yapılıyorsa Jumbo Künefe markasında da o şekilde yapılıyor” diyen marka kurucusu Emre Keklik sorularımızı yanıtladı.
Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Aslen Gaziantepliyim, Ailemizin 2. kuşağını temsilen tatlıcılık mesleğimizi yapıyorum. Evli ve bir çocuk babasıyım. İşimi çok seviyorum ve iyi yapmak için çok çalışıyorum.

Firmanızın kurulum ve gelişim aşamaları hakkında bilgi alabilir miyiz?
 Kervan yolda düzülmez, kervan kurulur ve yola çıkar. Söylediğim gibi ailemizin 2. Kuşağı olarak bu mesleği yapıyorum. Babam ve amcam 1985 yılından bu yana, Gaziantep’te tatlıcılık yapmışlar, çocukluğum bu mesleğin içerisinde geçti.  Jumbo Künefe’de Gaziantep usulü künefe yapıyoruz, bir künefenin en iyi şekilde yapılabilmesi için gerekli malzemeleri çok iyi tanıyoruz ve ustalığımızla bunu birleştiriyoruz. Tabi bir ürünü çok iyi yapmamız bu işin franchise sistemi ile büyüyeceği anlamına gelmiyor. Nasıl tatlıcılık konusunda biz uzmansak bu işin de uzmanları var. Dünya standartlarında bir marka hayal ettim ve bunu başarmak için işin profesyonelleriyle çalışmaya başladım. Marka danışmanlığı konusunda oldukça deneyimli bir şirket olan Goodjob ile marka stratejimizi çalıştık. Bunun için birçok araştırma gerçekleştirdik. Yaklaşık 6 aylık bir ön hazırlık süreci tamamladık, demo çalışmaları yaptık, stratejimizi test ettik, alt yapıyı kurduk. Ancak bunlar tamamlandıktan sonra franchise vermeye başladık. Bu işin birinci evresiydi. Önce markamızı oluşturduk sonra da franchise vermeye başladık.
Sektörü bu konuda biraz eleştiriyorum, alt yapı hazır olmadan franchise vermeye başlıyorlar ve sırf bu nedenle çok az dünya markası adayımız var. Oysa bu işi dünyada yapmak istiyorsak standardımız da dünya ortalamasının üzerinde olmalı. Diğer bir konu da; kimlere, ne şartlarla, nerelerde franchise vermemiz gerektiği. Bu iş başlı başına bir uzmanlık, ben tatlıcıyım ama iyi şube nereye açılmalı kaça açılmalı bilmem, bilmemem de lazım, çünkü tatlıyı en iyi şekilde yapmaya odaklanmalıyım. Goodjob firmasının referansıyla Dealer Franchise yönetimi şirketi ile bu konuda çalışmaya başladık. Her yerde mağaza açamazsınız çok hassas bir konu, yatırımlar büyük, dolayısıyla başarı oranımızı maksimum seviyeye çıkarmak zorundayız. Bunun için de bu işin uzmanlarıyla çalıştık. Son 1.5 yıldır durmadan markalaşma ve franchise konularında çalıştık. Bugün 15. Şubemizi açıyoruz ve yatırımcılarımızla birlikte çok mutluyuz. Ürün tedarikinden, şube denetlemesine kadar çok güçlü bir alt yapı kurduk. Bugün dünyada bu iş nasıl yapılıyorsa Jumbo Künefe markasında da o şekilde yapılıyor, diyebiliyorum, kervan yolda düzelmez, kervan kurulur ve yola çıkar.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
 Franchise vermeye 2018 yılının Haziran ayı itibariyle başladık. Çok daha önce de başlayabilirdik ama bu işte markanız kadar alt yapınız da çok önemli. İnsanlar franchise alırken sisteme güvenirler ve sizin güçlü bir sisteminiz yoksa yatırımcılarınıza karşı sorumluluğunuzu tam anlamıyla yerine getiremezsiniz.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Şu anda 15. Şubemizi açıyoruz ve şube çalışanlarımızla birlikte yaklaşık 450 kişilik bir aileyiz.
Franchise vereceğiniz verdiğiniz kişilerde aradığınız standartlar neler? Öncelikle işlerini tutkuyla yapacak ve markamızın DNA’sına uygun insanlar olmalarını bekliyoruz. Günün sonunda yatırımcılarımızla uzun süreli bir yolculuğa çıkıyoruz; bunun için uyumumuz oldukça önemli.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri neler?
Bu iş modelini kurarken merkeze iki hedef kitleyi koyduk; 1) Şube misafirlerimiz 2) Yatırımcılarımız. Yatırımcılarımızın işlerini en kolay ve en kazançlı şekilde yapmalarını sağlamak üzerine bir sistemimiz var. Teknolojik alt yapı yatırımlarına çok önem veriyoruz. Hiç bir işin aksamaması için; siparişten, stok takibe, personel performansına kadar takip ettiğimiz bir sistemimiz var. Örneğin A şubesine ilk sevkiyatta ne kadar malzeme gideceğini sistem otomatik olarak belirleyebiliyor. Bu üretim planımızı ve lojistiğimizi kolay yönetmemizi mümkün kılıyor.  Diğer yandan gelişime ihtiyacı olan bir personeli sistemden anında tespit edip, eğitim uygulayabiliyoruz. Bu kolaylıklar öncelikle bayilerin bizi tercih etmeleri için bir neden. İş modelimizde yalınlık var. Yatırımcılarımız çok az satın alma kalemi ile bütün operasyonu yönetip kolayca takip edebiliyorlar. Önemli bir konu da şu; franchise sisteminin mantığında ölçek ekonomisi yaratmak vardır. Biz bunun farkındayız ve bu ekonomiyi bayilerimizin kazancına olacak şekilde kullanıyoruz. Temel mesele sistemin sürekliliğidir. Eğer bunu mümkün kılarsanız kazanç sonuç olur, ama kazanç amaç olursa hem kendinize hem de yatırımcınıza zarar verirsiniz.
Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Şube metrekaresine göre değişiklik gösteriyor. Kabaca 850.000 TL - 1.200.000 TL arasında değişiyor. Yatırımın 24 aydan kısa sürede dönmesini bekleyerek şube açıyoruz. Bu da sektör ortalamasının üzerinde ve yatırımcılarımızı tatmin ediyor. Biraz önce bahsettiğim ölçek ekonomisi işte bunu sağlıyor.

Sizden Franchise alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Öncelikle mimari proje aşamasından şube açılışına kadarki sürecin eksiksiz sorumluluğunu alarak yürütüyoruz. Yatırımcımıza anahtar teslim şube teslim ediyoruz. Açılış öncesinden başlayarak eğitim ve reklam desteği veriyoruz. Merkezi ürün temini yapıyoruz. Sistemimiz tamamen yatırımcı konforu üzerine tasarlanmış durumda. Kolaylık ve kazanç iki anahtar kelime bizim için.

Sektörün Türkiye’de geldiği son noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sektör bizce henüz kurumsallaşma aşamasında ve potansiyelinin %10’unu dahi gerçekleştirmedi. Bu müthiş bir iş fırsatı sunuyor aynı zamanda çok büyük bir kirlilik potansiyeline de sahip, eğer sektör oyuncuları bu işi ciddiyetle yaparsa kısa sürede sektöre güven oturur ve büyümesi oldukça hız kazanır.

Sizden franchise alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Biz yatırımcılarımızın başarılı olması için maksimum çabayı gösteriyoruz. Onların yapması gereken sisteme adapte olmaları ve işlerini tutkuyla yapmaları. Dediğim gibi bizim işimiz yatırımcıya kolaylık ve kazanç sunmak; onlardan beklediğimiz de işlerine tutkuyla sarılmaları.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
 2019 yılında 24 şube hedefine ulaşmak istiyoruz. Diğer yandan yurtdışı için de görüşmelerimiz sürüyor. Yıl sonuna kadar en az bir dünya başkentinde şube açmayı hedefliyoruz.