İyilik Atölyesi

“Toplumumuzda engelli bireylerin oranı yüzde 12 gibi yüksek bir düzeydedir. Yaklaşık 10 milyon insanımızın “engelli” statüsünde olduğu düşünüldüğünde, bu insanlarımızın üretim ilişkilerine katılmasının yaratacağı katma değerin önemi büyüktür” diyen İyilik Atölyesi Kurucusu Ramazan Demir sorularımızı yanıtladı.

 İyilik Atölyesi Nedir?
İyilik Atölyesi, Juice Planet’in Sürdürülebilir Ticari Sosyal Sorumluluk Projesi olarak 2017’de İzmir Mavibahçe AVM’de kurduğu özel bir kafeteryadır. Projenin tüm yatırım maliyetleri ile açıldığından buyana işletme giderleri Juice Planet tarafından karşılanmıştır. Proje kendi kaynağını yaratabilen ve yönetebilen bir yapıya kavuşturulduktan sonra Ocak 2019’ da dernekleşen İyilik Atölyesi’ ne devredilmiştir. Proje tümüyle dezavantajlı ailelerce kurulan İyilik Atölyesi Derneğince yürütülmektedir.

Bir kafeteryadan çok daha fazlası...
İyilik Atölyesi sadece bir kafeterya değil, doğaya insana topluma dost bir projedir. Hepimizin ihtiyacı olan dayanışma ve ayrıştırmadan bir birimizi kabul ederek birlikte yaşama arzusunun vücut bulmuş halidir. Çünkü; Dezavantajlı bireylerin çalışıp sürekli gelire kavuştuğu, Gelirinin bir bölümünü farklı ihtiyaç noktalarına aktaran, Tüketilen ürünlerin bir bölümünü doğrudan köylü ve üreticiden alarak üretimi destekleyen, Dezavantajlı grupların eğitilerek farklı işletmelerde çalışabilecek yetkinlikleri kazandığı bir okul görevi üstelenen “çok yönlü, sürdürülebilir sosyal sorumluluk projesidir”.

Proje nasıl çalışıyor?
Proje 4 ana ayağa oturtulmuştur:

1-Burada engelliler, Down sendromlular, tüm dezavantajlılar aileleri ile birlikte çalışabiliyor örneğin: anne mutfakta çalışırken çocuğu serviste çalışıyor gibi... Bu yönümüzle istihdamı desteklemiş oluyor hiç üretime katılmayan bir kesimi ekonomiye, istihdama ve en önemlisi hayata katmış oluyoruz.
2-Bu projede biz satın alınan ürünleri köy kooperatiflerinden ya da evde üretim yapabilen dezavantajlı ailelerden almaya özen gösteriyoruz ve bu yönümüzle de yerli üretimi, katma değerli üretimi desteklermiş oluyoruz.
3-kafeteryanın aylık cirosunun bir kısmını ay sonunda diğer ihtiyaç sahibi kişilere veya eğitim amaçlı kurumlara/stklara aktarıyor.
4-Bu projede her hafta bir kolaj olmak üzere çoğunlukla okulları-şirketleri kimi etkinliklerle cafemize davet ediyor misafir ediyoruz, bu vesile ile gençlerin-çocukların kendinden farklı olanlarla temas etmesini iletişim kurmasını sağlayarak toplumsal gelişime, ayrıca daha mutlu ve entegre bir toplum yaratmaya katkı sunuyoruz.
Görebileceği gibi, bu proje her yönü ile insanlığa, ekonomiye tüm ekosisteme pozitif katkı sunuyor, bu yönü ile de kısa sürede çok ses getirdi ve devletin en üst kademelerinden sayısız dernek ve kurum tarafından örnek proje gösterilip ödüllendirildi.

İyilik Atölyesinin yaygınlaşmak gibi bir hedefi var mı?
Bu projenin Türkiye’de değil Dünyada örneği yok ve neden büyümesin? Sadece bir alanda kalsın? Bunun için de “iyilik melekleri” olarak adlandırdığımız bir sistem kurguladık. Bu bildiğimiz Franchise sisteminden farklı ama içinde Franchise sisteminin bazı unsurlarını barındıran, ortak yapılı bir model uyguluyoruz. Bu sistemde yatırımcılarda öncelik tercihimiz ailelerinde dezavantajlı bireyler ya da Down sendromlu bireyler barındıran yatırımcılar olacak, tabi ki ailesinde bir dezavantajlı olmasa da bu konuda duyarlı kişilerle kuracağımız ortaklıklarda hem topluma, hem istihdama, hem ekonomiye hem de dezavantajlı ailelere katkı sunmayı hedefliyoruz. Tabi ki bu yönleri ile çok özel bir proje olmasından dolayı çok da tercih edildiği için geliri yüksek bir yapısı bulunmaktadır. Öncelikle projenin, sistemin devamlılığı için gelirin bir kısmı fon olarak ayrılacak geri kalanı ise işletmenin yatırımcısı ya da yatırımcı ortaklarının kar payı olarak dağıtılacaktır. Birçok AVM’den teklif alıyoruz, Türkiye’nin her yerinden lokasyon teklifleri geliyor, özellikle AVM’lerde uygun koşullarda yer bulma şansımız olduğundan bu alanda fırsatları kısa zamanda değerlendirmek ve büyütmek istiyoruz.

Yatırım şartları nelerdir?
Yatırım tutarı lokasyona ve mekana göre değişmektedir, sektörde kafeterya zincirlerinin ortalama yatırım tutarlarının altında olduğunu söyleyebiliriz. Tercih olarak min 150 metrekare açık alanlı yerler ve mutlaka çalışan grubuna uygun lokasyonlar tercih edilmektedir. Lokasyon dernek merkezi tarafından onaylanmaktadır.Tüm ürün tedariği merkezi yapılmaktadır, lokasyona göre yerel dernek ve kadın kooperfitleri ile merkezi anlaşmalar yapılması koşulu ile o bölgedeki işletmeye tedarik hakkı tanıyabiliyoruz. Çok hassas bir konsept olmasından ötürü bu konuda çok sıkı bir kontrol sistemi ve müzakere süreci olduğunu bildirmek isteriz.