Lokmacious

“Yatırımcılarımızda aradığımız en belirgin özellik gözlerin parlaması; ticareti hali hazırda herkes yapabilir, yapıyor da. Ama başarı sadece ticareti bilmekle olmuyor, istemek lazım, çalışmak lazım, değişikliğe açık olmak lazım” diyen firma yetkilisi Ece Ergün sorularımızı
yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
İşletme sahibi olarak 28.06.1999 yılı İstanbul doğumluyum. Evet, kimine göre henüz çok küçüğüm ama hayallerim büyük. Biliyorum ki insanı ayakta ve hayata bağlı tutan tek şey hayalleridir. Allah sağlık sıhhat verdikten sonra insanın, özellikle bir Türk’ün yapamayacağı iş, üstesinden gelemeyeceği bir zorluk yoktur. Lokmacious’tan önce birkaç iş kolunda tecrübem oldu. Online alışveriş, sipariş yönetimi, müşteri yönetimi gibi alanlarda çalıştım. Bundan 3 ay önce küçük amcam ile kahve içmek için dışarı çıktık. Amcamla genelde real konulardan konuşuruz ve hayallerden…O gün de eğitim ve çalışma hayatıyla alakalı konuşuyoruz. Kendisinin geçende bir lokmacıya gittiğinden, lezzetinin güzel fakat eksiklerinin olduğundan bahsediyordu, konuşmasını keserek “O zaman, Lokmacı Abla diye butik bir yer açalım, aile işletmesi olur. Annem ve babam da bize destek olurlar” dedim. İnanır mısınız? Amcam bu fikrimi hiç düşünmedi bile, o hayalimde bana eşlik etti, beni aldı yurtdışında eğitimlere, yardım etmeyi çok istediğim insanlara yardım etmeye, babaannemle umreye gitmeye, en çok sevdiğim ülkeleri gezmeye kadar götürdü. Sonra dedi ki “Birisine destek olmanın hayali bile ne kadar güzel değil mi? Bence paha biçilemez bir duygu; doğru kişiye, doğru zamanda, doğru yoldan destek olabilmek. Ama bu hiç hayal kurmak kadar kolay değil. Bu yolda uykusuz kalabilirsin, ağrıların olabilir, bocalayabilirsin, aldatılabilirsin, kandırılabilirsin, kendine kızabilirsin, nereden başladım bu işe diyebilirsin, benim sakin bir hayatım vardı ne gerek vardı bunca telaşeye diyebilirsin. Buna benzer bir sürü ikilemin olabilir. Ama inan benim sen de gördüğüm; Sen biraz yorulduktan sonra bu işin canına okursun, bisiklete binmek gibi gelir bu iş sana. Ve biliyorum ki daha sonra sen bununla yetinmezsin. Bu sefer daha büyük işler yapar daha çok destek olursun etrafındaki insanlara. Ama merak etme hayatın böyle gitmez; Sen hem verimli çalışır hem de verimli tadını çıkarırsın ailenin, hayallerinin, arkadaşlarının… Şimdi kalk lokmacı bulalım kendimize, sonra tadına bakalım bir de hayalini kur bakalım ne olacak. Ama duayı dilinden düşürmemeye devam et. Biliyorsun “Allah Ol Derse Olur”. Helaliyle, sevabıyla, hayırlısıyla başla bakalım. Ben senin ne olursa olsun desteğinim” dedi. Velhâsıl kelam işimizin başındayız.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
3 ay sürecinde denemediğimiz çikolata ve lokma tarifi kalmadı. Ağır bir tatlı olan lokmayı nasıl hafif ve sürekli yenilebilir hale getirebiliriz diye düşündük. Bunun için aşçılarla çalışıldı, özel formülasyonlar denendi. Neredeyse her gün lokma pişirip çikolata erittik. En iyi ve gerçek çikolatayı bulmayı hedefleyip bunun için birçok araştırma yaptık. Fuar ve çikolata festivallerine katıldık. Sonrada en iyi çikolatayı bulup piyasa araştırması yaparak en ekonomik şekilde nasıl alabileceğimizi araştırdık. Uzun süren testlerimiz oldu. Bu arada çok sevdiğim bir söz var “Yokuşta akmayan ter, inişte gözyaşı olur” Bu bağlamda da sadece dua edip çok çalışıyorum. Hatta Cem Yılmaz’ın bir röportajında okumuştum “Başarılı insanların ortak özelliği köpek gibi çalışmalarıdır. Başka bir şey ne duydum, ne gördüm. Gerisi tıraştır, süstür, dedikodudur.” Bu arada lokmalar ve çikolata denemeleri devam ederken bir yandan da kiralanacak bir yer bulmamız gerekiyordu. Halkalı’da 27 metrekarelik küçük, şirin sevimli bir yer yaptık. Oraya gittiğimde güzel uyanmasam bile ferahlıyorum. Orası bana tertemiz geliyor. Mesela önce firmanın renklerini belirlemeye çalıştım. Çünkü yaptığım araştırmalara göre rengin insan üzerinde önemli bir etkiye sahip. Bizim firmamızın güçlü ve karalı yapısını anlatan siyah, beyaz asaleti ve güven rengi yeşili tercih ettim. İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar kendini güvende hissetmek ister. Güven olmadığı anda yavaş yavaş ya da aniden bulunduğu ortamdan uzaklaşır. Biz her anlamda güvenilir olmalıydık. Kendimize güveniyorduk, insanlar da bize güveniyordu ve işletmemizin de güven sembolü yeşil renkte olması gerekiyordu. Sonra dekorasyon aşamasına geçtik. Bu da çok önemliydi. Gerek dekoru, aydınlatması, duvardaki bisikleti, logosu, gerek lokasyonu, gerek bulunduğu konut projesi içindeki yeri, gerek çevresi huzur ve sakinlik barındırıyor. Hem firmamızın kendisine hem de müşterilerimize verdiğimiz önemin iyi bir göstergesiydi. Sadece lokma yemeğe değil rahatlamaya, dinlenmeye de gelmeliydiler. Aynı zamanda ferah da olmalıydı. Işıklandırma aşaması da bizim için önemliydi. Işığı doğru kullanarak ferahlık ve rahatlık hislerini pekiştirmemiz gerekiyordu. Bu yüzden de birçok iç mimar ile görüşüldü.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Şu an bayilik için görüştüğümüz kişiler var, fakat resmiyette henüz bir şubemiz yok.

Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Franchise sistemini seçmemizin sebebi işletmeyi kurulum aşamasında hedeflediğimiz “Kaliteli hizmet ve kaliteli ürünlerin hijyen kuralları çerçevesinde ve modern mekanlarda, güler yüzlü personel eşliğinde sunulması” anlayışının tüm illerimizde yaşayan vatandaşlarımıza ulaşmasının sağlama arzusundan ve kurumsal kimlik oluşturarak büyüme ihtiyacımızdan kaynaklanmıştır.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Yatırımcılarımızda aradığımız en belirgin özellik gözlerin parlaması; ticareti hali hazırda herkes yapabilir, yapıyor da. Ama başarı sadece ticareti bilmekle olmuyor, istemek lazım, çalışmak lazım, değişikliğe açık olmak lazım, biz standart bir işletme değiliz, olmayı da hedeflemiyoruz. Kai-Zen(Sürekli Değişim) kalite anlayışına inanıyoruz. Zamanla neler tadacağınızı göreceksiniz. Tabiri yerindeyse “kafamız açık”, damağımıza güveniyoruz, ekibimiz sağlam ve becerikli, en önemlisi inanıyoruz ve çalışıyoruz. Özetleyecek olursak bizimle çalışacak arkadaşlarımızın toplam kalite anlayışına, kurum kültürüne inanmaları gerekiyor. Şimdi herkesten kalite ve bağlı terminojileri bilmelerini istemiyoruz. Bize dâhil olmak isteyen arkadaşlar zaten işletmesini çalışır hale getirmeden önce birer uzman olacaklar, biz onları bu alanda da destekleyeceğiz.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştireceksiniz?
Gizli müşteri, planlı ve plansız ziyaretler gibi çeşitli yöntemlerle gerçekleştireceğiz.

 Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?Açılacak mekânın büyüklüğüyle doğru orantılı olarak değişmekte olup 50 metrekarelik bir mekân için 2 bin 500 TL/metrekare iken alan büyüdüğünde maliyet otomatik olarak düşecektir.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Birçok araştırma ile kurulmuş, en iyi dekorasyon ve tat için uğraşılan bir firma olmamızın yanında maliyetlerin kaliteye göre en aza indirerek yatırımcılara anlamlı bir fırsat sunuyoruz. Müşteri memnuniyetinin ve geri dönüşlerin çok olumlu olması da yaptığımız işin müşterilerimiz nezdinde doğru olduğunun göstergesidir. Sürekli yenilenmeye açık dinamik bir ekip ile ürünlere kattığımız tat, mekânın ferahlığı ve şıklığı ve maliyetlerin düşük olması yatırımcıların bizi tercih etmelerinde önemli bir unsurdur.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Mevcut ya da oluşabilecek her durumun analiz edilmesi, demografik ve sosyoekonomik analizler ve inanarak çalışmak gerekir.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
İşin zahmetini çekmeden, bütün sistemi hazır bir şekilde satın alabilecekleri gibi bunun yanında küçük yatırımlar yaparak bunların orta vadede geri dönüşümünü sağlayabileceklerdir.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Biz normal lokmanın modern halini ve şu an piyasadaki yeni nesil lokma anlayışını kabul etmiyoruz. Gerek mekân gerek hizmet gerekse lezzet açısından farklarımız var ve bu farklar devam edecek.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Lokma bize atalarımızdan gelen bir lezzet ve bu lezzet şu an anlayış olarak da çok değişti. Hüzünlü kederli günlerde yenilen lokma artık çok şık mekânlarda çok güzel sunumlar eşliğinde yapılıyor. Bu lokma yüzyıllarca yenmeye devam eder. Merak etmeyin. Sadece dikkat edilmesi gereken şey; lütfen kaliteden ödün vermeyiniz. Kalite asla tesadüf değildir.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Kurumsal yapı ve aidiyet duygusunu pekiştirerek sektörün en kaliteli ve tercih edilen markası olmak ve tüm illerimizde en az 1 şube açmak.