Lokma City

“Yeni bir sektörde yeni bir markayız. Kalite, hijyen ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak, her geçen gün daha iyi olmak için çalışıyoruz” diyen Lokma City Yetkilisi İlkay Atagül sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1986 İstanbul doğumluyum. Üniversite işletme mezunuyum. 12 yaşımdan bu yana hem okul hayatıma devam ederken hem de çalışma hayatının içinde çeşitli sektörlerde farklı farklı görevlerde bulundum.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Ortağım, çocukluk arkadaşım, 25 yıllık dostum Murat Aydındağ ile birlikte ticaret yapmak hayalimizdi. Maddi, manevi ve tecrübe olarak kendimizi hazır hissettiğimizde 2019 ve sonrasının trendi olacak olan yeni nesil lokma işini yapmaya karar verdik. 2018 Aralık ayında Lokma City’nin temellerini atmış olduk. Yeni bir sektörde yeni bir markayız. Kalite, hijyen ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak, her geçen gün daha iyi olmak için çalışıyoruz. Çok iyi geri dönüşler alıyoruz ve bu işi başardığımıza inanıyoruz. Daha iyi olmak için sağlam adımlarla ilerlemeyi hedefliyoruz.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
İlk olarak İstanbul Avrupa yakası Nişantaşı’nda hizmet vermeye başladık. Girişimcilerle görüşmelerimiz devam ediyor. En kısa sürede yeni lokasyonlarda müşterilerimize hizmet etmeye başlayacağız.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Lokma City’yi kurduğumuz ilk haftadan itibaren sürekli girişimciler tarafından franchise teklifleri alıyoruz. İnsanların lezzetimizi ve mekan konseptimizi beğenmeleri bizi çok mutlu ediyor. Gün geçtikçe franchise teklifleri artıyor. Sağlam temellerle hareket etmek adına kimse ile anlaşmamıştık. Artık hazırız ve franchise vermeye başlıyoruz.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Hedefimiz bir çatı altında markamızı yüceltmek. Aradığımız en önemli kriter anlaşabilmek, aile olabilmek. Bu olduktan sonra geri kalan herşeyin hallolabileceğine inanıyoruz. Görüşmelerimiz olumlu sonuçlandığı takdirde; her adımda franchise alanın yanında olup, lokasyon ve mekan tercihinde en doğrusunu seçerek, hazırlık ve kurulum aşaması bittikten sonra gerekli tüm eğitimleri verip, açılış desteği ile bayimizin yanında oluyoruz.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Bünyemizde açılacak mekanın en az 30 metrekare olması gerekmektedir. Bu metrekarelerde ortalama maliyet 150 bin TL’dir

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
İlk olarak lezzetimizin en üst seviyede olması tercih nedenleri arasında yer almaktadır. Gelen müşterilerimizin ve girişimcilerin yorumları; en iyisi olduğumuz yönündedir. Sadece reçetemizi öğrenmek isteyen ve eğitim almak isteyen birçok girişimci geldi, fakat biz bunu tercih etmiyoruz. Daha sonrasında mekanımızın konsepti tatlı ve hoş bir ortam olarak beğeniliyor. Bir de buna güler yüzlü ilgi, alaka eklenince hem müşterilerimiz hem de girişimciler, bir gelen bir daha geliyor.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Başarılı olmak için dikkat edilmesi gerekenleri anlatmak için kısa konuşmalar yetmez. Uzun uzun toplantılar yapmak, sürekli görüşmeler halinde olmak gerekir. İyiyi de kötüyü de değerlendirip, daha iyi olmayı hedeflemek gerekir. Çünkü her şey tam olsa bile en ufak bir problem bile başarısızlığa götürebilir. Kısa başlıklar halinde açıklayacak olursak; açacakları dükkanın konumuna, kullanacakları malzemelere, kalitesine, çalışacakları iş arkadaşlarına, temizliğe, el lezzetine, müşteri ilişkilerine ve muhasebelerine dikkat etmeliler.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Öncelikle; birlikte büyük bir aile olup, beraber markayı yükseltmek adına iyi bir adım olacaktır. İş kurarken başlangıçtaki zor süreci daha kolay atlatacaklardır. En önemlisi yapılan işi basite indirgememeleri gerekir. Yaptığımız iş; internetten tarifi bakılıp yapılacak bir iş değil. Çünkü normal lokmayla hiçbir alakası yoktur. Sadece adı lokma. Bu şekilde hareket edenler yanılırlar.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Klasik kafe veya tatlıcı konsept anlayışının dışında, yepyeni bir konsept yaptık. Daha sıcak, hoş ve tatlı bir ortam tasarladık. Yaptığımız konsept bizden sonrakilere örnek teşkil etti.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Önümüzdeki üç ile beş yıl arasında trend olarak gündemde kalarak devam edecektir. Sonrası için de ülkemizde devamlılığını sürdürecektir.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Lokma City markamızı daha da çok tanınır bilinir hale getirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tüm Türkiye’ye hatta dünyaya açılmak için emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz.