Sr Döner

“Gıda sektörünün, ülke ekonomisinde eskisinden çok daha etkin bir güç olduğunu düşünüyorum. Gıda sektörü farklı alanlarda ticari faaliyet gösteren holdinglerin, yabancı şirketlerin yatırım yaptığı önemli bir sektör halini aldı” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Ünal sorularımızı yanıtladı

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1986 Ankara doğumluyum. Aslen Kayseriliyim. Öğrenim hayatımı Ankara’da tamamladıktan sonra  aile işim olan tekstil sektöründe yine Ankara’da  iş hayatına atıldım. Halen SR Döner Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmekteyim. Evli ve 1 çocuk babasıyım.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Tekstil sektöründe ticari hayatım devam ederken gıda sektörüne olan ilgim beni fastfood alanında araştırma yapmaya yöneltti. Uzun izlenimlerim  sonunda değişmez bir Türk lezzeti olan dönerde hem mağaza konseptleri hem lezzet farklılığı olarak büyük eksiklikler olduğunu gözlemledim ve “Neden bir döner markası her yönüyle geliştirilerek bir Dünya markası haline gelmesin?” diye düşünerek 2013 yılında SR Döner’in ilk mağazasını Ankara’da hizmete açtık.

Firmanız franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
2013 yılında ilk mağazamızı açtığımızda gerek konsept gerek lezzet olarak tüketiciler tarafından kısa zamanda tercih edilen ve sevilen bir marka haline geldik. Bu yoğun müşteri ilgisi  ve beğenisi her sektörden ve yaş grubundan yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı ve beraberinde franchise başvuruları almaya başladık. Bunun üzerine gelen talepleri değerlendirerek SR Döner ailesine bu yolda yeni mağazalarla değer katacak yatırımcılarla buluşmaya başladık. Misyon olarak belirlediğimiz öncelikle bir Türkiye markası, ardından da global bir fastfood zinciri olma hayalimizi gerçekleştirirken bu zincirin bir halkası olmak isteyen yatırımcılarımızla el ele vererek büyümeye başladık.

Kaç Şube ve çalışanınız var?
SR Döner aktif 30, inşaatı devam eden 3  şubesi ve üretim tesisi dahil 400 personeli ile hizmet veren yerel bir markadır.

Frachise verdiğiniz, vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
SR Döner, yatırımcısını her şeyden önce markanın bir ortağı gibi gördüğü için, yatırımcısından da kendisini en iyi şekilde temsil etmesini istemektedir. Yenilikçi, gıda sektörünün dinamitlerine uyum sağlayabilecek, yiyecek-içecek sektöründe yönetim veya işletme deneyimi olan, İnsan ilişkileri güçlü olan ve yatırımın gerektirdiği finansal kaynaklara sahip bireyler ile yoluna devam ediyor.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
SR Döner kurulduğu günden bugüne vizyon ve misyonundan asla ödün vermemiş, her açtığı mağazasında çıtasını yükselten, gerek lezzeti gerek alışılmışın dışındaki konsepti ile ilgi çeken ve kendi kategorinde ilklere imza atan yerel bir Türk markasıdır. Bununla beraber yatırımcısına kazandıran ve her biriminde sektörün başarılı bireyleri ile çalışan samimi ve her geçen gün büyüyen bir şirkettir. Ne mutlu ki bizim markamızda birçok yatırımcımız ikinci hatta üçüncü mağazalarını açmışlardır.

Firmanız bünyesinde franchise sistemi ile çalışacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?Tabi ki içinde bulunduğumuz ekonomik konjonktür bu rakamları dönem dönem etkilese de bir SR Döner mağaza maliyeti ortalamada 450 bin ila 500 bin TL arasında bir yatırım gerektirmektedir. 

Sizden franchise alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Bir yatırımın en hayati unsurlarından olan lokasyon seçimi ve doğru kiralama koşullarında mağazamızın kiralanmasını  ve  mimari proje desteği ile yatırımcımıza SR Döner ailesine katılmaya karar vermesi ile kazandırmaya başlıyoruz diyebiliriz. Her şeyden önce 30 mağazamızın verdiği ticari deneyimlerimizi yatırımcılarımız ile paylaşarak riskleri ortadan kaldırmış bir markanın temsilcisi olarak yatırımını yapmış oluyor. Bunun dışında Türkiye’nin neresinde olursa olsun personel desteği ve mağazamızın açılacağı lokasyonun gerektirdiği bütün reklam desteğini sağlayarak işe başlıyoruz. Gerek yatırımcı gerek tüm mağaza ekibi SR Döner’in mağazalarında ciddi bir eğitime alınarak yatırım yaptığı sektörü tanıyan ve yaptığı işin dinamitlerini bilen bir işletmeci haline geliyor. Mağazamızın açılışından başlayan operasyonel desteğimiz SR Döner Operasyon Müdürleri tarafından düzenli olarak devam ettiriliyor.

Franchiselerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Aslına bakarsanız SR Döner’in her şubesi bir merkez mağaza mantığı ile işletiliyor. Bunun için alanında uzman Operasyon Müdürlerimiz ve Gıda Mühendislerimiz düzenli ziyaretler ile mağazalarımızı sürekli gerek yasal düzenlemelere gerek marka standartlarına uygun hizmet veren restoranlar olması adına denetliyor ve gerekli eğitimleri veriyor.

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdır?
Gıda her daim yatırımcılar için  güvenli bir liman olmuştur. Minimum stok, peşin satış, mecburi tüketim gibi bir çok avantajının yanı sıra artan nüfus ve giderek ev  dışı gıda  tüketiminin yaygınlaştığı bir yaşam sürmeye başlayan insanlar ve toplumun geneli; bizim gibi uygun fiyat politikasını benimsemiş, hijyene önem veren, zincirleşmiş,  self servis hizmet veren fastfood markalarını tercih ediyor.

Sektörün Türkiye’de geldiği son noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Gıda sektörünün ülke ekonomisinde eskisinden çok daha etkin bir güç olduğunu düşünüyorum. Farklı alanlarda ticari faaliyet gösteren holdinglerin, yabancı şirketlerin yatırım yaptığı önemli bir sektör halini aldı. Restoran sektöründe holdingleşmiş markalar var. Bu da sektörümüzün ne derece güçlendiğini ve markamızın misyonu olan global bir fastfood zinciri olma yolundaki haklılığını gösteriyor.

Sizden franchise alanları başarılı olması için  nelere dikkat etmesi gerekiyor?
SR Döner markası kurulduğu ilk günden beri vizyonunu başarıya odaklamış bunu da ispatlamış bir markadır. Yatırımcılarımıza altın öğüdümüz;  işinizi severek yapın, bunu yaptığınızda güler yüzlü, müşteri odaklı, hijyen kurallarına önem veren işletmeciler olacaksınız ki bütün bunlar kaçınılmaz başarıyı getirecektir. Biz de marka olarak her daim kendimizi geliştirmeye ve sektörün öncüsü olamaya devam edeceğiz.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
SR Döner ismini Türkiye’nin her noktasında hizmet veren yerli bir Türk markası haline getirip sonrasında global bir Dünya markası haline getirmek. Biz bunun için maddi ve manevi tüm yatırımlarımızı yapıyoruz. 2019 yılının ilk çeyreğinde markamızı kuruluş şehri olan Ankara’nın En Büyük Et & Tavuk Entegre Tesisini kurduk ve aynı tesiste SR Döner’e özel el açması lavaş üretim kapasitemizi arttırdık. Her geçen gün her manada sektöre yön veren bir marka olarak emin adımlar ile büyümeye, istihdam sayımızı arttırmaya devam edeceğiz.