Bricks4kidz

 “Özellikle robotik-kodlama odaklı eğitim destek programları hızla yaygınlaşıyor. Toplumun her kesiminde bu alanda ciddi bir talep var” diyen Kurucu Genel Müdür Orhan Akbulut sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Aynı yıl Siemens’te başladığım kariyerime şirketin Türkiye, Almanya, ABD ve Avusturya organizasyonlarında çeşitli yönetim pozisyonlarında 21 yıl boyunca devam ettim. Sonrasındaki 5 yıl Türkiye’nin en büyük bilişim hizmetleri firmalarından biri olan Atos’ta CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptım. Profesyonel kariyerimi 2016 yılında sonlandırarak Bricks4Kidz ile yepyeni bir alana adım attım.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Bricks4Kidz’i 2016 yılı başında dünyanın en başarılı şirketlerini araştırırken keşfettim. 2008 yılında ABD’de kurulan şirket, kendi geliştirdiği içerikleri ve özel olarak oluşturduğu LEGO ürün setlerini kullanarak 3-13 yaş arası tüm çocuklara S.T.E.M. esaslı eğitim programları sunuyor. Çocuk gelişimi alanında dünyanın en başarılı bayilik organizasyonu seçilmesi, pazar potansiyelinin büyüklüğü, zengin ve özgün bir içeriğe sahip olması gibi güçlü yönleri sebebiyle Bricks4Kidz’in Türkiye organizasyonunu kurmaya karar verdim. 2016 yılı ortasında ana mümessillik sözleşmesini imzalayarak çalışmalara başladık. İlk önceliğimiz sistemin Türkiye’ye uyarlanması ve tüm hizmet kapsamı ile pilot bölge olarak seçtiğimiz İstanbul Ataşehir’de hayata geçirilmesi oldu. İki yıla yakın bir süre boyunca önemli aşamalar kaydettik ve bu zor dönemde tüm hedeflerimizi aşarak önemli bir başarı yakaladık.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman başladı, kaç bayiniz var?
Dünyada 10 yılı aşkın süredir Franchise veriliyor, 50’ye yakın ülkede 700 kadar bayi mevcut. Türkiye’de 2018 yılında bayilik vermeye başladık. Şu anda ikisi İstanbul biri İzmir olmak üzere üç bayilik bölgemiz mevcut. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinden bayi adaylarıyla görüşmelerimiz devam ediyor.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Bayilik çok uzun süreli bir iş ortaklığı ve uzun vadede başarı için en önemli etken bayilerin sunacağı hizmet kalitesi. Bu yüzden çok seçici davranıyoruz. Dikkate aldığımız birçok kriter var ancak en önemlileri; Bricks4Kidz’in vizyonuna uyum, organizasyon becerisi, eğitimi ve/veya etkinlik sektörü tecrübesi ve belki de hepsinden önemlisi, çocukları sevmek.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Robotik-Kodlama gibi yeni alanları da kapsayan çok zengin bir içeriğe sahibiz. S.T.E.M. esaslı yaklaşımımız ile sadece teknoloji meraklısı değil, tüm çocuklara hitap ediyoruz. Kendi alanımızda rakipsiz olduğumuzu söyleyebilirim. Sistemimizin taklit edilmesinin veya kopyalanmasının mümkün olmaması diğer bir avantajımız. Marka bilinirliğinin ülkemizde henüz düşük olması sebebi ile sunduğumuz bayilik şartları da çok cazip. Sonuç olarak, yatırımcılara çocuk gelişimi alanında birçok ödül kazanmış küresel bir markayı temsil etme ve kazançlı bir yatırım olanağı sunuyoruz.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir bayiliğin ortalama yatırım tutarı nedir?
Etkinliklerimizin önemli bir kısmını eğitim kurumlarının sınıf ve laboratuvarlarında sunuyoruz. Kamp programları, atölye ve oyun grupları, doğum günü partileri gibi etkinlikleri ise kendi Yaratıcılık Merkezlerimizde düzenliyoruz. Tercih ettiği etkinlik türlerine göre, bayinin Yaratıcılık Merkezi açmadan, yani mobil olarak çalışma imkanı da mevcut. Tüm bu farklılıklara göre gereken ilk yatırım bütçesi genellikle 100 ile 200 bin TL arasında değişiyor. Ayrıca, pazar potansiyelinin göreceli olarak düşük olduğu illerde daha düşük bütçelerle bayilik açmak da mümkün.

Sizden Franchise alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Öncelikle genel anlayışımızı ifade etmek isterim. Merkez olarak kendi işlettiğimiz bölgemizdeki başarı bizim için ne kadar önemli ise her bir bayiimizin başarısı da en az o kadar önemli. Bu anlayış ile tüm imkanlarımızı bayilerimiz için seferber ediyoruz. Öncelikle, bir haftalık bir eğitim ile onları işi kurma ve geliştirme süreçlerine hazırlıyoruz. Eğitmenlerin eğitimi konusunda ücretsiz olarak sürekli desteğimiz mevcut. Merkezi olarak anlaştığımız bir reklam ajansı üzerinden kurumsal marka yönetimi ile ilgili tüm hizmetleri sağlıyoruz. Sosyal medya hesapları ve web sitesi yönetimi, tasarım gerektiren tüm destek faaliyetleri bu kapsamdadır. Yönetim ve iş geliştirme süreçlerinde ücretsiz olarak danışmanlık desteği veriyoruz. Ürün temini konusunda da uluslararası organizasyonun sağladığı tüm imkanları bayilerimize sunuyor, toplu satın almalar ile elde ettiğimiz maliyet avantajlarını onlara aktarıyoruz.

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar?
Çocuk gelişimi alanını cazip kılan birçok etken var. Öncelikle, ülkemizin demografik şartları sebebiyle çok büyük ve dinamik bir pazara sahibiz. Çocukların gelişimi ile ilgili harcamaların aile bütçesindeki önceliği bize ekonomik krizlere karşı bağışıklık sağlıyor. İçinde bulunduğumuz piyasa şartlarını dikkate aldığımızda, yatırım açısından çok cazip bir alanda çalışıyoruz. Toplumun geleceğine yaptığımız katkı da bizler için çok özel bir motivasyon kaynağı.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Eğitim sektöründe artarak devam eden yatırımlar bu alandaki rekabeti her geçen gün artırıyor. Ancak bu bizim için bir avantaj, çünkü yarışın içinde yer alan kurumların rakibi değil, onların iş ortağı konumundayız. Özellikle robotik-kodlama odaklı eğitim destek programları hızla yaygınlaşıyor. Toplumun her kesiminde bu alanda ciddi bir talep var. Pazardaki en önemli sorun, sunulan programların yetersiz içerik sebebiyle sürdürülebilir bir başarı yakalayamaması. Biz bu açıdan önemli bir avantaja sahibiz, karşılanamayan talepler bize önemli bir büyüme imkanı sunuyor.

Sizden franchise alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Bricks4Kidz’in güçlü sistemi bayilerin başarısı için gerekli olan her şeyi sunuyor. Franchise alan yatırımcının odaklanması gereken temel husus yüksek hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti. Onlardan yeni şeyler keşfetmelerini beklemiyoruz, her yönüyle hazır olan ve kendini ispat etmiş programlarımızı kaliteli şekilde uygulamaları yeterli olacaktır. Öncelikle, iyi bir kadro oluşturmak ve devamlılığını sağlamak önem taşıyor. Bölgelerindeki potansiyel müşterilere ulaşmak için doğru tanıtım faaliyetlerini yürütmek, güçlü bir ilişki ağına sahip olmak işin diğer önemli boyutları.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Önümüzdeki dönem için öncelikli hedefimiz bayi organizasyonumuzu Türkiye geneline yaygınlaştırmak. Bu sürece hız vermek için bayilikle ilgili şartlarımızı daha da cazip hale getirdik. Amacımız maddi yatırım ihtiyacını asgari seviyede tutup, yetkinlik açısından uygun adaylara bu güçlü yapı içerisinde yer alma fırsatı sunmak. Orta ve uzun vadede hedefimiz, hem yüksek bir iş başarısına sahip, hem de ülkenin gelişimine yaptığı katkı ile gurur duyan büyük ve mutlu bir Bricks4Kidz Türkiye ailesi oluşturmak.