ZONE CLUB FITNESS

“Üyelerimiz için en güvenilir bilginin kullanılmasını sağlıyor, hedefe yönelik doğru egzersiz seçimi ve yaşam tarzı dizaynıyla, sağlıklı yaşam alışkanlığını köklü bir şekilde hayata geçirebiliyoruz” diyen Ceo Cihan Nam sorularımızı yanıtladı

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1973 doğumluyum, spora olan ilgim çocukluğumda başladı. Işık Lisesi'nden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nde mühendislik okumaya başladığım 1991 senesinde fitness yapmaya başladım. 1997 yılından itibaren yurtdışında girişimci olarak çok sayıda yatırım projesi gerçekleştirdim. Bu süre zarfında harcadığım onca emek, zaman ve para karşılığında vücuduma yaşattığım stres, bana tecrübe olarak geri döndü diyebiliriz. Hayalim, istediğim forma ve sağlığa kavuşabilmek için gereken her şeyi bulabileceğim bir yere ait olmaktı. Bu vizyon ile 2002 yılında yurtdışında ilk fitness merkezimi açtım. 

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?

ZONE, 2013 yılında İstanbul'da kuruldu. Uluslararası danışmanlarımız, akademisyenlerimiz ve konusunda uzman eğitmenlerimizle birlikte, üyelerimizin ihtiyaç duydukları tüm danışmanlığı sağlayarak “yaşamları değiştirmek” amacıyla yola çıktık. Kanıta dayalı ve bilimsel antrenman metotlarını sunarak, antrenman, beslenme ve motivasyon konularında üyelerimize tam destek sağlayan sistemler geliştirdik. Göktürk'te açtığımız ilk kulübün başarısının ardından, 2014 yılında Ataşehir Brandium AVM'de 2. kulübümüzü açtık. 2015 yılında ise Zorlu Center'da 3. kulübümüz faaliyete geçti. 

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?

Bilgi birikimi ve tecrübeyi daha fazla kişiye aktarmak, daha fazla üyeye ulaşarak yaşamları değiştirmek için franchise sistemi oluşturarak 2017 yılının Mart ayından itibaren franchise vermeye başladık. 

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?

Mevcut 3 kulübümüzde, 4000'den fazla üyemize hizmet veriyoruz. Kadromuzda bulunan uluslararası danışmanlar, akademisyen, eğitmen, antrenör, diyetisyen ve wellness ekibimiz ile dönemsel olarak bir araya geldiğimiz, sağlıklı yaşamın çok çeşitli alanlarında performans gösteren takım arkadaşlarımızla birlikte, çalışanlarımızın sayısı 110 kişiye yaklaşıyor. 

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?

İşini tutkuyla yapmak isteyen ve sağlıklı yaşam alanına ilgi duyan kişiler olmalıdırlar, sektörel tecrübe aramıyoruz. 

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?

Kuruluşumuzdan bu yana, maksimum sayıda insanın bilinçlenmesini ve sonuç almasını sağlayarak yaşam kalitelerini artırmayı hedefledik. Üyelerimiz için en güvenilir bilginin kullanılmasını sağlıyor, hedefe yönelik doğru egzersiz seçimi ve yaşam tarzı dizaynıyla, sağlıklı yaşam alışkanlığını köklü bir şekilde hayata geçirebiliyoruz.

ZONE yaklaşımının en büyük özelliği, kanıta dayalı ve sonuç odaklı yüksek yoğunluklu fonksiyonel antrenmanlardan oluşmasıdır. ZONE Butik Stüdyo konseptini hayata geçirecek olan girişimciler, sonuç odaklı bilimsel antrenman yaklaşımıyla çalışırken, geleneksel fitness salonlarına göre çok daha fazla avantaj sahibi olacaklar.  

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın -stüdyonun ortalama maliyeti nedir?

120 – 250 metrekare metrajında butik bir ZONE Fitness Stüdyosu açmak için franchise yatırımı tüm spor ekipmanları dahil 99 bin TL +KDV'dir. Kiralanacak stüdyonun, dekorasyon ve lokasyon durumuna bağlı olarak maliyette artış olabilir. Marka bedeli olarak açılışa kadar olan tüm eğitim, danışmanlık ve destekler de dahil olarak 39 bin TL +KDV, Royalty bedeli olarak da aylık 2.120 TL +KDV talep ediyoruz. Bu bedele reklam katkı payı ve dijital platform aidatı da dahildir. 

Sizden franchise alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?

ZONE Franchise aldığınızda yer onayı, mimari destek, anahtar teslim ekipman kurulumu, açılış desteği, eğitimler, fitness programları, pazarlama ve PR desteği ile yönetim desteği sağlıyoruz. 

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?

Fitness stüdyoları geri bildirimin çok hızlı gerçekleştiği merkezlerdir. Girişimci, aktif üye ve eğitmenlerimizle sık sık bir araya gelerek değerlendirme yapacağımız bir yönetim modeli oluşturduk. Bu süreçte denetimlerimizi sağlarken, geri bildirimleri de alarak hızla aksiyona geçebileceğiz. 

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?

Fitness stüdyolarının son yıllardaki büyüme hızı, geleneksel fitness salonlarına göre çok daha fazladır. Üyelerin devamlılığı, yenilenme oranları, metrekare başına gelir ve kârlılık yüksektir. Başlangıç yatırım maaliyeti düşük, yatırımın geri dönüşü hızlıdır. 

Eğitmen desteğinde takım halinde yapılan grup özel dersler, yüksek yoğunluklu interval kardiyo ve fonksiyonel antrenman, fitness trendlerinin üst sıralarında yer almaktadır. Fitness sektörü ve sağlıklı yaşam yönelimi, gelecek yıllarda da en fazla gelişen alanlardan biri olmaya devam edecektir. 

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye'de mevcut %2 olan üye/nüfus oranı, yüksek büyüme potansiyeline işaret ediyor.

Ortalama yaşam beklentisi 75'e çıkarken, "yaşam biçimi hastalıkları" olarak nitelendirdiğimiz diyabet, tansiyon, obezite gibi bir çok hastalık vakalarında çok ciddi artış oranlarda yaşanmaktadır. Yeterli fiziksel aktivite seviyesine ulaşamamak, bu problemlerin oluşmasında 1. derecede öneme sahiptir. Hareketsiz yaşam çağındayız. Kaliteli yaşam ve sağlık arayışı şüphesiz ki artarak devam edecektir. 

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?

Sadece franchise alacak girişimciler için değil, başarıyı hedefleyen herkes için aynı şey geçerli: yaptığınız işte en iyisi olmak için çalışın. Başarı stabil değildir, bir sonuç değil yolculuktur ve hayatın her alanındaki gelişimi kapsar. En iyisi olmak için gelişime açık olun. 

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

2017 yılı sonuna kadar 5 franchise vermeyi planlamaktayız. Ekim ayına kadar ilk franchisee şube açılmış olacak. İlk şube hedefimiz İstanbul. Diğer hedef bölgeler ise Ankara, İzmir, Bursa, İzmit.