Pino Burger & Pizza

Hamburger adının yaygınlaşmadığı bir dönemde yani 40 yıl önce bu işe soyunmak cesaret isteyen bir olay. Ne düşündünüz, nasıl bir kararla başladınız ve bugünlere geldiniz?
1978 de bir Üniversite şehri olan Eskişehir’de iletişim bilimleri fakültesinin ilk asistanları arasında akademik kariyerimi yaparken öğrencilerin yeme, içme ve sosyalleşme ihtiyaçlarını giderebilecekleri mekanların azlığı dikkatimi çekiyordu. Dünyanın çeşitli yerlerinde daha yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan '' fast food'' sektörü hakkında bilgi edinmeye yurtdışına çıkan arkadaşlarımdan bilgi, broşürler edinmeye ve ne yapabileceğimi planlamaya başladım. İşte iki binanın arasındaki bir boşlukta 7 metrekarelik Eskişehir’in ilk Türkiye’nin öncü Burger & Pizza markasının serüveni böyle başladı. Her şeyin evde hazırlandığı 1978 yılında adeta bir ar-ge alanı olarak kullanılan evde ilk köfteleri ekmekleri yapmaya, lezzetli soslar hazırlamaya başlamıştık. Fast food diye bir sektörün henüz oluşmadığı bu dönemde paslanmaz çelik ürünleri, burger pişirme paletlerini, fritözleri yabancı broşür ve kaynaklardan göstererek imalatçılarda ürettirdik. Gösterilen özen, harcanan yoğun emek, urun kalitesine ve lezzete verilen önem ve bunların doğru fiyatlandırılması Pino’yu 4. kuşak müşterilerine ve bugünlere getirmiştir.

Hijyen, kalite, müşteri memnuniyeti sektörünüzün vazgeçilmezleri arasında. Bu konuda neler söylersiniz?
Pino’nun tüm şubeleri Mavi Bayrak ve gerekli İSO belgelerine sahip düzenli hijyen eğitimleri alan, profesyonel bir ekipten oluşmaktadır. Pino markası altında çalışan gıda mühendisleri ile ürünleri titizlikle takip ederken şubelerimizin kalitesini ve müşteri memnuniyetini  Gölge Müşteri şirketleri ile sağlamaktayız. Sosyal medya ajansı ile oluşabilecek tüm şikayetleri ve memnuniyetsizlikleri de sürekli takip ediyoruz.  Her sektörde olduğu gibi gıda sektöründe de rekabet adına halk sağlığı ile oynayan merdiven altı işletmeler yada küresel ölçekte marka olmanın verdiği güç ile müşteri memnuniyetini ikinci planda tutan işletmeler ne yazık ki çoğunluktadır.  Müşterilerimizin Pino markasına olan sevgisini ve bağlılığını güçlendirebilmek için çok yoğun çaba harcamakta ve özen göstermekteyiz.

Büyüme politikanız ve şubeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Bu yıl 40. yılını çeşitli etkinliklerle ve sürprizlerle kutlamaya hazırlanan Pino, Eskişehir’de 3’ü  franchise 8 şube ile hizmet vermektedir. Hala Eskişehir’de birçok nokta için görüşmelerini sürdüren markamız şehir dışından yoğun bir şekilde gelen franchise taleplerini de değerlendirmektedir. Ülkenin şu anda istikrarlı bir ekonomi politikası izleyemediği düşüncesi ile yatırım kararlarımızda ötelemeler söz konusudur. Hedef olarak 2020 yılında ulusal boyutta yatırım düşüncelerimiz vardır bunlarla ilgili görüşmelerimiz devam etmektedir.