İşletmeniz İçin Entegre Çözümler: Mt System ve Divasoft

Türkiye’nin öncü firmalarından MT System ve Divasoft bütünleşik entegre çözümleri ile yazılımdan donanıma işletmelere entegre çözümler sunuyorlar. Bu çözümler ile başta Franchise markalar olmak üzere tüm işletmelerin hayatı kolaylaşıyor. Bu çözümlerden ön muhasebe ve hızlı satış uygulaması ile son günlerde en dikkat çeken POS Plus’ı Divasoft CTO’su Ufuk Acar’la konuştuk.

Divasoft’un ürünleri ve sağladığı hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?
Direkt yazarkasa üzerinde çalıştırdığımız Retiva yazılımımızı iş akış sistemi üzerine kurguladık ve yeni nesil yazarkasa üzerinde çalıştırmayı başardık. PC’ye ihtiyaç duymadan, yazarkasa kullanarak loyalty uygulamalarını (sadakat programları) çalıştırabilme imkânı verdik. Ayrıca Retiva’nın yaptığı her işlem mali onaylıdır.
Diğer bir yazılımımız ise Retiva POS. Database’e ihtiyaç duymadan PC üzerinde, kablolu veya kablosuz olarak Vera ve TSM ile entegre bir şekilde çalışıyor. Satışı PC’den ya da tabletten yapıyor, cep telefonundan raporlayabilir, tüm işleyişi takip edebiliyoruz. Retiva POS sadece “ürünü satar, parasını alır” mantığında hareket etmez. Dış sistemlerle olan akışı da kontrol eden bir altyapıdır.
Başta belediyeler olmak üzere tüm otopark işletmelerince kullanılan rePARK programımızla otoparklarda kaçak araç takibi sorununa çözüm getirdiğimiz gibi otopark müşterisine de online borç sorgulama ve ödeme yapabilme seçeneği sunuyoruz.
Biletiva yazılımımız ile şu an Türkiye’nin en büyük bilet satan kurumlarından biriyiz. Devlet tiyatroları, opera ve bale gibi gösterilerinin yapıldığı salonlarda Biletiva çalışıyor. Ayrıca yine sinemalarda da Biletiva uygulamamız ile hem işletmeye hem izleyiciye hayatını kolaylaştıracak çözümler sunuyoruz. Ve son olarak geliştirdiğimiz POS Plus.

Bizimde en dikkatimizi çeken ürününüz POS Plus oldu. Bu ürünü detayları ile paylaşır mısınız?
POS Plus kısaca, ön muhasebe tutan, stok durumunu görebileceğiniz bir hızlı satış uygulamasıdır. İnternete ihtiyaç duymadan PC, tablet gibi cihazlar üzerinde offline olarak çalışmaktadır. Müşteri isterse sistemi internete bağlayarak uzaktan erişim de sağlayabilir.  POS Plus’ta bizim hedefimiz tamamı kapalı devre ilerleyen bir süreç tasarlamaktı. Önceliğimizi satış yönetimine verdik. POS Plus’ta sipariş adisyon sistemi tarafında; caller ID’lerin desteklenmesi, turnikelerin desteklenmesi önemli özellikleri arasında sayılabilir.  Üzerinde durduğumuz diğer en önemli özelliklerden bir tanesi ise dış sistemlerle olan veri entegrasyonu. POS Plus kullanıcısı oluşturduğumuz format sayesinde, kullandığı herhangi bir ERP yazılımından POS Plus’a, POS Plus’tan da ERP yazılımına veri aktarabiliyor. Böylece ERP yazılımını da sorunsuz kullanmaya devam ediyor. Kısaca çift taraflı entegrasyon hepimizin işini kolaylaştırıyor.

İPOS Plus anlattığınız özellikleri ile çok dikkat çekiyor peki başta Franchise markalar olmak üzere işletmeleri POS Plus kullanmaya iten başka detaylar var mıdır?
Bu noktada fiyat, en büyük avantajımız. Büyük küçük fark etmiyor; bir işletmenin ihtiyacı olan ön muhasebe, stok ve hızlı satış işlemlerini gerçekleştiriyoruz ve bunu çok uygun bir fiyat sunuyoruz. Bulut, database gibi ekstra maliyeti olan uygulamalara ihtiyacımız yok. Dolayısıyla işletmeye bu maliyeti yüklemiyoruz. Türkiye’de çalışan birçok yazılımda siz oraya bir database kurmak zorundasınız. Database dediğimiz şey; bilgilerin, satışların, her şeyin tutulduğu bir sistem. Çöktüğü zaman satış duruyor. Ama POS Plus’ta böyle bir şey yok. Biz POS Plus’ta bilindik database’leri kullanmıyoruz. Açık kaynak dediğimiz bir database kullanıyoruz. Lisans ücreti, bakım derdi, sistem yavaşladı sorunu yok. 10 yıl sonra da kullansanız aynı hızda çalışacağını garanti ediyoruz. Ayrıca yine çalışması için herhangi bir internet sistemine ihtiyaç duymadığı için internet gitti işim durdu, satışım durdu sorunu olmuyor.

POS Plus paketleri hakkında bilgi verir misiniz?
Bu noktada paket kısıtlamasına giden bir firma değiliz. Ana paketimiz küçük ve orta büyüklükte işletmeler için oldukça yeterli düzeydedir. Daha büyük ölçekli firmalar için ise ek modüller ve özel entegrasyonlarla ile paketimizi destekliyoruz.

POS Plus’ı nereden nasıl temin ediyoruz?
POS Plus yazılımını Divasoft’un internet sitesinden indirebilirsiniz. Deneme sürümünde 1 ay boyunca tüm özellikleri açık oluyor.  Süre sonunda kullanmaya devam etmek için bir defaya mahsus olmak üzere lisans almak gerekiyor. Bu noktada işletmelerin bize ulaşmaları yeterli. Web adresimiz divasoft.com’dan veya satis@divasoft.com emil adresinden bizlere ulaşabilirsiniz. 

Programın Franchising’lere yönelik artıları nelerdir?
Franchise’ların yaşadığı en büyük sıkıntı sipariş ve raporlama tarafında. Her franchise kendi içerisinde ayrı bir şirketmiş gibi yönetilmeli ve raporlanmalı. Sadece kendine bağlı olan şubelerin bilgisini görebilmeli, kendi şubeleriyle ekstra kampanyalar yapabilmeli. Biz bu konuda çok esneğiz. POS Plus ile firmanın şubelerini ayrıştırıp, en etkili yönetim panelini veriyoruz.

Yazılımın yanında donanım ürünlerinizle de öne çıkıyorsunuz. Sıfır işletme açmak isteyenlere yol gösterici olması için ne tür hizmet veriyorsunuz. Bunlardan bahseder misiniz?
MT System ve Divasoft olarak bütünleşik çözümler sunuyoruz. Yazılımı farklı yerden, donanımı farklı yerden alırsınız ve bu alışverişin sonunda uyumsuzluklarla karşılaşma riskiniz yüksektir. Eğer biri sıfırdan işletme kuracaksa ihtiyaç duyduğu donanım ve yazılımların hepsini karşılıyoruz. Kore’de üretimi yapılan ve dünyaca tanınan bir marka haline gelen P2C’yi Türkiye’ye getirerek piyasada farkımızı gösterdik. P2C modern tasarımı, farklı renk alternatifleri, kullanım kolaylığı, hassas dokunmatik ekranı ile dikkat çeken bir ürün. Piyasadaki tecrübelerimizde gördük ki, uzun saatler çalışan işletmelerin en büyük şikâyeti ekranın çok ısınması ve istemsizce kapanmasıydı. P2C’nin en büyük artılarından biri, yüksek ısılara dayanıklı olması ve yarı yolda bırakmaması.
P2C dışında pinpad, yazıcı, yazarkasa gibi donanım ürünlerimizle de, tek çatı altında, franchise firmalarının ihtiyaç duyduğu hizmeti uçtan uca sağlıyoruz.

KUTU KUTU KUTU KUTU

Rahmi Can Kayapınar Nova Mağazacılık: MT System ve Divasoft Ortaklığı Maliyetlerimizi Düşürdü

Golden Rose Studio olarak Türkiye’nin en önemli kozmetik markası Golden Rose’un Franchise mağazalarına sahibiz. Bize bağlı olan konsept mağazalarımızda divasoft yazılımlarını ve P2C cihazını kullanmaya karar verdik. MT System ve Divasoft’la yürüttüğümüz bu birlikteliğin ardından şubelerimizi merkezden yönetilebiliyoruz. Kampanya tanımlamaları ve fiyatları aynı anda tüm şubelerimizle paylaşıyoruz. Gerekiyorsa şubeye özel kampanyalar tanımlayabiliyoruz. Divasoft yazılımlarından aldığımız verileri Golden Rose merkeziyle de paylaşabiliyoruz. Bu veriler diğer franchiselarda bağımsız olarak sadece Golden Rose merkezi tarafından görülebiliyor. Golden Rose büyük bir firma. Ürün satan, müşterimize yardım eden personellerimiz aynı zamanda kasiyerlik de yapabiliyorlar. Bu nedenle yazılımların basit ve anlaşılır olması gerekiyor. Divasoft bize özel ara yüzler tasarladığı için çalışanlarımız yazılıma kolayca adapte oluyor.  Kozmetik mağazası olduğumuz için estetik bizim olmazsa olmazımız. Mağazalarımızda kullandığımız her şeyin konseptimize uyması gerekiyor. Market kasaları gibi endüstriyel cihazlar bizim tasarımımıza da konseptimize de uymuyordu. P2C, hem şık tasarımı hem de renk alternatifleriyle mağaza konseptimize tam uydu.  

KUTU2 KUTU2 KUTU2 KUTU2

Playland Oyuncak Bilgi İşlem Yöneticisi Sedat Karahan: ‘Maliyetlerden ve İş Yükünden Kurtulduk’

Divasoft ile tanışmadan önce ayrı ayrı POS cihazlarımız üzerinden işlemlerimizi gerçekleştiriyorduk. Bu da bizim için ekstra ekstra maliyet demekti. Çünkü POS cihazlarımızı çalıştırmak için her şubeye ayrı telefon hattı ve internet paketi demekti. Öncelikle bu külfetten kurtulduk. Raporlama aşamasında günler süren bir evrak yoğunluğu yaşıyorduk, bu angaryamız son buldu. Sadece gün sonu yaptığı dijital veriyle merkez sunucularımıza gerekli aktarımı sağlayabiliyoruz.
Eski sistemimizde kasalarda farklı farklı ürün ayrıştırması yapamıyorduk. Divasoft ile beraber sattığımız tüm ürünleri, yaptığımız bütün kampanya çalışmalarını tek bir noktadan, tek bir kampanya oluşturarak bütün şubelerimize aynı anda yönlendirebiliyor, şubelerimize farklı fiyatlar tanımlayabiliyoruz. Makinenin üzerine takılı olan kart okuyucularımız var. Divasoftla birlikte doldurduğumuz kartları 10 saniyede müşterimize teslim ediyoruz. Kredi kartı satışlarında 10 saniyeye çıkıyor. Nakit satışlarda 10 saniyenin altındayız. Açıkçası işimizin birçok noktasında gereksiz yükten ve zaman kaybından kurtulmuş olduk.