Sait Efendi Kebap-İskender

“Günümüz dünyasında kadınların çalışma hayatına daha çok katılımları ile beraber insanların evlerinde yemek yapma etkinlikleri giderek azalma eğilimine girmiştir. Bu durum dışarıya olan talebi arttırmıştır. Perakende alanında artık tek başına var olmaya çalışmak yerine güçlü ve başarılı bir zincirin parçası olmak, sürdürebilirlik açısından çok daha önemlidir”  diyen Sorumlu Yönetici Gökmen Yıldız sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Konaklama İşletmeciliği ve Esenyurt Üniversitesi İşletme Yönetimi Yüksek lisans mezunuyum. 2009 yılından beri BVS Group’da çeşitli kademelerde çalıştıktan sonra şu an Sait Efendi markasından sorumlu yönetici olarak görevime devam etmekteyim.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Sait Efendi Kebap-İskender markası 2010 yılında, Cevahir AVM ve Profilo AVM ‘de olmak üzere 2 şube ile yeme, içme sektöründe adını duyurmaya başlamıştır. Bu marka Türkiye’de prestijin adresi Günay Restaurant, Nossa Costa, Sahne İstanbul, BVS Lush Otel, Nanna restaurant, Paysege Restaurant gibi hepsi kendi alanında isim yapmış mekanları bünyesinde barındıran BVS Group’un bir iştirakidir. Müzik ve eğlence sektöründe lokomatif görevi gören grubumuz, yeme, içme sektöründeki bu boşluğu görmüş ve bu alanda da kendini ispatlamıştır.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Firmamız kuruluşuna müteakiben, ilk iki yılda şube sayısını dörde çıkarmış ve Franchise verebilmek için gerekli alt yapısını oluşturmaya başlamıştır. Bu süreçte de Franchise taleplerini toplamaya başlamıştır. Firmamız Franchise veriliş sürecinde şirket prensipleri doğrultusunda çok seçici ve itinalı davranmaktadır. Dolayısıyla şube sayısı artırımı hususunda yavaş ve itidalli ama emin adımlarla ilerlemektedir.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Şuan için Türkiye genelinde 10 şube, yurtdışında da Katar-Doha ve Tacikistan-Duşanbe’de olmak üzere 12 şubemiz mevcuttur. Ayrıca proje aşamasında olan dört tane şubemiz vardır. Çalışan sayımız 2018 Eylül ayı itibariyle 280 civarındadır.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?Öncelikle Franchise vereceğimiz kişilerin bizzat işin başında duracak, zamanının çoğunu işletmede geçirecek, az da olsa işletme yönetimi deneyimi olan, vizyon sahibi ve sektörel gelişmelere açık olan kişilerden olmaları hususunda ehemmiyet gösteriyoruz.Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Firmamızın sektördeki tecrübesi, bulunduğu nokta, her durumda yatırımcısının arkasında durması, yatırımcılara güven vermesi gibi nedenlerle markamız tercih edilmektedir.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?

Sait Efendi markası altında açılacak olan bir şubenin ideal ölçüleri 150-200 metrekaredir. Kullanılan malzeme tip ve özelliklerine göre 200 metrekarelik bir işletme için ortalama metrekare fiyatı 7 bin Türk Lirasıdır.

Sizden Franchise alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Öncelikle BVS Group olarak 25 yılın bize kazandırdığı tecrübelerimizi kendileri ile paylaşıyoruz. Bunun dışında personel desteği, kurulum desteği, reklam desteği, pazarlama desteği, Eğitim, lokayon seçimi, mimari proje desteği gibi konularda yatırımcımızın yanındayız.

Franchiselarınızı nasıl denetliyorsunuz?
Franchise şubelerimizi belli periyotlarda operasyon müdürü, gıda mühendisi ve iş güvenlik uzmanımızın da yer aldığı bir ekiple denetlemekteyiz. Denetimler haber vermeksizin yapılmakta olup, şube hijyeni, personel hijyeni, ürün kalitesi, ürün standartları, gibi konularda detaylı bir şekilde yapılmaktadır.

Girişimciler neden bu alanda Franchise almalıdırlar?
Günümüz dünyasında kadınların çalışma hayatına daha çok katılımları ile beraber insanların evlerinde yemek yapma etkinlikleri giderek azalma eğilimine girmiştir. Bu durum dışarıya olan talebi arttırmıştır. Dolayısıyla bu durum pek çok yatırımcıya cazip gelmiştir. Bu yatırımcılardan bazıları sektörel anlamda tecrübe sahibi olmadıkları için bu alanda tecrübe sahibi işletmelerden destek almalıdırlar. Bu noktada franchise sistemi devreye girmektedir. Perakende alanında artık tek başına var olmaya çalışmak yerine güçlü ve başarılı bir zincirin parçası olmak sürdürebilirlik açısından çok daha önemli. Gelecek organize perakendesindedir. Organize perakende içinde de özellikle gıda sektörü en az kırılgan olan ve devamlılığı en yüksek sektördür.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?Ülkemizde Franchise sistemi yurt dışında uzun zamandır olmasına rağmen, ülkemize gelişi daha çok fast food zincirlerinin piyasaya girişi ile olmuştur. Bu durum belli standartlar doğurmuştur. Ülkemizde de bu standartlara ulaşan ve belli bir birikime sahip yerli yatırımcılar tecrübelerini paylaşacakları yeni ortaklar bularak bu sistemi aktif bir şekilde kullanmaya başlamışlardır. Hatta son zamanlarda bizim gibi bu işi yurt dışına da taşımış pek çok firma vardır. Franchise sistemi belli standartların oluşmasında ve hizmet kalitesinin artmasında çok etkili oldu. Bu hem markaların gelişmesinde hem de sektörün hızlı büyümesinde çok etkili oldu.

Sizden Franchise alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?Bizden Franchise alan ortaklarımızın öncelikle bizim belirlediğimiz marka standartlarının dışına çıkmadan, misafirlerine aynı kalite ve alakayla hizmet vermeleri, işletme hayatı boyunca bu hizmet kalitesinin standartları korunmalı bu durumdan asla taviz vermemeleri gerekmektedir.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Önümüzdeki süreçte ilk beş yılda, yurt içinde 50 şube, yurt dışında da 20 şube hedefimiz vardır. Yurt dışında Katar ve Tacikistan’la bu startı verdik. Bu yatırımcılarla şube sayılarını arttırma hususunda çalışmalarımız devam etmekle birlikte şu an görüştüğümüz pek çok yerli ve yabancı yatırımcı da mevcuttur. Ama başta da dediğim gibi biz bu konuda çok seçici ve itidalliyiz.