Saloon Burger

“2015 yılı başlarında adeta bir Ürün Geliştirme Laboratuarı gibi konumladığımız ilk şubemizi açtık ve Türkiye’de ne gibi farklı hamburgerler yapabiliriz diyerek yeni lezzetler geliştirmeye, bunları bizzat müşterilerinin yorumuna sunmaya odaklandık” diyen Kurucu Genel Müdür Murat Çimen sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1994’te Turgut Aydın Holding’in tekstil sektöründeki şirketi Aydın Örme’de kariyerime başladım. Üretim müdürlüğü, fabrika müdürlüğü, satış-pazarlama müdürlüğü gibi farklı görevlerin ardından 8 yıldır da şirketin genel müdürlüğünü sürdürüyorum.  Grubun hızlı servis restorancılık alanında ki yatırımı olan Saloon Burger’de kurucu genel müdür olarak görev aldım ve halen de bu görevi yürütmekteyim.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Türkiye’nin en saygın holdinglerinden olan, bünyesinde Memorial Sağlık Grubu, A101, English Home, Aydın Örme gibi sektörünün öncüsü markaları taşıyan Turgut Aydın Holding olarak hızlı servis restorancılık alanına girmeye yaklaşık 5 yıl önce karar verdik.
2015 yılı ilkbaharında adeta bir Ürün Geliştirme Laboratuarı gibi konumladığımız ilk şubemizi açtık ve Türkiye’de ne gibi farklı hamburgerler yapabiliriz diyerek yeni lezzetler geliştirmeye, bunları bizzat müşterilerinin yorumuna sunmaya odaklandık. Sadece lezzet değil, restoran tasarımında da önemli bir fark yakaladık, o güne kadar gurme ve şık burgerciler bir tarafta, daha uygun fiyatlı fast-food burgerciler öte tarafta idi. Biz içerde oturması oldukça keyifli, eğlenceli, Türkiye’de çok sevilen kovboy ve Western kültürünü yansıtan rahat, neşeli bir restoran ortamında iyi burgerleri pahalıya değil erişilebilir fiyatlara sunduk. Böylece her yaş grubunun keyif aldığı bir deneyim oluşturduk.

İstediğimiz konsepti yakalayınca da yeni şubeler açarak yaygınlaşma yoluna gittik, İstanbul Anadolu yakasında başlayıp ardından Avrupa yakasına geçtik.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman başladı?
Biz, holding olarak franchisee vermeye ilk defa restorancılık sektörüyle başlıyoruz. English Home ve A101 gibi şirketlerimizde franchise yok. Kendi güçlü kaynaklarımız sayesinde restoran sektöründe büyüyebilmek için bayilik vermek zorunda hissetmedik, önce bilgi sistemlerimizi, süreçlerimizi ve altyapımızı oturttuk. Bu yıl ilk franchise şubelerimizi verme kararı aldık.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
10 şubemizde 180 çalışanımız bulunmaktadır.

Franchise vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nedir?
Bir hızlı servis restoranı yönetmek farklı beceriler gerektiriyor. Yoğun saatlerde müşterilere hızlı şekilde siparişlerini sunabilmek için saat düzeninde, aksamadan işleyen bir iç düzen kurulmalı. Burada mutfağın yönetimi ve personelin özen ve dikkatini sağlamak hem müşteri memnuniyeti hem de malzemeden fire vermemek için önemli.

Şubesinin performansını iyi takip edebilecek, deneyimli restoran müdürleri ile çalışacak veya kendisi şubesini başarıyla yönetebilecek franchisee adayları arıyoruz. İşine sıkı sıkıya sarılan karakterde, buna ek olarak, finansal olarak da yeterliliği olan, bütçe ve yatırım planını doğru ele alan girişimcileri tercih ediyoruz. Müşteri memnuniyeti ve ürün standartlarını önceliği yapmaktan şaşmayacak adaylar önceliğimiz olacak.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Dünya genelinde yaygın az sayıda yabancı burger zinciri Türkiye’de de oldukça baskın şekilde pazarı kontol ediyordu. Yerli burger zincirleri ise gurme/lüks burger segmentinde oynamaya çalıştı, fakat başarılı olamadılar ve şube sayılarını azalttılar. Biz, burada boşluğu doğru tespit ettik; plastik, sentetik, “çabuk ye ve git” mimarisine sahip bir burgerci olmadık, aksine eğlenceli, keyifli, konsept ve dekorasyon olarak gurme restoran standartlarında ama fiyat olarak herkesin erişebileceği yerde olduk.
Lezzetlerimiz de fark yarattı, Aziz Dostum, Sheriff Burger gibi başlıca ürünlerimizin yanında özel mantar soslu soğan halkalı veya patlıcanlı pastırmalı gibi çok farklı ürünlerimiz de müşterinin beğenisini kazandı, biz de onların sadakatini kazandık. Müşteri sayımızdaki artış ve arkamızda Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olması, bu markanın geleceğine inanan daha çok girişimciyi bize çekiyor.

Firmanızın bünyesinde franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama bir maliyeti nedir?
Restoranın yeri, büyüklüğüne göre farklı bütçeler oluşmakta, AVM’lerdeki restoranlarımız metrekareye göre 1 ila 1,25 milyon TL; cadde restoranlarında da yine bina yapısı ve alanına göre 1,5 ila 2,5 milyon TL arasında maliyetler söz konusu.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Holding olarak önemli bir satın alma gücümüz var, biz franchiseelerimizi şirketimizin, işimizin ortakları gibi görüyor ve onlara gıda malzemelerini sektörde alışılagelenden daha uygun fiyatlarla sunuyoruz. Lojistik, dağıtım operasyonumuzu da şubelerin ihtiyaçlarına göre organize ediyoruz.

Franchisee alana restoranlarını başarılı yönetebilmeleri için A’dan Z’ye eğitim sunuyor, işlerine hakim olabilmeleri için gıda kalite güvence, ürün hazırlama, bilgi sistemleri kullanımı, raporlama gibi konularda düzenli ve sürekli eğitimler sağlıyoruz. Satışlarını geliştirmesi için bölgesiyle ilgili analizlerle yardımcı oluyor, hem merkezi hem de bölgesel olarak iyi bir pazarlama desteği veriyoruz. Şubenin performansını belli aralıklarla birlikte gözden geçiriyor ve nasıl daha da güçlü sonuçlar elde edebiliriz, çalışıyoruz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Tüm süreçlerimizle ilgili denetimlerimiz var, gıda kalite güvence denetçilerimiz mutfak süreçlerini, operasyon bölge müdürlerimiz, şubenin tüm işleyişini, şube alanının yönetiminden sipariş yönetimine, satışlara kadar denetliyor. Ayrıca merkezden müşteri memnuniyeti araştırmalarıyla da şubeleri denetliyoruz.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Türkiye’nin nüfus yapısı, değişen alışkanlıklar, beklentiler gösteriyor ki hızlı servis restorancılık Türkiye’de büyümeye devam edecek. Hamburger, dünyada ve ülkemizde en popüler, en keyif veren yiyeceklerden biridir. Üstelik kalite standardı belli, hayvanın en lezzetli bölgesinden yapılan et ürünleri sunuluyor.
Bu alanda iki yabancı ve yüksek franchise bedelli burger markasına artık yerli ve farklı konsepte sahip bir zincir olarak iddialı bir rakip oluyoruz. Tüketiciler de yeni burger markalarını merak ediyor, herkes aynı yerden burger yemektense yeni farklı burgercileri denemek istiyor. Yeni nesil hamburger zinciri olarak biz önümüzün açık olduğunu görüyoruz ve bu alanda alınacak franchise’lığın kazançlı olacağından eminiz.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Gelinen seviyeyi oldukça başarılı buluyorum. Halkımızın dışarıda yeme içme alışkanlığının çok daha fazla artacağını düşünüyorum. Bu değişim sektörü daha ileri seviyeye taşıyacaktır.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?Burger restoranlarında hız ve şubenin tüm operasyonunu takip edebilmek, malzemelerin lojistiğini ve şube personelinin verimini doğru yönlendirmek başarıyı getirir. Hızlı hareket edilmesine rağmen yanlış ürün, fire, atık miktarını azaltabilmek karlılığı arttırır. Şubeyi sahiplenip satış, kasa, mal kabulü, mutfak yönetimine hakim olmak önemli. Hızlı servis işinde sırada menüsünü bekleyen müşterilere doğru menüyü sunabilmek, personeli “müşteri memnuniyeti esastır” yaklaşımıyla yönetmek de kalıcı müşteriler elde etmeyi sağlar.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Büyük bir holdingin parçasıyız ve ‘Burger’ alanında yenilikçiliğin, farklılığın ne kadar ilgi çektiğini gördük, farklı ürünlerimiz, özel restoran konseptimiz, keyifli ortamımız ile tüm yaş gruplarına hitap eden restoranlarımızı Türkiye’de çok daha fazla noktaya yaymak istiyoruz. Kaliteli ve farklı ürünleri bize has reçetelerle daha çok kişiye ulaştırmak için de franchisee sistemiyle büyümeye inanıyoruz.