PizzaLazza

“PizzaLazza ilk şubesini 2014 yılında açtı. Temel hedefi, yeni tatlar geliştirmek ve bunları bizzat müşterilerinin yorumuna sunmaktı. Hızlı servis pizza sektöründe alışılmadık yeni ürünlerimiz müşterilerden de olumlu dönüşler aldı” diyen Kurucu Genel Müdür Hasan Akyüz sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Gurubumuzun yeni gıda markası Pizza Lazza’nın Kurucu Genel Müdürlüğü görevini 4 yıldır sürdürmekteyim. Daha önce farklı pozisyon ve alanlarda çalıştım. Planlama, üretim ve satış gibi. Turgut Aydın Holding’in tekstil sektöründeki markası Aydın Örme’nin de 2010 yılından beri Genel Müdürlüğü görevini sürdürmekteyim.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
A101, English Home gibi markalarıyla 7.500’ün üstünde satış noktasında on binlerce kişi istihdam eden; aynı zamanda Memorial Sağlık Grubu ve Aydın Örme gibi sektörlerinin lider kurumlarının sahibi Turgut Aydın Holding olarak hızlı servis restorancılık alanına girmeye yaklaşık 5 yıl önce karar verdik.
PizzaLazza ilk şubesini 2014 yılında açtı. Temel hedefi, yeni tatlar geliştirmek ve bunları bizzat müşterilerinin yorumuna sunmaktı. Hızlı servis pizza sektöründe alışılmadık yeni ürünlerimiz müşterilerden de olumlu dönüşler aldı. Kapalı pide kültürü ile İtalyan kapalı pizzası calzone’yi harmanlayan ‘Lazza’ ve Amerikan sandviçlerini Türk damak tadı ile birleştirdiğimiz ‘Hogi’mizi geliştirdiğimiz ilk dönemin ardından şube sayımızı büyütmeye odaklandık.
Bu alanda tüketicilere daha az seçenek sunan İstanbul Anadolu yakasında büyümek öncelikli hedefimizdi. İlk 2 yıl sadece Anadolu Yakası’nda şube açtık. Ardından Sakarya ve Kocaeli’nde şubeler açtıktan sonra İstanbul’un Avrupa yakasına geçtik.
Bugün marka kimliği oturmuş, sunduğu kapalı pizza ve sandviçleri tüketicilerin beğenisini fazlasıyla kazanmış, hatta bu ürünleri sektörde yıllardır faaliyette olan zincirler tarafından da esinlenilen bir restoran zinciri olarak büyüyoruz.

Firmanız franchise vermeye ne zaman başladı?
Aslında holding olarak A101 ve English Home’da sayısı 7500’ü aşan satış noktamızın hepsi kendi mağazalarımız...  Ancak hızlı servis restorancılık sektöründe franchise sistemi çok önemli. Biz de sistem altyapımızı oturttuktan ve de franchise adaylarının da süreçlerimize kolayca adapte olabileceğinden emin olduktan sonra 2018 yılında franchise vermeye başladık.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
33 şubemizde, 392 personelimiz ile müşterilerimize en iyi şekilde hizmet veriyoruz.

Franchise vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nedir?
Franchise sahibi müşteri memnuniyeti ve ürün standartlarını her bir siparişte en yüksek seviyede tutmak için çabalamalı. Bunu da sahibi olduğu şubelerin performansını yakından takip ederek, işine dört elle sarılarak, her gün şube performansını, çalışanlarının verimini, müşteri memnuniyetini gözlemleyen profesyonellikte kişilerle çalışmayı tercih ederek başarabilir. 

Aslında franchise sahibi, her ne kadar Türkiye’nin en büyük perakende gruplarından birinin yeni bir markasının bir şubesini alıp ailemize katılıyor olsa da, bir girişimci olarak kendi işinin patronu ve tek sorumlusudur. Biz şubesinin performansını her hafta nasıl daha yukarıya taşıyabileceğini, sunduğumuz sistem ve lojistik altyapısını nasıl daha iyi kullanabileceğini odak noktasına koyan kişilerle çalışmak istiyoruz.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Paket servis pizza sektörü aslen dinamizmini kaybetmişti. Yıllardır birkaç yabancı firma arasında sıkışmıştı. Biz yerli bir marka olarak önemli bir çıkış yaptık, hem yeni ürünler geliştirdik, hem de paket servis ağırlıklı bir iş kolunda olmamıza rağmen şubelerimizi samimi, sıcak, içinde vakit geçirmesi güzel şekilde tasarladık. Arkamızda da Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olması, bu markanın geleceğine inanan daha çok girişimciyi bize çekmeye başladı.

Firmanızın bünyesinde franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama bir maliyeti nedir?
Mutfak ekipmanları döviz kurlarından etkileniyor, bu doğrultuda anahtar teslim 100-120 metrekarelik bir şubemizin maliyeti yaklaşık 500 bin TL seviyelerinde.

Sizden franchise alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Öncelikle holding olarak önemli bir satın alma gücümüz var, biz franchiseelerimizi şirketimizin, işimizin ortakları gibi görüyor ve onlara pizza malzemelerini sektörde alışılagelenden daha uygun fiyatlarla sunuyoruz. Lojistik, dağıtım operasyonumuzu da şubelerin ihtiyaçlarına göre organize ediyoruz.

Bunların üstüne franchise alana bu işi yönetebilmeleri için A’dan Z’ye tam bir eğitim sunuyor, işlerine hakim olabilmeleri için gıda kalite güvence, ürün hazırlama, bilgi sistemleri kullanımı, raporlama gibi konularda düzenli ve sürekli eğitimler sağlıyoruz. Satışlarını geliştirmesi için bölgesiyle ilgili analizlerle yardımcı oluyor, hem merkezi hem de bölgesel olarak iyi bir pazarlama desteği veriyoruz. Şubenin performansını belli aralıklarla birlikte gözden geçiriyor ve nasıl daha da güçlü sonuçlar elde edebiliriz, çalışıyoruz.

Franchise’lerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Tüm süreci titizlikte takip ediyoruz, denetliyoruz. Gıda kalite güvence denetçilerimiz sipariş alımından kuryenin paketi servise çıkarmasına kadar tüm süreci denetliyor. Operasyon bölge müdürlerimiz, şubenin tüm işleyişini, şube alanının yönetiminden sipariş yönetimine, satışlara kadar denetliyor. Pek çok faaliyet alanında merkez personelimiz hem merkeze bağlı, hem de franchise şubelerimizi sürekli mükemmelleştirme amaçlı denetimler yapıyor. Ayrıca merkezden müşteri memnuniyeti araştırmalarıyla da şubeleri denetliyoruz.

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar?
Genç neslin iş hayatına girmesi ile yeme içme kültürü de farklılaşıyor. İş dönüşü yemek siparişi vermek yaygınlaşıyor. Yetişkinler pizzayı sadece doymak için değil, keyifle yemek için sipariş etmeye devam ediyor ve edecek. Ayrıca pizza hem çocukların çok sevdiği, hem gençlerin bir araya geldiklerinde yemek istedikleri, kaliteli peynir, sebzeler ve parça etlerle doyurucu ama kızartma malzemeler içermediğinden de fast-food denilen ürünlere göre daha çok tercih edilmeye devam edecek bir ürün grubu. Tüm bunlar Türkiye’de paket servis pizza sektöründe büyümenin devam edeceğinin en önemli göstergeleri.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Rekabet farklı yemek çeşitleri ile artarken paket servis sektörü büyüyor. Ancak Türkiye’de gıda malzemelerinde maliyet, kalite, lojistik konusunda zorluklar yaşanıyor. Girişimciler doğru yerde, doğru restoran konsepti seçtiklerinden emin olmalı ve sabırla doğru hizmeti sunmaya devam etmeli. Sektöre çok fazla firma ve bireysel yatırımcı giriyor, ancak kalıcı olmak zor. Bizim en önemli tavsiyemiz, yatırımcıların güvenilir ve geleceğinden kuşku duyulmayan markalarla çalışmaları yönünde.

Sizden franchise alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
En önemlisi şubeyi sahiplenip satış, kasa, mal kabulü, mutfak yönetimine hakim olmak... Restorancılık, hazır bir malı alıp satmaktan farklıdır. Operasyonu takip edebilmek, malzemelerin lojistiğini kusursuz yönetebilmek, geç saatlere kadar hizmet verildiği için şube personelinin verimini doğru yönlendirmek başarıyı getirir. Ve unutulmaması gereken, restorancılıkta her zaman müşteri memnuniyeti esastır.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Biz Pizza Lazza olarak kısa vadede sektörün ikinci yaygın markası, orta ve uzun vadede de A101’de elde ettiğimiz başarıya paralel olarak Türkiye’nin en yaygın restoran zinciri olmayı hedefliyoruz. Sektörde yerli ve güçlü bir markaya gereksinim olduğunu da çok net şekilde görüyoruz.