Naramaxx

“Uzun yıllardır dünyaca ünlü pek çok marka için üretim yapmaktayız. Şuan Bursa’da ihracat anlamında ilk 3, Türkiye’de ise ilk 500 kuruluş arasında yer alıyoruz. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere sektörde 45 yıllık tecrübeye sahibiz” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Özkarakaşlı sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1965 yılında İstanbul’da doğdum. Küçük yaşta Londra’ya yerleşip eğitim ve öğretim hayatımı orada tamamladım. İlk iş hayatına Londra da kendi şirketimiz olan Garment Plus’ta pazarlama sorumlusu olarak atıldım. Akabinde firmamızın planlama, satın alma ve üretim departmanlarının sorumluluğunu da üstlendim. 2001 yılından bu yana da Türkiye’de faaliyet göstermekte olan GHS Grup şirketimizin yönetim kurulu başkanlığını yapmaktayım.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Londra’da bulunan Garment Plus ve Design House şirketlerimizi sektörde kalıcı hale getirmek ve rekabet edebilmek için tekstil sektöründe önemli potansiyeli olan Türkiye’de üretim yapmaya karar verdik. Bunun üzerine ürettiğimiz ürünleri başta İngiltere olmak üzere AB ülkelerine ihracatını gerçekleştirmeye başladık ve hala devam ediyoruz. Uzun yıllardır dünyaca ünlü pek çok marka için üretim yapmaktayız. Şuan Bursa’da ihracat anlamında ilk 3, Türkiye’de ise ilk 500 kuruluş arasında yer alıyoruz. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere sektörde 45 yıllık tecrübeye sahibiz. Sahip olduğumuz bu tecrübeyi güçlü bir kadro ile en iyi şekilde değerlendirip 2009 yılında kendi markamızı yaratma projesi ile NaraMaxx için ilk adımları attık. 1 yıl süren hazırlıklardan sonra 2010 yılında NaraMaxx’ı hayata geçirip mağazacılık sektörüne de yönelmiş olduk.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
Markamız için daima doğru stratejileri kullanarak ve gerekli yatırımları yaparak hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemeye çalıştık, şuan gelmiş olduğumuz nokta bizim için gurur verici. Her sene konsinye satış noktalarına 8 lokasyon eklemekte ve en az 3 mağaza açmaktayız. Mağaza sayılarımız arttıkça üretim adetlerinde de artış yaşanmakta. Bizde görmüş olduğumuz talep ve yoğun olan üretim operasyonumuzu göz önünde bulundurarak pazara da daha hızlı bir şekilde yayılma düşüncesiyle 2017’in ilk aylarında Franchise vermeye başladık.

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Şuan 17 konsept mağazamızda, 70 konsinye satış noktalarında ve bayilerde aynı zamanda online mağazamızda her sezon koleksiyonumuzu müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. Ürün ile müşteri arasında gerekli iletişimi sağlayan 175 satış danışmanımız mevcut. Üretim kısmına baktığımızda ise binin üzerinde çalışanımız bulunmakta.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Bizden Franchise almak isteyen kişilerin öncelikle girişimci veya yatırımcı olmaları gerekmektedir. Deneyimli olup işi bilmeleri de çok önemli bir konudur. Bununla beraber markamızı iyi tanıyan ve en iyi şekilde temsil edebileceğine inandığımız, müşteri ve çözüm odaklı olan kişiler ile çalışmayı tercih ediyoruz. Yapılan görüşmeler sonucunda da sözleşmedeki tüm maddelerde mutabık kalınmasıyla ve fizibilite sonucunun olumlu değerlendirilmesi halinde Franchise sözleşmesini imzalıyor karşılıklı iş birliğine başlamış oluyoruz.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
GHS Grup şirketi, uzun yıllardır dünyaca ünlü pek çok markaya profesyonel olarak tasarım ve üretim alanlarında hizmet vermektedir. Uluslararası alanda yapmış olduğumuz bu çalışmalar ürün ve kalite konusunda şirketimizi rakip firmalara karşı farklı kılıp daha güçlü olmamızı sağlamıştır. NaraMaxx’ın arkasında bulunan bu güç ise girişimcilerin bize olan güvenlerini arttırmaktadır. Aynı zamanda insana ve çevreye duyarlı, zararlı olmayan hammaddeler ile üretimimizi gerçekleştiriyor olmamız da diğer markalara göre bir adım önde olmamızı sağlayıp ürünlerimizin müşteri ihtiyaçlarına cevap verebilmesi de en çok tercih edilme nedenlerimiz arasında yer almakta.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
Franchise vermiş olduğumuz kişilere marka ve ortak veri tabanımız ile ilgili gerekli eğitim hizmetlerini veriyor, uzman personel desteğini sağlıyoruz. Aynı zamanda kendi anlaşmalı mimarlık şirketimiz ile çalışma olanağı sunuyor, piyasaya göre daha uygun bir bütçe ile hizmet almalarını sağlıyoruz. Bu şekilde mimariden kaynaklı oluşabilecek hatalar en aza inip ekstra maliyet yükü ortadan kalkıyor. Bununla beraber ürün maliyetlerinde de girişimcilere gerekli destekleri sağlıyoruz.

Franchiseelerinizi nasıl denetliyorsunuz?
Ortak veri tabanımızdan stok ve satışların yanı sıra mağazada uygulanan tüm hareketliliği kolaylıkta tabip edebiliyor, belirli periyodlarla da fiziksel denetlemeleri sağlıyoruz.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Öncelikle istatistikler gösteriyor ki Franchise alanların başarı şansı bağımsız işletme kuranlara göre daha yüksek. Bu yüzden pek çok girişimci Franchise’lara yöneliyor. Neden bu alanda sorusuna gelecek olursak hazır giyim ve mağazacılık sektörü çok fazla istihdam sağlayan ve devamlılığı olan bir sektördür. Tabiki avantajların doğru bir şekilde değerlendirilip başarılı olunabilmesi için iyi yönetilmesi gerekmektedir.

Sektörün Türkiye’de son dönemde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Son zamanlar Türkiye açısından çok zorlu geçiyor gerçekten. Döviz kurlarının hızla yükselmesi pek çok sektörü olumsuz etkiledi. Küresel dünyada ve ülkemizde yaşanmakta olan siyasi ve ekonomik hareketliliği dikkate alarak sektörde yeni koşullar oluşturmalı ve mevcut koşulların seyrini değiştirmek için inisiyatif kullanmalıyız. Şuna inanıyorum ki mağazacılık sektöründe AVM yöneticileri ve mağaza sahipleri, markalar ile birebir çalışıp partnership kurmaları gerekiyor. Yani proaktif bir çalışma içinde olup ortak bir şekilde hareket etmek herkesin yararına olacaktır. Bunun yanı sıra daha fazla tasarıma ve inovasyona odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum. Biz her türlü olumsuzluğa rağmen genel anlamda çok daha umutluyuz. Hayallerimizden vazgeçmiyoruz. Bizi motive eden, her zaman geleceğe inancımız oldu.

Sizden franchisee alanların başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Mağazacılık sektöründe başarı müşteri ile eşdeğer bir kavramdır. Müşteri ile doğru iletişimin sağlanması, ürünlerin ihtiyacı karşılayacak doğrultuda ve hızlı bir şekilde servis edilmesi gerekmektedir. Mağazadan mutlu bir şekilde ayrılan müşteri daimi bir müşteri potansiyelini oluşturur.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Şuan Türkiye dışında Suudi Arabistan, Finlandiya, Kıbrıs, Kuveyt, Bosna, Azerbaycan ve İran’da her sezon koleksiyonumuzu müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Hedefimiz kaliteden ödün vermeden üretimimizi daha çok fazlalaştırarak yurtiçi ve dışı daha geniş pazarlara yayılıp marka bilinirliğini arttırmak.