JUICE PLANET

“Markamızdan franchisee alan girişimci kurulum ve konsept detayları ile uğraşarak para ve zaman kaybetmez. İyi lokasyonlarda yer alabilme şansını Juice Planetin marka gücü ile yakalamış olur. İş öncesi ve iş başı eğitimlerle adaptasyon süresini en aza indirerek para ve zaman kazanır” diyen marka yetkilisi Ramazan Demir sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 
1973 Konya doğumluyum. İlk ve ortaokulu Bursa’da, Lise ve Üniversiteyi ise İzmir’de tamamladım. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesinde Pre MBA  programını bitirdim. Sırasıyla, Benckiser, Superonline, Numico (Milupa-Bebelac) firmalarında uzun seneler satış ve pazarlama yöneticiliği yaptım. Bu alanda yazılmış çok sayıda kaynağın ve sertifikanın sahibiyim. 2009 da kendi işimi yapma kararı ile İstanbul’dan, kalan hayatını yaşamak istediğim İzmir’e taşındım ve burada Juice Planet markasını kurdum. O günden buyana sağlıklı beslediği insanlar kadar da birlikte çalıştığı insanlara faydalı olmaktan başka bir amacım olmamıştır. Dalış, dağcılık sporlarının yanı sıra fırsat buldukça yüzer, motosiklet ve bisiklet binmeyi çok severim. Ayrıca Ege’nin de babasıyım.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
2009’dan bu güne milyonlarca vücuda hakkettiği ihtiyacı olan sağlıklı ürünlerimizi sunarken, pek çok çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesine yardımcı olduk. Girişimcilik alanında hizmet vermekte olan şubelerimizle Türkiye’nin ilk doğal ve yerinde beslenme zinciri haline geldik. Bu sayede birçok girişimciyi iş sahibi ve birçok arkadaşımızın meslek sahibi olmasına vesile olduk.

Ülkemizde doğmuş olup yurtdışına franchising veren alanındaki ilk Türk Markası olduk.

2013 yılı Endeavor Ülke Markası seçildik. Hızlı ve sağlam adımlarla büyüyoruz. TOBB – TEPAV ve All-Network‘un, “şirketlerin 2011-2014 arasındaki resmi verilerine göre” yaptığı büyüme değerlendirmesinde, Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen İlk 100 Firması arasına girme başarısı gösterdik. Franchise sisteminde 2011 yılından bu yana her yıl Ekonomıst’in İlk 100 Franchise listesinde yer alıyoruz.

Firmanız Franchise vermeye ne zaman ve nasıl başladı?
2008 yılında ilk şubemizi İzmir de bir AVM de açtık, tüketici ve çevremizin tepkilerinin olumlu olması juice karışımlarımız, detoks ürünlerimizin beğenilmesi ve faydalarını tüketicilerimize anlattıkça işimiz ve beğeniler artmaya ve tanımadığımız girişimci olmak isteyen yatırımcılar bizlerden sürekli bayilik istemeye başladılar. Bizde bunun her isteyene değil de işinin başında, tüketicisiyle birebir ilgilenecek girişimcilere vermek için kollarımızı sıvadık ve franchisee sistemi ile standardımızı koruyarak yeni işletmeler açmaya başladık. 

Kaç şubeniz ve çalışanınız var?
Türkiye genelinde 36 işletme ve franchise olarak hizmet veriyoruz ve her geçen gün yeni sağlıklı beslenme noktaları açmaya devam ediyoruz. Şubelerimizde ve işletmelerimizde yaklaşık 90’ın üzerinde çalışanımız var.

Franchise verdiğiniz-vereceğiniz kişilerde aradığınız standartlar nelerdir?
Girişimci bir ruh ve başarma arzusu. Özellikle insan ilişkilerinde ve finansal yönetimde yetenek ve tecrübe. Tüm zaman ve gücünü işine harcama isteği ve imkanı.

Askerliğini tamamlamış olmak. Juice Planet işletmeciliğinin gerektirdiği yatırımları karşılayabilecek finansal imkanlara sahip adaylar olması.

Sizce girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Bilinen bir marka ve konsept ile işe başladığı için hazır tüketici ile başlar ve kısa sürede istenen ciro seviyesine ulaşmış olur. Kurulum ve konsept detayları ile uğraşarak para ve zaman kaybetmez. İyi lokasyonlarda yer alabilme şansını Juice Planetin marka gücü ile yakalamış olur. İş öncesi ve iş başı eğitimlerle adaptasyon süresini en aza indirerek para ve zaman kazanır. Konseptin tutup tutmaması gibi endişelerden uzak oturmuş bir iş modeli ile yatırım riskini en aza indirdiği gibi performansına bağlı olarak yatırım geri dönüş süresini kendi performansına bağlı olarak en aza indirebilir. Reklam kampanya sosyal medya duyuruları konularında profesyonel bir yönetimden destek almış olur, onun adına bu işler yönetilir.

Mevsimine göre, özel dönemlere göre ve değişen tüketici eğilimlerine göre sürekli menü ve ürün geliştirmesi onun adına yapılır. Kıyafet sarf malzemeleri gibi konularda hazır hizmete kolay ulaşır. Devir, yer değişimi veya olası kapatma gibi durumlarda sistem içinde riskini minimuma indirmiş olur. İşini büyütmek daha büyük bir konsepte ve gelire geçmek isterse işletme iadesi ve yer değişimi gibi seçeneklerle hedefine ve kapasitesine daha hızlı ulaşabilir.

Kiralama modeli gibi seçeneklerle kendini ve işi tanıyıp buna göre risk yönetimi yapabilir.

Hem insanlara sağlıklı ve doğal ürünler sunarak kendini iyi hissedebileceği gibi hem de Juice Planetin sosyal projelerine katılarak destek vererek kendine ve çevresine pozitif katkı sunabilir.

Sadece Juicing değil iyi kahve iyi çay iyi yiyecek ve alternatif ürünlerle her kesime hitap edebilen geniş yelpazede bir iş modelini yönetebilir. 2009’dan beri milyonlarca vücuda hakkettiği ihtiyacı olan sağlıklı ürünlerimizi sunarken, pek çok çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesine yardımcı olduk. Ülkemizde doğmuş olup yurtdışına franchising veren alanındaki ilk Türk Markası olduk. Türkiye’de Juice detox’u yaygın olarak başlatan ilk markayız.

Taze sıkılmış ürünleri merkezi üretim ile standart hale sokup kontrol altına alarak taze hazırlanan ürünleri anında dondurup şoklama yöntemi ile şişeleyen ve satan ilk markayız.

Türkiye’ de fonksiyonel juice beslenmeyi başlatan ilk markayız. Juice konseptini cafe konsepti haline getirip kahve ve hafif yiyeceklerle birleştirip cafe konseptine dönüştüren ilk markayız. Okullara, iş merkezlerine, catering hizmetlerine, hastanelere ve etkinliklere juice ürünü hazırlayan ve servis eden ilk markayız. Güvenli İşletmecilik iş modelini uygulayan ilk ve tek markayız. Türkiyede frozen yoğurt ürününü başlatan ilk markayız.

Buğday çimini Türkiye’de seri olarak ilk üreten ve yaygın olarak servis eden ilk ve tek markayız.

Firmanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın ortalama maliyeti nedir?
Yatırım bedeli, Juice Planet konseptlerine göre ve alanın özelliklerine göre farklılık göstermektedir ancak en küçük Juice Planet yatırımı 30 bin USD+KDV ’den başlamaktadır.

Franchising giriş ücreti Ju-Ice Cream ve Vitamin için 5 bin USD, Cafe Mood ve Kahvende için 10 bin USD’dir. Her ay net ciro üzerinden %3 royalty alınmaktadır.

Sizden franchisee alanlara ne gibi destekler sağlıyorsunuz?
İşletmecilerimize, işletmenin açılış hazırlıkları süresince ve açılışın ilk gününden itibaren pazarlama, reklam, satın alma, lojistik, eğitim, insan kaynakları, operasyon, kalite kontrol gibi yoğun destek hizmetleri verilmektedir