London Cafe

 Firmamız Hakkında...
London Cafe 2016 yılında çalışmalarına başladığımız ve 2017 Haziran ayı itibariyle hayata geçirdiğimiz “ayırt edilebilir marka” projesidir. Uzun yıllar kahve ve franchising sektöründeki başarılı işlerin altında imzası bulunan bir ekibin, pazardaki temel boşluğun ayırt edilebilir marka eksikliği olduğu tespiti ile İzmir’de hayata geçmiştir. HQ ve üretim departmanlarımız temel yaşam alanımız diyebiliriz. Markamız, franchising operasyonu olarak kurulmuştur. Üretim, tedarik, lojistik, eğitim ve denetim programlarımız temel yatırım alanımızdır. Üretim ve yönetim merkezlerimiz İzmir’de, ilk şubemiz Bosna’da hayata geçmiştir.

Açılışını gerçekleştirdiğimiz 4 şubemiz var. Markamıza ilgi gerçekten yüksek. Bizleri sektörden tanıyan yatırımcılarda, bir önceki işlerimizi referans alarak markamıza yatırım yapmak için bizimle temas kuruyor. 12 adet imzalanmış franchise sözleşmemiz bulunuyor. 2018 yılında şube açılış hızımız neredeyse ayda 1 şube olmak üzere. Bu hızda devam edersek 2018 yılını 15 şube ile kapatma gibi hedefimiz var. Ancak lokasyon değerlendirmelerinde oluşabilecek negatif olasılıkları, detaylı incelediğimiz için, hedefte küçük sapmalar olabilir. Çünkü, hedefimiz çok sayıda şube değil, her şube de karlılık. Karlı olacağına inanmıyorsak, ilgili sözleşmeyi erteleyebiliriz.

Türkiye’nin her noktasından talepler alıyoruz ve her noktasına ulaşabilecek alt yapıya sahibiz. Bizim için bayimize kar getirebileceğine inandığımız her lokasyon, açmayı düşüneceğimiz lokasyondur. Bu nedenle talepleri detaylı değerlendiriyor ve karlılığına inandığımız lokasyonlara giriş yapıyoruz.Ancak özellikle belirtmek gerekirse, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadoluya yoğun destek vermek ve oralarda da var olmak istiyoruz. Yurtdışı çalışmalarımız da devam ediyor. Birleşik Arap Emirliklerinden gelen yoğun talepler var. Güçlü bir grup ile master franchise görüşmelerimiz devam ediyor.

London Cafe bir franchising operasyonudur. Açılmış şubelerin tamamı franchise’lara ait olup, açılacak şubelerde franchise olacaktır. Merkeze ait şube olmayacak. Biz yönetiyor ve organize ediyor olacağız. Hedefler, ürünler, eğitim vd sorumluluklarımızla uğraşmayı planlıyoruz. Şubeleriniz var ise, siz ve ekibiniz merkez değil, işletmeci olursunuz.

2017 Ciro oluşturma değil, yatırım yapma sürecimizdi. Nitekim, içinde bulunduğumuz dönem ve sonrası, ciro hedeflerinden ziyade, lokasyon analizine göre karlılık planlama dönemi. Karlılık üzerine planlanmış bir sisteme sahibiz. Ürünlerde fire vermeden, metrekareye oranla minimum personel istihdam ederek, satış karları hesaplanmış ürünler ve satın alma anlaşmaları ile “karlı bayi, artan marka değeri” formülü ile ilerliyoruz.

Franchising şartlarımız…
İddialı, çalışkan, iyi iletişim becerilerine sahip, sistemine güçlü bir şekilde bağlı, sunulan iş modelini uygulayabilecek, proaktif ve istekli adaylar ile ilerlemek istiyoruz. Bu adayların, yatırımı gerçekleştirebilecek ekonomik güce de sahip olması gerekir. Ancak bu da yeterli değil, bir de olmazsa olmaz 3 şartımız var; lokasyon, lokasyon,lokasyon. Eğer “doğru yerde değilseniz, doğru marka değilsiniz” bilinciyle, gireceğimiz şehirde ki lokasyon değerlendirmesini ince eleyip sık dokuyoruz. Bizim markamızı riske edecek,bize inanan birinin de yatırımını riske edecek bir özgürlüğümüz yok.

Franchising giriş bedeli olarak ta  15,000 $ + KDV alıyoruz. Bunun karşılığında; yer seçimi, bölge koruma, mimari proje, mal temini, el kitabı, pazarlama, ortak reklam ve eğitim hizmetlerini veriyoruz.

Yönetim Kurulu Başkanı
Erhan Yakışır