Coffeetainer

“Nitelikli kahve markaları ve 3. nesil kahve dükkanları daha da gelişecek. Bizler gelen misafirlere kahvelerimizin kalitesini detaylı bir şekilde anlatmaktayız. Bu sayede yaptığımız işe hem saygılarını görüyoruz hem devamlı misafirler kazanıyoruz” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Ezgican Aydoğan sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Bilgi Üniversitesi Ses Mühendisliği mezunuyum. Asıl sektörümüz Turizm Otelcilik. Nashira Resort Hotels Yönetim Kurulu Başkan Vekiliyim.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yeni gözbebeği olan firmamızı 2016’da kurduk. Otellerimiz için daha kaliteli kahve vermemiz gerektiğini düşünürken bu sektöre girmiş olduk. Özellikle Avrupa insanının kaliteli kahveye verdiği önemi fark ettik ve otellerimizde her şeyin en iyisini, en kalitelisini misafirlerimize sunduğumuz için kahvenin de en kalitelisini sunmayı hedefledik ve öncelikle kahve üretim sürecine girdik. Derken kolayca bir gecede kurulabilen kahve evleri projesini hayata geçirdik ve bununla ilgili ciddi bir ARGE çalışması yaptık. Çünkü bu evler bir standart dükkanlarla aynı kategoride olabilmeli aynı hizmeti ve ürünleri sağlayabilmeliydi. Ayrıca kullanımı kolay, pratik, sağlam ve güvenli olmalıydı. Derken ismimizde ortaya çıkmış oldu. Madem konteynırlardan kahve evleri yapmaya başladık o zaman markamızın adına da konteynırla kahvenin birleşimi olan neden COFFEETAINER olmasın dedik. Daha sonra mağaza ve kiosk dükkan konseptlerimizi de ekledik ve böylece kahve dükkanı sahibi olmak isteyen bayilerimize hem birçok nitelikli ürünlerimizle hem de birçok tasarım ve çözüm sağlayan kahve evleri sunmuş olduk.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Şuan üç mağazamız mevcut. İkisi dükkan ve kiosk konseptiyle Antalya’da (Nashira Park, Mall of Antalya) biri ise Erzurum (MNG AVM)’dedir.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Franchise vermeye 6 ay önce başladık. İlk şubemizi toplam 23 günlük inşaat süresi ve buna ek olarak eğitim ve açılışı da sayarsak 1 ay içerisinde şubeyi bitirmiş olduk. Anahtar teslim şubeleri teslim etmekteyiz.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Şubelerde aradığımız kriterler; markayı benimseyip markayı bizimle birlikte ileriye taşıyacak, iletişimde yetenekli, işini ciddiye alan, çalışkan firmaları aramaktayız.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Denetlemelerimiz günlük yazılım, depo sayımları, uzaktan kamera ile izleme, sık sık şube ziyaretleri, gizli misafirler vb. gibi birçok farklı teknik ve eğitimlerle yapılmaktadır.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir? Ortalama 250 metrekarelik bir dükkan maliyetimiz 600 bin Türk Lirasıdır. Bunun içinde isim hakkı, ekipman, inşaat maliyetleri, konaklama, nakliye gibi birçok kalem mevcuttur.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Markamızın güvenilirliği, konsept, kahve ve çaylarımızın kalitesi, diğer ürünlerin kalitesi, işletme kolaylıkları, eğitim ve denetlemelerimiz, dükkan açılışından önceki desteklerimizi ve fizibilite çalışmalarımız, misafir yorumları, mevcut şubelerin beğeni ve ciro oranlarının yüksekliği gibi birçok neden sıralayabiliriz.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Girişimcilerin işe ciddi şekilde eğilmesi gerekmektedir. Misafir ilişkilerine, misafir beklentilerine odaklı olmaları gerekmektedir. Bu anlamda bizde sık sık kendilerine eğitimler vererek ve şube cirolarının arttırılması çalışmaları yaparak destek vermekteyiz.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Kahve Dükkanı hem zevkli hem de sektör gittikçe sadece ülkemizde değil dünya çapında da büyüyor. Ayrıca nitelikli kahve dükkanları ve 3. nesil kahve dükkanları daha da gelişecek. Çünkü misafirler artık iyi kahveden anlamaya başladılar. Bizler gelen misafirlere kahvelerimizin kalitesini detaylı bir şekilde anlatmaktayız. Bu sayede yaptığımız işe hem saygılarını görüyoruz hem devamlı misafirler kazanıyoruz. Sosyal medya ve internetin yardımıyla da dünyadaki her yeri, her olan biteni hepimiz kolayca görebilmekteyiz. Bu yüzden hem yenilikçi olmalıyız hem de dünyayı takip etmeliyiz. Hatta belki de hiç gitmediğimiz bir ülkeyi bile.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Konseptimizden tutun ürünlerimize kadar markamızla ilgili birçok şey fark yaratmaktadır. Özellikle her kesimden ve yaştan insana hitap etmekteyiz. Ayrıca Birçok kendimize ait yarattığımız içecek tipi mevcuttur.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Kahve sektörü daha öncede belirttiğim gibi giderek büyüyor. Bizden önceki Yerli ve yabancı markalar bu sektörü bir yerlere taşıdılar fakat bundan sonraki yarışta sağlıklı ve lezzetli ürünleri, kendine ait bir tarzı olan nitelikli kahve dükkanları daha başarılı olacak diye düşünüyorum.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Markamızı hem yurtiçinde hem de yurtdışında tanıtmak. Neden Türkiye’den de bir dünya markası çıkmasın!