Kocatepe Kahve Evi

“Markamızın gelişim sürecine bizimle birlikte katkı sağlayacak, Kocatepe Kahve Evi Ailesi’nin bir parçası olacak, işletme konusundaki tecrübeleriyle markamızın gücüne güç katmaya hazır, işin başında durabilecek adaylar bizim için oldukça değerli” diyen Marka Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Gökalp sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1983 yılında Ankara’da doğdum. Orta öğretim ve lise hayatımı Ankara’da tamamladım. Ardından, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü ve bunun yanı sıra Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü’nde lisans eğitimimi tamamladım. Daha küçük yaşlardayken, gıda sektöründe faaliyet gösteren aile şirketimiz sayesinde ticaretle tanıştım. Lisans eğitimimin ardından da, uluslararası bilinirliği olan bir firmanın satış departmanının farklı pozisyonlarında 7 sene boyunca görev yaptım. Çocukluğumdan beri iç içe olduğum ticari hayattan edindiğim gözlemlerimi, profesyonel tecrübelerimle de birleştirerek 2016 yılının Ocak ayında ortağı olduğum Kocatepe Kahve Evi’ndeki görevime taşıdım.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Bizim marka hikayemiz, 1919 yılında kuru kahveci olarak Bayan Maruşya ile başladı. 1929 yılında Burhanettin Koçer ve 1949 yılında Nurettin Tunçay ile gelişimimizi sürdürerek 1987 yılında şirketleştik. 1996 yılından beri de, şu an sizlerin bildiği Kocatepe Kahve Evi konseptiyle konuklarımızla buluşuyoruz. Bu arada da 2011 yılında Kocatepe Kahve markasının aşığı bir grup yatırımcı tarafından, Kocatepe Kahve Evi konsepti markayı daha da yükseklere taşımak amacıyla devralındı. 2011 yılında şirketi devralan ortaklarımıza, büyüyen ve gelişen Kocatepe Kahve Evi yapısına katkılarımızı eklemek amacıyla, 2016 yılında 3 yeni yatırımcıyla birlikte ben de ortak oldum.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Anadolu’nun tam 17 ilinde yer alan 40 tane şubemizde, konuklarımızla buluşuyoruz.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
1996 yılında Türkiye’de açılan ilk kahve evi konsepti olma özelliği taşıyan ilk şubemizle birlikte, franchise sistemimiz başlamıştı. 2011 yılı itibariyle markanın devralınmasıyla beraber, markamızın girdiği gelişim süreci yine franchise sistemiyle devam etti. Biz her zaman, büyüme odaklı stratejimiz içerisinde franchise yapısının önemli bir yeri olduğunu düşünüyoruz. Markamızın imajını ve gücünü doğru temsil edebileceğini düşündüğümüz, farklı bölgelerdeki yatırımcılarımızın enerjilerine ve işletme yeteneklerine güvenerek; markamızı konumlandırmak istediğimiz bölgeyi en iyi tanıyan kişilere emanet ediyoruz. Franchise sistemi sayesinde; markamızın prestijini, bu işi tutkuyla yapacak yatırımcılarla buluşturabiliyoruz. Aslında bu yapı ile işimize ve markamıza sahip çıkacak bir aile yapısıyla birlikte bir ortaklık sistemi kurmuş oluyoruz. Bu yüzden, franchise sisteminin markamızı büyütme konusunda bizi destekler nitelikte olduğunu düşünüyoruz.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Yatırımcı adaylarımızda oldukça dikkat ettiğimiz bazı hususlar var. Markamızın gelişim sürecine bizimle birlikte katkı sağlayacak, Kocatepe Kahve Evi Ailesi’nin bir parçası olacak, işletme konusundaki tecrübeleriyle markamızın gücüne güç katmaya hazır, işin başında durabilecek adaylar bizim için oldukça değerli… Bunun yanı sıra; yatırımcılarımızdan, markaya ve işletmeye sahip çıkmasını, bu işe gönül vermesini, maddi olanakları da bu yatırıma elverişli olmasını bekliyoruz. En önemlisi de; tüm süreçlerde yönetimle koordinasyon halinde olabilecek yatırımcı adaylarının, Kocatepe Kahve Evi markasını kendi bölgesine taşımasını tercih ediyoruz. Bizim için önemli olan, Kocatepe Kahve Evi Ailesi’nin yapısına da uyum sağlayabilecek yatırımcı adaylarıyla markamızı buluşturmak…

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Merkez ofisimizdeki operasyon ekibimiz; alanında uzman baristalar, mutfak koordinatörleri ve saha görevlilerimizden oluşuyor. Operasyon ekibimiz; düzeni oluşturmak ve mevcut düzenin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla, şubelerimizi sık sık ziyaretler ediyor. Biz, merkezi Ankara olan bir markayız ve şubelerimizin çok büyük bir kısmı Ankara’da konumlanmış durumda… Bu nedenle, Ankara’daki tüm şubelerimiz haftada 1 kez; il dışındaki tüm şubelerimiz de en az ayda 2 kez ziyaret ediliyor. Ziyaretlerimiz, hem eğitim hem denetimden oluşuyor. Denetim süreci, daha iyi hizmet kalitesi oluşturabilmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına verdiğimiz eğitimlerin geri dönüşlerini alıp alamadığımızı değerlendirmek yönünde oluyor. Bu bağlamda, alanında uzman mutfak koordinatörlerimiz menü içeriklerinin standart bir şekilde pişirilmesi ve sunumu kontrol ediyorlar. Baristalarımız, kahve makine ve ekipmanlarının ayar kontrolünden, kaliteli sunumlarda ürünler oluşturulmasına kadarki süreci yönetiyorlar. Saha görevlisi arkadaşlarımız da; işletmenin genel görünümünden temizliğine, müşterinin işletmeye ilk girişinden uğurlanmasına kadar olan süreçteki, misafir ağırlama ve müşteri memnuniyeti yöntemlerini uygulamalı olarak anlatıyor. Uygulama sürecinin gözlemlenmesinin ardından, eksik ya da hatalı kısımları düzeltmek amacıyla  yine aynı ekip tarafından eğitimler veriliyor.

Ayrıca her şubemizde, ayda bir kez uygulanan “gizli müşteri” uygulamamız var. Bunun için anlaştığımız profesyonel bir şirket tarafından bize sağlanan farklı insanlar, tüm şubelerimizi müşteri gibi ziyaret ediyor. Bu ziyaretler esnasında, bir işletmede aradığımız a’dan z’ye tüm kriterler kontrol edilerek, yaşanan olumlu ve olumsuz tüm hususlar franchiseemızla paylaşılıyor. Markamızın sürekli kendini yenileyerek büyümesini sağlayan en temel özelliklerimizden bir tanesi de, aslında bizim bu detaylı denetleme sistemimiz...

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Kurulum aşamasında dükkânın lokasyon seçimi ve diğer ön görülerimiz olumlu olduğu takdirde; minimum 100 metrekare kapalı, 150 metrekare de açık bir alan olmasını istiyoruz. Bu bağlamda, yaklaşık metrekare maliyetlerinin anahtar teslim fiyatı 800 dolar civarında tutuyor. Bu fiyatın içinde, gıda ürünleri hariç; mutfak, bar ve salon grubunda bulunan makine ekipmanları da dahil olmak üzere, işetmenin ihtiyaç duyduğu her detay mevcut…

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Gelişen ve her geçen gün yenilenerek büyüyen bu sektörde, markalaşmak için önemli adımları izlemenin şart olduğunu düşünüyoruz. Tüm şubelerimizde müşterilerimizin aynı üstün nitelikli deneyimi yaşaması adına operasyon faaliyetlerimizi sürekli iyileştiriyoruz. Her şeyden önemlisi iyi ve doğru bir kadro ile Türkiye’nin her yerinde aynı hizmeti verebilmek adına sürekli olarak ürün geliştirme çalışmalarımıza aktif bir şekilde devam ediyoruz. Pazara katkılarını asla yadsıyamayacağımız gençlerin alışkanlıklarını yakından takip ediyor, dijital mecralarda aktif olmaya özen gösteriyoruz. Tüm bunlar, konuklarımızın ve girişimcilerin bizi tercih etmesini sağlıyor. 1949’dan beri kahve sektöründe faaliyet gösteren, her geçen gün de gelişerek büyüyen güçlü bir marka çatısı altında olmayı kim istemez ki?

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Bizim güçlü ve köklü markamızla birlikte yola çıkan girişimcilerimizin, işlerinin başında bizzat kendilerinin bulunması ve Kocatepe Kahve Evi tarafından belirtilen yönlendirmelere uygun adımlar atmaları, başarıyı getirecektir…

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar?
2012-2013 yılında Türkiye’de kişi başına düşen kahve miktarı 595 gramken, geçtiğimiz yıl bu rakam 920 grama kadar ulaştı. Kahveye küresel düzeyde artan ilgiye paralel olarak, ülkemizde de kahve sektöründe yapılan marka yatırımı ve şubeleşme, bu veri artışına katkı sağlayan en büyük etkenler arasında geliyor. Uluslararası markaların Türkiye’de şubeleşmesi, üçüncü nesil kahve diye adlandırılan farklı demleme yöntemlerinin hayatımıza girmesiyle de beraber, Türk halkının yeni kahve türlerine gösterdiği ilgi de artmaya başladı. Farklı çekirdekler ve demleme yöntemleriyle birlikte marka sayıları da her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu günlerde, kahve konsepti ile markalaşan birçok işletme; düşük maliyetlerle insanların en kolay sosyalleşebildiği alanlar olarak gösteriliyor. Bu da, Türk halkının giderek daha da fazla benimsediği bir sektörün oluşmasına son dönemde yol açtı. İnsanların, kahve konusunda yeni tatlar denemeye daha da açık bir hale gelmesi, bizim gibi şubeleşen markalar için avantajlı bir durum haline geldi. Bu durumda, var olduğumuz alanı yatırımcılar için oldukça cazip kılmak için yeterli…

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Bu alana getirdiğimiz en büyük yenilik, 1996 yılında Türkiye’de ilk kez bir kahve evi konsepti oluşturmamızla başladı…Bunun yanı sıra; sektöre getirdiğimiz bir diğer yenilik de, geniş ürün yelpazemiz.. Ulusal markalar arasında, ürün yelpazesi bizim kadar çeşitli olan başka markalar yok.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Sektördeki gelişmeler birinci dalgayı oluşturdu. İkinci dalganın sesleri duyulmaya başladı. Bu dalgadaki beklentiler; gerçek franchise sistemleri ile sadece dükkan sayısını artıranlar arasındaki ayrışma olacaktır. Bu ayrım ise; tedarik, ürün, hizmet, marka, satış sonrası hizmetler gibi konularda standart bir altyapıyı geliştirerek şubelerde yaşatabilme ve şubelerinde karlı gelir modeli yaratabilme yeteneğinde ortaya çıkacaktır. Önümüzdeki dönemde, bu ayrımı yaratamayan zincirlerin piyasadan çekildiği ve bu konuya yatırım yapan zincirlerin ise pazarı büyüttükleri bir çift kutuplu gelişmeyi gözlemlememiz muhtemeldir.

Gelecek 10 yıl; ülkemizde kahveye olan talebi artırmak, tüketicinin kahve kültürünü geliştirmek, kahve evi kavramını şekillendirmek için kahve zincirlerinin katkısına açık bir dönem olacaktır. Ayrıca, bu zincirlerin uluslararası markalar olabilme çabalarını devam ettiği ve bu çabalardan birkaçının başarıya ulaştığı bir dönemin de arifesinde olduğumuzu düşünüyorum.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
İlerleyen dönemlerde; ülkemizdeki kahve bilinci ve tüketiminin artmasına büyük katkılar vermiş, ülkenin her bölgesindeki kahve zincirleri ile güçlü franchise altyapısına sahip ve uluslararası arenada oyuncu haline gelmiş sektör temsilcileri olmayı hedefliyoruz. Tüm bunların yanında, bir master franchise sistemi ile markamızı İstanbul, Avrupa ve Orta Doğu’daki konuklarımızla da tanıştıracağımızın müjdesini Franchise Dünyası Dergisi’nin okuyucularına vermek isteriz.