Kahveci Hacıbaba

“Markaya yatırım bilinci, şirketimizde bir kültürdür. Kahveci Hacıbaba, şubeleşme ve markalaşma tecrübeleri üzerine inşa ettiğimiz konforlu mekanlara sahip, ayrıca hemen her kesimden müşteriye hitap eden bir yapısı var” diyen Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Karaman sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1988 Ankara doğumluyum. Lisans eğitimimi Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde, Yüksek Lisansımı Ankara Üniversitesi Dış Ticaret ve Uluslararası Pazarlama bölümünde tamamladım. Şu an Dijitalleşme, Pazarlama ve Sistem Mühendisliği üzerinde akademik çalışmalarımı sürdürmekteyim. Şirketler Grubumuz için 4 senedir çeşitli pozisyonlarda görevler aldım. Şu an ise Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktayım. Konumuz olan Kahveci Hacıbaba markası için kurumsal iletişim, iş geliştirme, pazarlama ve şirket operasyonlarının dijitalleşmesi gibi sorumlulukları ve projeleri yürütmekteyim. Kahveci Hacıbaba gibi lokalde güçlü ve kökleri sağlam bir markayı çağın gerektirdiği standartlara getirmek ve dinamik, denetlenebilir bir iş modeli oluşturmak gerçekten uzun soluklu ve çok faktörlü bir süreç. Franchising doğasına uymayan iş modelinin yaşamasını olanaksız görüyorum. Cafe restoranları bir sisteme almak için  bazı düzenlemeler uyarlamak, güçlü bir sentez oluşturmak gerekiyor. İçerisinde yetkinin, esnekliğin, motivasyonun ve adaletin olduğu bir iç düzen ve dışa karşı her daim gelişen ve geliştiğini gösterebilen bir çalışma ve pozitif algı yönetimi. Tüm emeğimiz ve çabamız; gösterdiğimiz eforu müşterilerimize doğru aktarmak ve onlara her gün daha iyi ürün ve hizmet sunabilmektir.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Firmamız küçük bir perakende kuruyemişçi dükkanı olarak 1989 yılında kurulmuştur. Şubeleşme, ardından merkezi üretim ve lojistik, daha sonra kuruyemiş sektöründe satış kanallarının çeşitlenmesi derken yıllar içerisinde farklı sektörlere de yatırımlar yaptık. 2003 senedinde ilk kahve evimiz ile Cafe-restoran sektörüne girmiş olduk. Bugün doğrudan 700’ü aşkın istihdam sağlayan çatımız, her geçen gün içinde bulunduğu sektörlerde katma değer yaratmaya çalışmakta ve yüksek istihdamını sürdürmektedir. En önemlisi bunlar olurken bizim için maddi kazanç hiçbir zaman ön planda olmadı. Markaya yatırım bilinci şirketimizde bir kültürdür. Kahveci Hacıbaba. şirketimizin şubeleşme ve markalaşma tecrübeleri üzerine inşa ettiğimiz konforlu mekanlara sahip, ayrıca hemen her kesimden müşteriye hitap eden bir yapısı var. Bugün itibariyle 14 tane şube ile varız ama bayilik sistemine yeni başladığımız için hızla artmaktadır. 2 önemli lokasyonda sözleşme aşamasındayız.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
11 şube şirketimizin. 3 tane franchiseemiz bulunmakta. Yani şu an 14 tane. 1 tane yapım aşamasında ve 2 tane sözleşme aşamasında olanları da sayarsak 20. şubeye 2019 ortasına gelmeden ulaşacağımız kanaatindeyim. Bu şubelerin geneli Ankara’da 2 tanesi ise Kastamonu’da. Uzun yıllar önce gelecek için demo amaçlı açtığımız bu iki şube yüksek verim aldığımız ve bizi şubeleşme açısından cesaretlendiren şubeler olmuştur. Açılım stratejimizin sağlam temellere oturmasında etkili olmuştur. Ankara ve çevresinde güçlü bir marka bilinirliği ve itibarına sahibiz. Bunu doğru hedefleyerek yaymak ve ilerletmek istiyoruz. İstanbul, Avrupa başkentleri ve Körfez ülkeleri mutlaka olmayı hedeflediğimiz yerlerdir.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?2015 yılında karar verdik ve 2017’ye kadar altyapı çalışmalarını sürdürdük. Franchising’i seçme nedenimiz kuruyemişçilik tecrübelerimizden de geliyor. Kuruyemiş perakendeciliğinde de bayiiler verip uzun yıllar yönettik, artan sayımız ve istikrarımız bize güçlü bir marka hediye etmiş oldu. Kahveci Hacıbaba için de dış kaynağı doğru yönetebileceğimize inandığımız için Franchising’i seçtik.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
3 ana kriter var. Doğru kişi; tercihen sektör tecrübesi veya ticari geçmişi olmasında fayda var. Yaş olarak bir kriter yok ama hem fiziksel hem zihinsel açıdan enerjik bir yatırımcı olması bu sektörlerde her zaman avantajlıdır. Genç bir ruha sahip olmalı. Ayrıca yönetimsel, organizasyonel becerileri yüksek, takım çalışmasına uygun ve kurumsal kimlik bilincini, kültürünü özümseyebilecek kişiler olmalı. Mali yeterlilik tabi ki çok önemli. Son olarak ise belirlenecek dükkan yeri çok önemlidir.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Deneyimli personellerimiz eğitim ve denetim adına periyodik olarak işletmeleri ziyaret ediyor. Gerekli feedback’ler müdüre ve yatırımcıya paylaşılıyor. Doğru olan müdahaleleri kendilerinin görüp aynı pencereden bakabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Her şey isteyerek yapılmalı ve faydasına olduğunu bilmeli, görmeli.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Yatırım maliyeti metrekare maliyeti (sigara içebilir bahçe alanı da dahil) 2000 - 2500 Türk Lirası civarında oluyor.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Geniş bir müşteri kitlesini ve geniş bir ürün yelpazesini; uygun fiyatlarla sunuyor olmak. Klasikleşmiş ama yeniliklere açık olmak. En önemlisi ise mekanlarımızın konforlu atmosferi. Biz işimizde hiçbir zaman kolaya kaçmıyoruz ve müşterimiz bunu hissediyor.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Yönlendirmelerimize ve uyarılarımıza dikkat ediyor ve hassas davranıyor olması işin yarısı. Diğer yarısı ise işletme ekibinin uyum ve özveri göstermesi. Herkesin işini layığıyla yaptığı bir ortamda geri dönüş hızlı oluyor.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Keyifli ve sosyal bir meslek/uğraş. Ayrıca uzun soluklu ve güzel bir nakit akışı sağlıyor. Maliyetlerini ve masraflarını kontrol edebilmelerine ve hizmet standartlarını korumalarına yardımcı oluyoruz. Sonuç olarak kazanıyorlar.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Kumda Türk kahvesi kültürü bizim sayemizde yıllar sonra Türkiye’de tekrar hatırlandı ve herkes uygulanmaya başladı. Çok yayılmış ve doğrudan bizi hedef alan taklitler artmış olsa da Kumda Türk Kahvesi’ni en iyi yapan yer Kahveci Hacıbaba’dır. Bunun haricinde dekorasyonumuz çok taklit ediliyor. Tescilli birçok unsur neredeyse bire bir taklit ediliyor ve hukuki yollarla savunmaya çalışıyoruz. Tabi taklitler aslını yaşatıyor bir yerde, bu da ayrı bir not.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Önümüzdeki 10 yıl markalar için %90, no-name girişimciler için %10 oranda olumlu. Çünkü her pazar gibi konsolide olmakta, büyükler ve markalar ayakta kalmakta.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Sistemimizi sürekli geliştirmek ve hızla yurt dışına açılmak hedefimizdir.