Edward’s Coffee

“Sektörel tecrübelerimizi yatırımcılar ile paylaşabilmek adına, tüm dünya kahve trendlerinin ve gelişmelerini daha fazla insan ile buluşturabilmek için franchise sistemine geçiş yaptık” diyen Genel Koordinatör Bora Numanoğlu sorularımızı yanıtladı.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
20 yıldır kahve sektörünü tarladan fincan aşamasına kadar tüm süreci ve gelişmeleri yakından takip eden ekibimiz, bu tecrübe ve deneyimleri misafirlerimize ulaştırmayı hedeflemiştir. Başladığımız ilk günden bu yana En İyisi felsefesi  ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

 Edward’s Coffee olarak  en iyi kahve çekirdeklerini üreticiden, toprağından alıp, modern kavurma teknikleri ile misafirlerimize sunuyoruz. Topraktan fincana her aşamanın önemine inanan, topraktan  kahveye geçen toprağın kendine has olan aromalarını kaybetmemesini çok önemsiyoruz lezzet hedefi olarak.

Türkiye’de kahve kültürünü teşvik, geleneğini sürdürmek  ve aynı zamanda yenilikler getirmek adına 20 yılı aşkın bir süre faaliyet gösteriyoruz. Noktalarımızda mimari ve dekorasyon konseptinin, misafirlerimizin tüm beklentilerini karşılayabilecek konfor ve donanımda olması, çok geniş müzik arşivleri, dünya ve yerel bazlı dergi ve yayınlarla, güçlü internet, print ve şarj  noktaları ile dizayn edilmiştir. Edward’s Coffee hizmetlerine kafe, restoran ve otellere çay ve kahve konusunda catering pazarlama ve satış yapmaya 1999 yılında başladı. Türkiye’de ilk şubesini Forum Trabzon AVM’de açmış olan markanın Türkiye’de yatırımını üstlendim. Alt yapı ve kurumsallaşma çalışmalarının ardından şubeleşme sürecine 2008 yılında girdik.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
7 şube ile hizmet vermekteyiz; İstanbul, Ankara, Isparta, Aydın ve Trabzon’da 3 noktada müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
Edward’s Coffee olarak 2007 yılında Franchise vermeye başladık. Sektörel tecrübelerimizi yatırımcılar ile paylaşabilmek adına, tüm dünya kahve trendlerinin ve gelişmelerini daha fazla insan ile buluşturabilmek için franchise sistemine geçiş yaptık.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Bizim kahve tutkumuzu ve hizmet aşkımızı yansıtabilecek, yeterli kararlılığa sahip ve en önemlisi de yatırımcının finansal yeterliliğe sahip olması gerekmektedir.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
İnteraktif takip sitemi, her ay gerçekleşen eğitim ve denetim sistemi ile franchise noktaları kontrol edilmektedir.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Mağazaların fiziki yapılarına göre farklılık göstermektedir. Maliyet 70 bin dolar ile 150 bin dolar arasında değişmektedir

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Sektör tecrübemizin yüksek olması, dünyada ki kahve trendlerine çabuk uyum sağlayabilme ve kendi noktalarına en kısa sürede uygulayabilmemiz tercih edilirliğimizi artırmaktadır. Ayrıca her lokasyon için farklı çözümlemeler ve fiyatlandırma esnekliği de cazip gelmektedir.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
110 çeşitte yakın kahveyi, mağazalarında teşhir edip, müşterilerin istediği anda paket harici, 50 gram ile 1 kilogram arasında anında öğüterek verebilme altyapısı, mağazalarımızda müşterilerin yararlanabileceği coffee shoplar, workshoplar kısacası kahveye dair her şeyi bulabilecekleri hizmeti sağlıyoruz.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Edward’s Coffee 2018 yılı sonuna kadar gerek şirket bünyesinde gerekse Franchising sistemiyle 15 mağazayı faaliyete geçirmeyi planlıyor. Lokasyon için seçkin alışveriş merkezleri, yaya trafiğinin yoğun olduğu arterler ve iş merkezlerinin çevresi, üniversite kampüsleri ve kioks tipi noktalarda yapılanmayı düşünüyoruz. Mağazalar için 45-150 metre karelik bir alanda lokasyon planlıyoruz.