Big Carmelo’s Coffee

“Gelişmekte olan, önü açık bir pazara girmek her yatırımcı için iyi bir fırsat olduğundan kahve pazarı, gıda sektöründe günümüz şartlarında en ideal yatırım alanlarından biridir” diyen Big Carmelo's Coffee CEO’su Mustafa Kaya sorularımızı yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Aile şirketimizin sahip olduğu, Türkiye'nin önde gelen gıda markalarının bayilikleri ile iş hayatıma başladım. Bu süreçte 12 kadar işletmeyi franchise olarak yönettik. 2011 yılına geldiğimizde tüm geçmiş tecrübemiz ve ortaklarımız ile Tavuk Dünyası markasını kurduk. 2015 yılı sonlarında yaklaşık 80 şubeye ulaşan markamızı Mediterra Capital ile ortaklık yaparak büyütmeye devam ettik. 2017 Haziran ayına kadar Tavuk Dünyası'nda kurucu ortak ve yönetim kurulu üyesi olarak devam ettiğim markayı, 135 şubeye ulaşmış olarak Mediterra Capital'e devrettik.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
2017 Haziran ayından itibaren aynı ortaklarımızla, ülkemizde gelişmekte olan kahve kültürü ve pazarını tespit ederek yeni bir başarı hikayesi için Big Carmelo's markasını kurarak yola çıktık. Bu konuda Türkiye ve dünyadaki başarılı örnekleri analiz ederek ve yerinde inceleyerek marka konsept ve kurulum çalışmalarımızı tamamladık. Konusunda otorite isimlerle birlikte profesyonel bir ekip oluşturduk.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
6 aylık çalışmalarımız sonucunda ilk şubemizi Küçükyalı Hilltown AVM'de açtık. Mart ayı itibariyle Kadıköy Altıyol'da açacağımız cadde şubemizi takiben; Yeditepe Ünivertesi, Anatolium Marmara AVM, Maltepe Piazza AVM, İzmir Optimum AVM ve İzmir Hatay Caddesi şubelerimizi sırası ile hizmete açacağız.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
İlk şubemizin açılışı ile birlikte kısa zaman içerisinde ve oldukça yoğun bir şekilde franchise talepleri almaya başladık. Bunda geçmiş tecrübe ve başarılarımızın payı olduğu kadar oluşturduğumuz konseptin büyük bir ilgi ve beğeni görmesi de etkili oldu. Bu ilgiyle beraber franchise süreçlerimiz de başlayarak 2. şubemiz için franchise anlaşmamızı yaptık. Yeni şubelerimiz için de franchise sözleşmelerimizi yapmaya başladık. Franchise sisteminin, daha önceki tecrübelerimize dayanarak en doğru ve sağlıklı büyüme biçimi olduğuna inanıyoruz. 

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
Yatırımcı adaylarında aradığımız en önemli kriterler, franchise sistemini bilmesi, açacağı mağazamıza yeterli zamanı ayırabilecek durumda olması ve yatırım yeterliliğine sahip olmasıdır.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Bu konuda daha önceki işletmelerimizde kurduğumuz ve başarı ile yönettiğimiz operasyonel sistemimizi hazır hale getirdik. Mağazalarımızı hijyen, servis, personel ve satış konularında ayda 1 defa denetleyip sistemin aksayan yönlerinde destek sağlamaktayız.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Mağazalarımızın kurulum maliyetleri, 200 metrekare civarında bir nokta için 750 bin liradan başlamakta olup lokasyon ve metrekareye göre değişim göstermektedir.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Geçmişte kuruluş ve büyüme süreçlerini yönettiğimiz markalarla yakaladığımız başarılar, yeni markamızın da ilk kabul sebeplerinin başında gelmektedir.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Öncelikle girişimde bulunacağı sektöre inanmış olması, tercihini severek yapmış olması önemlidir. Seçilecek marka ve lokasyon başarının en önemli kriterleridir. Yatırım miktarının doğru tespit edilerek sermaye yapılarına uygun olması da başarılı bir girişim için önemli bir diğer husustur.

Girişimciler neden bu alanda franchise almalıdırlar?
Kahve pazarı Türkiye'de henüz gelişmekte olan ve önü açık bir pazardır. Gelişmekte olan önü açık bir pazara girmek her yatırımcı için iyi bir fırsat olduğundan kahve pazarı, gıda sektöründe günümüz şartlarında en ideal yatırım alanlarından biridir.
 
Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Öncelikle insanların rahat edeceği ve keyif alacağı mimari bir konsept hazırladık. Uzun araştırmalar sonunda özel kahve çekirdekleri ve özel demleme yöntemleriyle yeni nesil kahvede lezzeti ön plana çıkardık.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Kahve tüketimi ülkemizde günden güne artmakta ve yeni bir kahve kültürü hızla yerleşmektedir. Bu pazarda yeni ve dinamik markaların doğru hamlelerle, toplam kaliteyi üstün tutarak istikrarlı bir şekilde büyüme gösterebileceklerine inanıyorum.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Öncelikle markamızı doğru yerlerde konumlandırmayı hedefliyoruz. Bu konuda rakamsal hedeflerle değil, markamızın sağlıklı büyümesi yönünde çalışmalar yürütüyoruz. Şu anki planlamalarımıza göre 2018 yılı sonunda, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya'da olmak üzere toplam 20 şubeye ulaşmış olmayı ön görüyoruz.