Shatilli Cafe'xtra

“Eski pastane ve restorant arasında var olan sektörel boşluğu doldurmak amacıyla butik pastalar,  özel harmanlanmış Türk ve dünya kahveleri, dünya mutfağı ve yöresel lezzetlerle kişiye özel yemek alternatifleri sunmaktayız” diyen Marka yöneticisi Yaşar Karabulut sorularımızı yanıtladı.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
2008 yılında İzmir merkezli kurulan firmamız, 2010 yılından itibaren bayilikler vermeye başlamıştır. Sizlerin de bildiği gibi ülkemizde geçmişte mevcut olan mahalle aralarındaki pastaneler günümüzde konseptlerini güncellemiş olup şu an servislerinden, sunumlarından son derece keyif aldığımız coffee shoplara dönüşmüştür. Halihazırda mevcut olan coffee shopları incelediğinizde yoğunluklarının çok fazla olduğunu, fakat işletmecileri ile görüşüldüğünde cirolarının yoğunluğa ters orantılı olduğunun tespitinde bulunacaksınız.

Takdir edilir ki bistro-restaurant ağırlıklı yemek çeşitlerinin hem malzeme hem işçilik maliyetleri göz önüne alındığında işletmenin kar marjı düşük, giderlerinin yüksek olduğunu göreceksiniz. Bu sebepten dolayı hem misafirlerimize daha kapsamlı hizmet vermek buna paralel ciroları arttırmak ve karlılığı yükseltmek adına coffee shoplar ile bistro-restaurant sistemleri arasındaki kopukluğu yumuşak bir köprü bağlantısı kurarak coffee shoplara uygun yemek alternatifleri zenginleştirip işler hale getirdik. Ve bu yeni yapılanmaya Cafe’xtra adını verdik.

Eski pastane ve restorant arasında var olan sektörel boşluğu doldurmak amacıyla butik pastalar,  özel harmanlanmış Türk ve dünya kahveleri, dünya mutfağı ve yöresel lezzetlerle kişiye özel yemek alternatifleri sunmaktayız. Biz iddia ediyoruz ki geçmişte pastanelerin değişerek cafe shoplara dönüştüğü gibi, artık mevcut coffe shopların da, yenilenme zamanı ve sizlere sunduğumuz yeni Cafe’xtra sistemine geçiş zamanı gelmiştir.

Şu an kaç şube ile ve nerelerde hizmet veriyorsunuz?
Başta İzmir, İstanbul, Ankara, Kayseri, Adana, Samsun olmak üzere tüm Türkiye de bayilikler vermeye devam etmektedir. Yerli ve milli olan bu markamızı, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da görmek ülkemize kazandıracak olduğu katkılar açısından çok önemlidir. Dolayısıyla yakın gelecekte de yurtdışında olmak hedeflerimiz arasındadır.

Franchise vermeye ne zaman başladınız? Neden Franchise sistemini seçtiniz?
2010 yılından itibaren bayilikler vermeye başladık. İşletmelerde kalifiye eleman eksikliğini yetiştirmenin işletmelere vermiş olduğu mali ve zaman kaybı yükünü hafifletmek amacıyla olabildiğince pratik ve keyifle yapılabilecek özel reçetelerimiz ile hizmet sektöründe ayrı bir kalite ve kolaylık sağlamaktayız. Oldukça dinamik ve sürekli büyüyen Türkiye franchise  pazarında  yaratmış  olduğumuz Shatilli Cafe Xtra sisteminin %99 u oluşmuştur. Geriye kalan %1 yatırımcının şubesine sahip çıkmasıyla tamamlanan %100 ile tüm Türkiye de paylaşmayı ve hızla büyümeyi hedeflemekteyiz.

Yatırımcı adaylarında aradığınız kriterler neler?
İşin başında durabilecek, gelişime ve eğitime açık sektöre ilgi duyan işini severek ve özümseyerek yapabilecek Shatilli Cafe Xtra işletmeciliğinin gerektirdiği yatırımları karşılayabilecek finansal imkanlara sahip olmak. İnsan ve finansal yönetimde deneyim sahibi olmak tüm zaman ve gücünü şubesinin yönetimi için harcama isteği ve imkanına sahip olmak.

Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Shatilli Cafe Xtra olarak tarafsız denetmenler ve yönetim tarafından düzenli hizmet vermekteyiz.

Markanız bünyesinde Franchise sistemiyle açılacak bir işletmenin ortalama maliyeti nedir?
Kurulacak lokasyon konumuna göre üç farklı konseptimiz vardır. Yatırım maliyeti konsepte göre değişkenlik göstermektedir. Shatilli Cafe Xtra Konsetipi metrekare maliyeti 2 bin-3 bin 500 Türk Lirası arasındadır. İşyerlerinin ve kahve kültürüne sahip olan kesimin yoğun olduğu merkezlerde ve bu merkezlere yakın bölgelerde, şubelerimizin açılması gerekmektedir.

Girişimcilerin firmanızı tercih etme nedenleri nelerdir?
Shatilli Cafe Xtra işletmecisi olmak bir yandan kendi işinin sahibi olmanın keyfini yaşarken öte yandan uzun yıllardır devam eden deneyim bilgi birikimi sayesinde her alanda sunulan destek ve uzmanlık ile bir iş kurmanın risklerini en aza indirmek demektir.

Girişimcilerin başarılı olması için nelere dikkat etmeleri gerekir?
Girişimciler başarı için şubesinde, yönetim için gücünü harcamaya istekli olması yüksek enerji için bu alanda hevesli ve işini sevmesi gerekmektedir. Shatilli Cafe Xtra işletmecisi olmak bir yandan kendi işinin sahibi olmanın keyfini yaşarken öte yandan uzun yıllardır devam eden deneyim bilgi birikimi sayesinde her alanda sunulan destek ve uzmanlık ile bir iş kurmanın risklerini en aza indirmek demektir.

İşin başında durabilecek, gelişime ve eğitime açık sektöre ilgi duyan işini severek ve özümseyerek yapabilecek Shatilli Cafe Xtra işletmeciliğinin gerektirdiği yatırımları karşılayabilecek finansal imkânlara sahip olmak. İnsan ve finansal yönetimde deneyim sahibi olmak tüm zaman ve gücünü şubesinin yönetimi için harcama isteği ve imkânına sahip olmak.

 Shatilli Cafe’tra  girişimci bir ruha ve başarma hırsına sahip, başarılı bir iş geçmişi ve yönetim tecrübesi olup, yatırımın gerektirdiği finansal kaynaklara sahip olabilen işletmeci franchisee adayları tercih edilmektedir.  Girişimcilerimizin Shatilli Cafe Xtra imajını doğru yansıtması ve bunun devamlılığının sağlaması zorunluluğu bulunmaktadır.
Shatilli Cafe’xtra hijyen konusunda çok titiz davranmaktadır.

Girişimciler neden bu alanda franchisee almalıdırlar?
Sektörde uzun yıllardır devam eden bilgi deneyim ve tecrübeleri paylaşmak ayrıca zamandan kazanmak için Franchise olmalıdırlar. Shatilli Cafe Xtra şubesi sahibi olduğunuzda size düşen sadece anahtar teslim almaktır. Şubenizin tüm eğitimleri verilmiş donanımları tamamlanmış ve işleyen bir Cafe Xtra sahibi olarak işe başlamanız için Franchise olmanız gerekmektedir.

Bu alana getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Hızlı ve pratik ürün sunumu için geliştirdiğimiz reçetelerimiz ile iki yumurtayı tavaya kırmak kadar kolay çalışma ortamı oluşturup kalifiye eleman bulmanın zorluğunu ve yükünü işletmeciden alıp keyifli çalışma ortamı oluşturmaktayız.

Faaliyet gösterdiğiniz alanın geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler?
Shatilli Cafe Xtra olarak kahve kültürünün hızla yayılacağını yeme içme alışkanlıklarının arkadaş eş dost ve yakınları ile evlerde değil ortak buluşma noktaları yeni mekanlarda kaliteli ve keyifli hizmet almanın yaygınlaşması ile işletmeciliğin kazançlı olacağını öngörmekteyiz.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Tüm Türkiye de ve dünyada Shatilli Cafe Xtra markasını duyurmak konseptimizi yeme içme kültürü olan her noktaya ulaştırmak.